خبرگزاری رسمی کره شمالی، روز ۱۴ ژانویه امسال، این عکس را از یک آزمایش موشکی در این کشور منتشر کرد

کره شمالی یک موشک بالستیک میان‌برد را آزمایش کرد

سه‌شنبه ۱۴۰۳/۰۱/۱۴

ارتش کره جنوبی اعلام کرد که کره شمالی روز سه‌شنبه یک موشک بالستیک میان‌برد مشکوک را به سمت دریا در سواحل شرقی این کشور شلیک کرد. ژاپن و آمریکا نیز این آزمایش را محکوم کردند.

رئیس ستاد مشترک ارتش کره جنوبی اعلام کرد که در ساعت شش و ۵۳ دقیقه صبح به وقت محلی،موشکی از منطقه پیونگ یانگ، پایتخت کره شمالی، پرتاب شد که به‌نظر می‌رسد موشکی بالستیک و میان‌برد بوده است.

او گفت این موشک قبل از سقوط در دریا حدود ۶۰۰ کیلومتر پرواز کرد، وزارت دفاع ژاپن تخمین زده است که این موشک مسافتی ۶۵۰ کیلومتری را با ارتفاعی حداکثر تا ۱۰۰ کیلومتر پیموده است.

در بیانیه ستاد مشترک ارتش کره جنوبی نوع دقیق موشک مشخص نشده است، اما کره شمالی در حال آزمایش یک موشک مافوق صوت میان‌برد جدید با موتور سوخت جامد است.

خبرگزاری دولتی کره شمالی گزارش داد که کیم جونگ اون رهبر این کشور در ماه مارس بر آزمایش زمینی یک موتور سوخت جامد برای نوع جدیدی از موشک‌های مافوق صوت میان‌برد برای توسعه قابلیت دفاع ملی نظارت کرد.

ژاپن گفت که به نظر می‌رسد این موشک بیرون از منطقه اقتصادی انحصاری ژاپن سقوط کرده است.

در میان نگرانی‌ها از افزایش همکاری نظامی روسیه و کره شمالی، ایالات متحده و متحدان آسیایی اصلی این کشور، کره جنوبی و ژاپن، در حال گسترش همکاری‌های امنیتی خود هستند.

مقام‌های ایالات متحده، کره جنوبی و اوکراین، کره شمالی را به ارائه سلاح‌هایی مانند موشک به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین متهم کرده‌اند. پیونگ یانگ و مسکو این اتهام‌ها را رد کرده‌اند.

وزارت امور خارجه کره جنوبی روز سه‌شنبه، ۱۴ فروردین اعلام کرد که این کشور تحریم‌هایی را علیه دو کشتی روسی که مهمات را بین کره شمالی و روسیه حمل کرده‌اند و دو سازمان روسی را وضع کرده است که در استخدام کارگران کره شمالی برای کمک به پیونگ یانگ برای کسب ارز خارجی نقش دارند.

فومیو کیشیدا، نخست وزیر ژاپن، آزمایش موشکی کره شمالی را محکوم کرد و آن را به زیان صلح و ثبات در منطقه دانست.

کره شمالی اخیراً اعلام کرده که هیچ علاقه‌ای به نشست سران با ژاپن ندارد و هرگونه گفتگو را رد خواهد کرد.

در همین حال، رسانه‌های ژاپنی گزارش دادند که دولت ایالات متحده در حال ترتیب دادن نشستی میان جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا و همتایان ژاپنی و کره جنوبی او در ماه ژوئیه در حاشیه نشست ناتو در واشینگتن است .

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

اقتصاد و بازار
پوشش ویژه
تیتر اول
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.