سقط جنین در مرکز توجه انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا

دوشنبه ۱۴۰۳/۰۱/۲۷

رقابت‌های نامزدهای احزاب دموکرات و جمهوری‌خواه در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا تحت تاثیر حکم دادگاهی در ایالت آریزونا درباره ممنوع شناختن سقط جنین قرار گرفته و دموکرات‌ها در ایالت‌های خاکستری برای سرزنش ترامپ، نامزد اصلی جمهوری‌خواهان کنفرانس‌های مطبوعاتی بر پا کردند.

دادگاه عالی آریزونا روز سه‌شنبه ۲۱ فرودین حکمی درباره «ممنوعیت» حق زنان در پایان خودخواسته بارداری صادر کرد. در ۱۶۰ ساله گذشته این ممنوعیت در این ایالت آمریکا وجود نداشت.

دموکرات‌ها پس از این حکم در ایالت‌های خاکستری سراسر آمریکا کنفرانس‌های مطبوعاتی سازماندهی کردند و به دلیل از بین بردن حق ملی سقط جنین به سرزنش دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری سابق و نامزد حزب جمهوری‌خواه در انتخابات پیش‌رو پرداختند.

رویترز در گزارشی نوشت تصمیم دادگاه عالی محافظه‌کار آریزونا، شوک بزرگی به این ایالت وارد کرد که نقشی محوری در انتخابات ریاست‌جمهوری دارد و در عین‌حال میزبان یکی از برجسته‌ترین رقابت‌های مجلس سنا در کشور است.

استراتژیست‌های هر دو حزب معتقدند صدور حکم غیرقانونی کردن حق سقط جنین‌، رای‌دهندگان میانه‌رو، حتی آن‌هایی را که متمایل به جمهوری‌خواهان هستند به سمت دموکرات‌ها سوق می‌دهد.

جو بایدن، نماینده دموکرات‌ها در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۲۰ در ایالت آریزونا با اختلاف کمتر از ۱۱ هزار رای از ۳/۳ میلیون رای، ترامپ را شکست داد.

بارت مارسون در همین زمینه به رویترز گفت: «این حکم، زلزله‌ای در سیاست آریزونا بود.»

این استراتژیست جمهوری‌خواه مستقر در فینیکس، مرکز ایالت آریزونا گفت: «هر وقت جمهوری‌خواهان درباره سقط جنین صحبت می‌کنند، شکست می‌خورند. من فکر می‌کنم اکنون تنها مساله مورد بحث، سقط جنین خواهد ‌بود.»

ترامپ که به دنبال فاصله گرفتن از جتجال‌های مربوط به این حکم است، روز چهارشنبه ۲۲ فرودین گفت حکم دادگاه آریزونا از تصمیم دادگاه عالی ایالات‌متحده «بسیار فراتر» رفته است.

دادگاه عالی آمریکا به ایالت‌ها اجازه می‌دهد موارد سقط جنین را «محدود» کنند.

او از مجلس قانون‌گذاری ایالت تحت کنترل جمهوری‌خواهان و فرماندار دموکرات آن خواست تا این قانون را اصلاح کنند.

کاندیدای جمهوری‌خواه ریاست‌جمهوری پیش از حضور در مراسم گردآوری کمک‌های مالی محلی به خبرنگاران در آتلانتا گفت: «همان‌طور که می‌دانید همه‌چیز به حقوق ایالت‌ها مربوط می‌شود. این موضوع اصلاح خواهد ‌شد. من مطمئنم فرماندار و سایر افراد مرتبط، داداگاه را متقاعد خواهند‌ کرد و خیلی سریع به این موضوع رسیدگی خواهد‌ شد.»

رویترز نوشت جمهوری‌خواهان در مجلس ایالتی آریزونا، تلاش دموکرات‌ها را برای حذف قانون ۱۸۶۴ از بین بردند.

رهبران جمهوری‌خواه مجلس قانون‌گذاری با اشاره به این‌که این قانون برای هفته‌ها اجرایی نخواهد ‌شد، از مردم خواستند صبور باشند. آن‌ها گفتند از این زمان برای گوش‌ دادن به نگرانی‌های رای‌دهندگان استفاده خواهند ‌کرد.

به عقیده آنا هرناندز، سناتور دموکرات ایالت آریزونا که برای ردِ این قانون خواستار به تعویق انداختن جلسه دادگاه شده ‌بود، از نظر سیاسی احیای این ممنوعیت برای جمهوری‌خواهان نتیجه عکس به همراه خواهد‌ داشت.

