کارزار هماهنگ حامیان حکومت در انتشار اخبار جعلی پس از حمله به اسرائیل

یکشنبه ۱۴۰۳/۰۱/۲۶

رسانه‌ها و کاربران حامی جمهوری اسلامی در کارزاری هدفمند به استفاده از «اخبار جعلی» و انتشار اطلاعات نادرست درباره حمله شب گذشته جمهوری اسلامی به اسرائیل روی آورده‌اند.

محورهای اصلی این کارزار ارائه تصویری پیروزمندانه از عملیات نظامی جمهوری اسلامی، رعب و وحشت مردم اسرائیل به دنبال حمله ایران و «حمایت‌های بین‌المللی» از این اقدام است.

وب‌سایت فکت‌نامه نوشت برای نمونه، ویدیویی که حساب‌ کاربری روزنامه‌ «ایران»، رسانه دولت جمهوری اسلامی، با موضوع اصابت موشک‌های خیبر به پایگاه هوایی نقب اسرائیل در رسانه اجتماعی ایکس منتشر کرد، در حقیقت به آتش‌سوزی چند ماه پیش در شیلی تعلق دارد.

این روزنامه در پستی دیگر از تعطیلی پایگاه هوایی نواتیم اسرائیل بر اثر شدت تخریب‌ها خبر داد و نوشت: «پایگاه هوایی نواتیم از مدار کار خارج شد و دیگر امکان استفاده از آن وجود ندارد.»

این در حالی است که ارتش اسرائیل ویدیویی از فرود یک هواپیمای اف۳۵ در پایگاه نواتیم پس از حملات جمهوری اسلامی به نمایش گذاشت و بر ادامه فعالیت‌های این پایگاه تاکید کرد.

وب‌سایت فکت‌نامه اصالت یک ویدیوی منتشر شده در رسانه‌‌های اجتماعی روزنامه جام‌جم، وابسته به صدا و سیمای جمهوری اسلامی را نیز رد کرد.

این روزنامه با انتشار یک ویدیوی جعلی، ادعا کرده بود که تصاویر، مربوط به «اصابت‌های سنگین موشک‌های ایران و ناتوانی پدافند اسرائیل» است.

فکت‌نامه نوشت این ویدیو مربوط به حمله اوکراین به کشتی‌های روسی در بندر سواستوپول در اوایل فروردین‌ ماه سال جاری است.

در پی افشای استفاده جام‌جم و ایران از ویدیوهای جعلی، این دو رسانه حکومتی پست‌های حاوی این ویدیوها را از رسانه اجتماعی ایکس پاک کردند.

به گفته مقام‌های اسرائیلی، حکومت ایران شب گذشته با ۱۸۵ پهپاد، ۱۱۰ موشک زمین به زمین و ۳۶ موشک کروز به اسرائیل حمله کرد.

دانیل هاگاری، سخنگوی ارتش اسرائیل، خبر داد ۹۹ درصد از پرتابه‌های ایران از سوی سامانه‌های دفاعی اسرائیل و متحدان آن رهگیری و سرنگون شدند.

«حمایت‌های گسترده بین‌المللی از حمله ایران» از دیگر مواردی است که از سوی کاربران طرفدار جمهوری اسلامی تبلیغ و بازنشر می‌شود.

یکی از این کاربران نوشت ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه به ایالات متحده هشدار داده در صورتی که از واکنش احتمالی اسرائیل به حمله ایران حمایت کند، مسکو نیز به نفع تهران وارد عمل خواهد شد. ادعایی که هیچ مدرک و سندی برای اثبات آن وجود ندارد و تا کنون در هیچ رسانه‌ای نیز منتشر نشده است.

‌هم‌زمان، ایرانیان بسیاری کارزار هماهنگ رسانه‌های رسمی و طرفداران حکومت را در انتشار حجم بالایی از «خبرهای جعلی» و اطلاعات نادرست در فضای مجازی، مورد انتقاد قرار دادند.

یک کاربر منتقد حکومت نوشت هنگامی که سپاه پاسداران، روزنامه جام‌جم و خبرگزاری ایرنا به عنوان ارگان‌ها و رسانه‌های رسمی «فیک نیوز» پخش می‌کنند، دیگر نباید از کاربران حامی حکومت انتظاری جز این داشت.

کاربر منتقد دیگری به طعنه نوشت: «تو تلگرام که اسرائیل سقوط کرده! انتهای فیک‌ نیوز.»

برخی کاربران منتقد جمهوری اسلامی گفتند یکی از روش‌های مورد استفاده حامیان حکومت برای تولید اخبار و اطلاعات نادرست، «مستند کردن» آن‌ها به رسانه و تحلیل‌گران غیرایرانی است.

به گفته برخی کاربران، بسیاری از موارد فیک نیوز در فضای مجازی با عباراتی همچون «یکی از تحلیل‌گران غربی در گفت‌وگو با ...» یا «به گزارش کانال ۱۲ اسرائیل» آغاز می‌شوند.

به نظر می‌رسد این کارزار هماهنگ که در روزهای اخیر شدت گرفته، تلاشی هدایت شده از سوی جمهوری اسلامی است که بحران‌ها و ناکامی‌های پیاپی در عرصه سیاست داخلی، اقتصاد و سیاست خارجی را با ارائه تصویری پیروزمندانه و قهرمانانه در فضای مجازی جبران کند.

پیش‌تر و در دی‌ ماه ۱۳۹۸، کارزار مشابهی به دنبال حمله ایران به پایگاه نظامیان آمریکایی در عین‌الاسد عراق به راه افتاد.

این عملیات تلافی‌جویانه پس از حمله پهپادی آمریکا و کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه در فرودگاه بغداد انجام شد.

رسانه‌ها و حامیان جمهوری اسلامی در آن مقطع زمانی از خسارت‌ها و تلفات فراوان نیروهای ایالات متحده خبر دادند اما پس از مدتی مشخص شد هیچ سرباز آمریکایی‌‌ای در این حمله کشته نشده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر
گفت‌وگوی ویژه
جهان‌نما
خبر

شنیداری

پادکست‌ها