پنتاگون: اسرائیل از حمایت کامل آمریکا در برابر حمله احتمالی ایران مطمئن باشد

جمعه ۱۴۰۳/۰۱/۲۴

لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا به همتای اسرائیلی خود گفت اسرائیل می‌تواند به حمایت کامل واشینگتن از این کشور در برابر حمله احتمالی جمهوری اسلامی اطمینان کند. هم‌زمان گزارش‌هایی از حمله قریب‌الوقوع احتمالی ایران، تا ۴۸ ساعت آینده، به اسرائیل منتشر شده است.

آستین روز پنج‌شنبه با یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل، درباره تحولات منطقه و واکنش احتمالی جمهوری اسلامی به حمله دمشق گفت‌وگو کرد.

پنتاگون با صدور بیانیه‌ای درباره این گفت‌وگو اعلام کرد دو طرف در مورد «تعهد آهنین» ایالات متحده به امنیت اسرائیل در برابر تهدیدات ایران و نیروهای نیابتی‌اش تبادل نظر کردند.

در بیانیه وزارت دفاع آمریکا آمده است آستین با تکرار پیام صریح پیشین جو بایدن، رییس‌جمهوری ایالات متحده به بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، به گالانت اطمینان داد که «اسرائیل می‌تواند برای دفاع از خود در برابر حملات ایران، از حمایت کامل ایالات متحده مطمئن باشد».

روز گذشته وب‌سایت اینترسپت گزارش داد جمهوری اسلامی تهدید کرده است اگر آمریکا در برابر هر گونه اقدام تلافی‌جویانه ایران در واکنش به حمله به دمشق به اسرائیل در دفاع از خود کمک کند، به نیروهای آمریکا در منطقه حمله خواهد کرد.

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در سخنرانی روز عید فطر درباره حمله دمشق اعلام کرد که اسرائیل باید «تنبیه» شود.

دوشنبه هفته گذشته، کنسولگری ایران در دمشق هدف حمله قرار گرفت و چندین فرمانده ارشد و پرسنل نیروی قدس از جمله فرمانده ارشد این نیرو در حوزه سوریه و لبنان کشته شدند.

اسرائیل رسما مسوولیت این حمله را بر عهده نگرفته و اعلام کرده است به هر حمله‌ای از سوی ایران پاسخ مستقیم خواهد داد.

وزیر دفاع اسرائیل در این زمینه به همتای آمریکایی خود گفت: «حمله مستقیم ایران مستلزم پاسخ مناسب اسرائیل به ایران است.»

در ادامه بیانیه وزارت دفاع آمریکا آمده است دیدار ژنرال مایکل کوریلا، فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا در منطقه (سنتکام) از اسرائیل جلو افتاده تا بتواند با رهبری نظامی اسرائیل دیدار و درباره «تهدیدات امنیتی فعلی» گفت‌وگو کند.

کوریلا که در ماه‌های اخیر به طور منظم به اسرائیل سفر کرده، روز پنج‌شنبه وارد اسرائیل شد.

رسانه‌ها خبر دادند سفر او به اسرائیل برای گفت‌و‌گو درباره تهدید جمهوری اسلامی به حمله تلافی‌جویانه انجام شده است.

روزنامه وال‌استریت ژورنال روز پنج‌شنبه گزارش داد اسرائیل برای حمله مستقیم از سوی ایران در ۲۴ تا ۴۸ ساعت آینده آماده می‌شود.

این روزنامه به نقل از یک منبع آگاه افزود تهران هنوز در این زمینه تصمیمی نگرفته است.

در روزهای اخیر، گزارش‌های اطلاعاتی ایالات متحده نشان داده‌اند حمله به منافع اسرائیل از سوی ایران یا نیروهای نیابتی‌اش ممکن است قریب‌الوقوع باشد.

منابع آگاه گفته‌اند به نظر می‌رسد این حمله می‌تواند در داخل مرزهای اسرائیل به وقوع بپیوندد.

یک مقام آمریکایی که از این موضوع مطلع است، به وال‌استریت ژورنال گفت گزارش‌های اطلاعاتی جدید آمریکا نشان می‌دهند به جای دیگر کشورها، حمله احتمالی ایران «احتمالا در خاک اسرائیل» باشد.

سفارت آمریکا در اسرائیل روز پنج‌شنبه اعلام کرد کارمندان این سفارت و اعضای خانواده‌های آنان تا اطلاع ثانوی از هر گونه سفر شخصی به خارج از مرکز اسرائیل منع خواهند شد.

حساب ایکس وزارت امور خارجه نیوزیلند، روز جمعه در ارتباط با حمله احتمالی تلافی‌جویانه جمهوری اسلامی به اسرائیل نوشت: «نیوزیلند نگران گزارش‌هایی است که نشان می‌دهند ایران در حال برنامه‌ریزی برای حمله تلافی‌جویانه علیه اسرائیل است.»

وزارت امور خارجه نیوزیلند افزود: «ما قویا از بازیگران منطقه‌ای می‌خواهیم حداکثر خویشتن‌داری را به خرج دهند و از تشدید تنش اجتناب کنند.»

کشورهای دیگری چون روسیه و آلمان نیز از جمهوری اسلامی خواسته‌اند در این زمینه خویشتن‌داری کند.

وزیر امور خارجه استرالیا نیز در تماسی تلفنی از حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی خواست تا تهران از نفوذ خود در منطقه برای ارتقای ثبات استفاده کند و باعث تشدید تنش نشود.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر
چشم‌انداز با مهدی مهدوی‌آزاد
خبر
جهان‌نما

شنیداری

پادکست‌ها