مخالفان اردوغان در انتخابات شهرداری استانبول و آنکارا پیروز شدند

دوشنبه ۱۴۰۳/۰۱/۱۳

حزب اصلی اپوزیسیون ترکیه موفق شد در انتخابات محلی این کشور در شهرهای استانبول و آنکارا پیروز شود و «نتایج دلخواه» رجب طیب اردوغان، رییس‌‌جمهور ترکیه، به دست نیامد.

اردوغان در واکنش به شکست حزب خود در رقابت‌های محلی گفت: «نتوانستیم نتایج دلخواه را در انتخابات محلی به دست آوریم. این انتخابات برای ما پایان نیست بلکه نقطه عطفی‌ست،» و افزود: «چرخه انتخاباتی که اقتصاد را فرسوده کرده، اکنون به پایان رسیده.»

پس از شمارش اکثر آرا، رقیب سیاسی او، اکرم امام‌اوغلو، توانست با اختلافی ۱۰ درصدی در رقابت برای شهرداری استانبول، پیشتاز شود. هم‌زمان حزب جمهوری خلق او موفق شد آنکارا را حفظ کند، و علاوه بر آن، ۱۵ کرسی دیگر برای شهرداری در شهرهای سراسر کشور به دست آورد.

به گزارش رویترز، این سنگین‌ترین شکست حزب عدالت و توسعه اردوغان پس از بیش از دو دهه در قدرت است، و می‌تواند نشان‌دهنده بروز تغییر در چشم‌انداز سیاسی این کشور باشد.

گفته می‌شود حزب اردوغان بدتر از آنچه نظرسنجی‌ها نشان می‌داد عمل کرد، که به گفته تحلیلگران دلایل آن شامل تورم فزاینده، عدم رضایت رای‌دهندگان اسلام‌گرا، و عملکرد خوب امام‌اوغلو فراتر از پایگاه سکولار خود است.

امام اوغلو اواخر روز یکشنبه به هزاران طرفدار خوشحال خود گفت: «کسانی که پیام ملت را درک نمی‌کنند، در نهایت شکست خواهند خورد،» و افزود: «امشب ۱۶ میلیون شهروند اهل استانبول، هم به رقبای ما و هم به رییس‌جمهور پیام دادند.»

رییس‌جمهور ترکیه پس از شکست در جمع هوادارانش در آنکارا گفت پیام رای‌دهندگان را دریافت کرده، و افزود: «اگر اشتباهی مرتکب شده‌ایم، آن را در سال‌های آینده برطرف می‌کنیم و اگر چیزی کم داریم، آن را تکمیل می کنیم.»

اردوغان که در دهه ۹۰ شهردار زادگاهش استانبول بود، پیش از این انتخابات، کارزار انتخاباتی سختی به راه انداخته بود، که تحلیلگران آن را معیاری برای تشخیص حمایت از او و دوام اپوزیسیون توصیف کردند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

هت‌تریک با مزدک میرزایی
خبر
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.