جن کاکس، مشاور ارشد ستاد انتخاباتی جو بایدن در آریزونا گفت مسوولیت صدور این حکم باید مستقیما متوجه ترامپ باشد.

او گفت آن‌چه در آریزونا اتفاق می‌افتد تنها به این دلیل امکان‌پذیر است که دونالد ترامپ «رو در برابر وید» را لغو کرد و ادامه داد: «این حکم ظالمانه و تهدیدی مستقیم برای سلامت و آزادی ماست.»

دادگاه عالی ایالات متحده در سال ۱۹۷۳ با صدور حکم در پرونده حقوقی مشهور «رو علیه وِید» از حق سقط جنین در سراسر کشور جرم‌زدایی کرد. اما همین دادگاه در سال ۲۰۲۲ دسترسی سراسری به این حق را لغو کرد و به ایالت‌ها اجازه داد خودشان در این مورد حکم بدهند.

اکنون دموکرات‌ها دو سال پس از آن‌که دادگاه عالی با اکثریت محافظه‌کارانی که ترامپ در این دادگاه نصب کرد، حکم تاریخی «رو علیه وید» را لغو کرد، قصد خود را برای قرار دادن موضوع «حق سقط جنین» در مرکز مبارزه انتخاباتی ماه نوامبر روشن کرده‌اند.

حامیان حقوق باروری در تلاش هستند تا در انتخابات ماه نوامبر با قرار دادن یک همه‌پرسی در برگه‌های رای‌گیری، حمایت از حق سقط جنین را در قانون اساسی ایالت آریزونا ثبت کنند. سازمان‌دهندگان می‌گویند امضاهای لازم برای قانونی بودن این همه‌پرسی را جمع‌آوری کرده‌اند.

داون پنیچ، سخنگوی کمپین «ابتکار رای‌گیری، آریزونا برای دسترسی به سقط جنین» گفت پس از اعلام حکم روز سه‌شنبه، تعداد پیام‌هایی که از ساکنان دریافت شد آن‌قدر زیاد بود که موجب از کار افتادن وب‌سایت کمپین شد.

ترامپ روز دوشنبه ۲۰ فرودین در تلاش برای فاصله گرفتن از این موضوع گفت تصمیم‌گیری در مورد حقوق سقط جنین باید به هر ایالت واگذار شود.

او بر حمایت خود از استثنائات سقط جنین در موارد «تجاوز جنسی، زنای با محارم و تهدید جان مادر» تاکید کرد.

یک روز بعد دادگاه عالی آریزونا، حق محدودیت ۱۵ هفته‌ای سقط جنین در این ایالت را به نفع قانون ۱۸۶۴ ایالت آریزونا رد کرد. این قانون سقط جنین را در همه موارد به جز در مواقعی که برای نجات جان مادر لازم باشد، ممنوع می‌کند.

کمپین انتخاباتی بایدن که هزینه‌های مبارزات خود را در آریزونا افزایش داده، یک آگهی تلویزیونی منتشر کرد که در آن یک زن تگزاسی با گریه از خطر مرگش پس از رد شدن امکان سقط جنین می‌گوید و در میان هق‌هق این زن، کلمات «دونالد ترامپ این کار را کرد» در پس زمینه سیاه آگهی چشمک می‌زند.

بایدن روز چهارشنبه ۲۳ فرودین، در پاسخ به خبرنگاران در این مورد که چه پیامی برای مردم آریزونا دارد، گفت: «من را انتخاب کنید.»

گانر رامر، مدیر سیاسی کمیته اقدام سیاسی پاسخ‌گویی جمهوری‌خواهان ضد ترامپ گفت این حکم باعث تقویت تلاش‌های دموکرات‌ها برای بیش از حد افراطی نشان دادن جمهوری‌خواهان خواهد ‌شد.

آمار ایالتی نشان می‌دهد که در سال ۲۰۲۲ در آریزونا ۱۱ هزار و ۴۰۷ سقط جنین انجام شده‌‌ است. حدود نیمی از آن‌ها با جراحی و نیمی با دارو انجام شده‌اند. این در حالی است که به زودی هر دو روش غیرقانونی خواهند‌ شد.

طبق داده‌های ایالتی، امکان نزدیک به ۴۵ درصد از سقط جنین‌ها به زنان لاتین‌تبار داده شده‌ و بیش از ۹۰ درصد کل سقط جنین‌ها قبل از هفته چهاردهم بارداری صورت گرفته‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر
چشم‌انداز با مهدی مهدوی‌آزاد
خبر
جهان‌نما

شنیداری

پادکست‌ها