افزایش قیمت سکه و دلار پس از حمله اسرائیل به کنسولگری ایران در دمشق

سه‌شنبه ۱۴۰۳/۰۱/۱۴

بازار ارز و طلا نسبت به هدف قرار گرفتن ساختمان کنسولگری جمهوری اسلامی در دمشق از سوی اسرائیل و کشته شدن مقامات ارشد سپاه پاسداران واکنش نشان داد. روز سه‌شنبه ۱۴ فروردین، قیمت دلار از ۶۳ هزار تومان گذشت و بهای سکه طلا به ۴۲ میلیون تومان نزدیک شد.

ظهر روز سه‌شنبه و کم‌تر از ۲۴ ساعت پس از انتشار خبر حمله هوایی به ساختمان کنسولی جمهوری اسلامی در سوریه که منابع ایران‌اینترنشنال اعلام کردند از سوی اسرائیل انجام شد، قیمت سکه طلا رشدی حدود پنج‌و‌نیم درصدی داشت.

سکه طرح جدید از مبلغ حدود ۳۹ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان در روز دوشنبه به ۴۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان در ظهر روز سه‌شنبه رسید.

هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز با حدود چهار درصد افزایش بها نسبت به روز دوشنبه، در ظهر روز سه‌شنبه به مبلغ حدود سه میلیون و ۴۳۹ هزار تومان ارزش‌گذاری شد.

هم‌زمان، دلار هم رکورد تاریخی دیگری بر جای گذاشت و قیمتش ۲/۴۳ درصد افزایش یافت.

آخرین نرخ دلار در روز دوشنبه و پیش از حمله اسرائیل به کنسولگری جمهوری اسلامی در سوریه، ۶۱ هزار و ۷۰۰ تومان بود که در ظهر روز سه‌شنبه به ۶۳ هزار و ۲۰۰ تومان رسید.

قیمت دلار حدود یک ماه پیش و در نخستین روزهای اسفند سال گذشته حدود ۵۷ هزار تومان بود.

بهای پوند نیز از ۷۸ هزار و ۶۶۰ تومان در روز دوشنبه با ۱/۹۶ درصد افزایش، به حدود ۸۰ هزار و ۲۰۰ تومان در ظهر روز سه‌شنبه رسید.

روند افزایشی قیمت ارزهای خارجی در ایران پس از انتخابات اخیر مجلس شورای اسلامی شدت گرفت.

در نیمه اسفند، خبرگزاری ایسنا در گزارشی از «هرج‌ومرج» در بازار دلار در خیابان فردوسی خبر داد.

نرخ ارز در ایران به شدت بر سایر بازارها از جمله مسکن و اجاره‌بها تاثیر می‌گذارد و رکوردشکنی آن در کنار افزایش قیمت سکه، حاکی از بالا رفتن تورم در ماه‌های آینده خواهد بود.

ارزش پول ملی ایران نسبت به ۹ سال پیش، زمانی که ایران توافق هسته‌ای را با قدرت‌های جهانی امضا کرد، حدود ۲۰ برابر کاهش یافته است.

روز دوشنبه ۱۳ فروردین حمله‌ای به ساختمان کنسولی جمهوری اسلامی در دمشق انجام گرفت که در پی آن دست‌کم ۱۳ نفر از جمله هفت تن از اعضای سپاه پاسداران شامل محمدرضا زاهدی، فرمانده ارشد نیروی قدس سپاه و معاون او، محمدهادی حاجی رحیمی کشته شدند.

منابع ایران‌اینترنشنال روز سه‌شنبه فاش کردند این حمله از سوی نیروهای اسرائیلی انجام گرفته است و دلیلش، پاسخ به حملات روزافزون و مکرر جمهوری اسلامی و نیروهای نیابتی آن علیه اسرائیل از جمله پرتاب پهپاد به پایگاه دریایی ایلات بوده است.

وب‌سایت آکسیوس به نقل از یک سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا گزارش داد سرویس‌های اطلاعاتی اسرائیل از مدت‌ها پیش زاهدی را زیر نظر داشته‌اند.

او مسئولیت تسلیح و هماهنگی با حزب‌الله و دیگر شبه‌نظامیان طرفدار ایران در لبنان و سوریه را بر عهده داشت.

به نظر می‌رسد این حمله، جدی‌ترین ضربه به جمهوری اسلامی از زمان کشته شدن قاسم سلیمانی به دست آمریکا در ژانویه سال ۲۰۲۰ باشد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

تیتر اول
خبرها
خبر
چشم‌انداز

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.