آکسیوس: آمریکا به‌طور مستقیم به تهران گفته که در حمله دمشق دخالت نداشته است

سه‌شنبه ۱۴۰۳/۰۱/۱۴

وبسایت آکسیوس، به نقل از یک سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا گزارش داد که ایالات متحده به جمهوری اسلامی گفته است که هیچ دخالت یا اطلاعی از قبل، از حمله به کنسولگری ایران در دمشق نداشته است.

ساعاتی قبل از این اظهارنظر، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی در شبکه اجتماعی ایکس نوشت که یک مقام سفارت سوییس به عنوان حافظ منافع آمریکا در ایران را احضار کرده تا پیام مهمی را به دولت آمریکا منتقل کند.

او به جزییات این پیام اشاره نکرد و نوشت: «پیام مهمی به دولت آمریکا به‌عنوان حامی رژیم صهیونیستی ارسال شد. آمریکا باید پاسخگو باشد.»

اکنون وبسایت آکسیوس گزارش می‌دهد که سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا گفته است:«ایالات متحده هیچ دخالتی در حمله [اسرائیل] نداشته و ما از قبل از آن اطلاعی نداشتیم»

به گفته این مقام ارشد آمریکایی، واشینگتن این موضوع را به‌طور مستقیم به ایران اعلام کرده است.

به نوشته آکسیوس، ارسال پیام کم‌سابقه مستقیم نشان می‌دهد که دولت باید عمیقا نگران است که حمله اسرائیل به تشدید تنش در منطقه و از سرگیری حملات شبه‌نظامیان طرفدار جهوری اسلامی علیه نیروهای آمریکایی در منطقه بینجامد.

در حمله‌ای که جمهوری اسلامی آن را کار اسرائیل دانسته، محمد رضا زاهدی، فرمانده سپاه در سوریه و لبنان، یک فرمانده ارشد دیگر سپاه و پنج افسر سپاه کشته شدند.

محمدرضا زاهدی ارشدترین افسر سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است که از زمان کشته شدن قاسم سلیمانی توسط آمریکا در سال ۲۰۲۰ کشته شده است.

اسرائیل تا کنون مسئولیت این حمله را به‌طور رسمی بر عهده نگرفته است. با این حال، از گزارش آکسیوس چنین برمی‌آید که آمریکا نیز این حمله را کار اسرائیل می‌داند.

آکسیوس همچنین به نقل از یک مقام اسرائیلی که نامش را اعلام نکرد، گزارش داد که سرویس‌های اطلاعاتی اسرائیل زاهدی را که مسئولیت تسلیح و هماهنگی با حزب الله و دیگر شبه نظامیان طرفدار ایران در لبنان و سوریه را برای مدتی طولانی بر عهده داشت، تعقیب می‌کرده است.

به گفته این مقام مقام اسرائیلی، «پنجره عملیاتی برای حذف او تنها در روزهای اخیر باز شد.»

مقام‌های اسرائیلی و آمریکایی گفتند که اسرائیل چند دقیقه قبل از حمله نیروی هوایی خود به دولت بایدن اطلاع داد اما از آمریکا برای انجام عملیات اجازه نخواست.

یک مقام آمریکایی، که نام او هم اعلام نشده، به آکسیوس گفت که اطلاع‌رسانی اسراییل شامل جزییات نبود و زمانی به ما رسید که جنگنده‌های اسرائیل به پرواز درآمده بودند. به عنوان مثال، اسرائیلی‌ها به آمریکا نگفتند که قصد بمباران ساختمانی در محوطه سفارت ایران را دارند.»

به نوشته آکسیوس، این حمله اندکی قبل از نشست ویدیویی جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید و آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا با مقام‌های ارشد اسرائیلی برای بحث درباره گزینه‌های جانشین حمله زمینی به رفح، انجام شد.

یک مقام آمریکایی به آکسیوس گفته که حمله هوایی به دمشق، در طول برگزای این نشست دو ساعت و نیمه صورت نگرفت.

آکسیوس همچنین گزارش داده که ساعاتی پس از حمله به ساختمان کنسولگری جمهوری اسلامی در دمشق، چندین حمله پهپادی از سوی سوریه به اسرائیل انجام شد، اما سامانه‌های پدافند هوایی ارتش اسرائیل این حملات را خنثی کردند.

یک مقام دفاعی آمریکا گفت یک پهپاد تهاجمی یک طرفه چند ساعت پس از حمله در دمشق توسط نیروهای آمریکایی در پادگان التنف سوریه شناسایی و منهدم شد. تلفات جانی و خسارتی به زیرساخت‌ها گزارش نشده است.

یک مقام ارشد آمریکایی نیز به آکسیوس گفت که به احتمال زیاد درگیری بین اسرائیل با جمهوری اسلامی و نیروهای نیابتی آن تشدید خواهد شد.

یک مقام ارشد اسرائیلی هم به این وبسایت گفت که ارتش اسرائیل برای حملات تلافی‌جویانه شبه نظامیان متحد جمهوری اسلامی در سوریه در حالت آماده‌باش قرار دارد.

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر
چشم‌انداز
خبر
نمادهای قرن بیستم ۱۹۳۳- ۱۹۰۰

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.