سربازان اسرائیلی بیمارستان شفا را ترک کردند

دوشنبه ۱۴۰۳/۰۱/۱۳

نیروهای اسرائیلی روز دوشنبه، ۱۳ فروردین، بیمارستان شفا در شهر غزه را پس از عملیات دو هفته‌ای نیروهای ویژه که در جریان آن صدها شبه نظامی مظنون فلسطینی را بازداشت کردند، ترک کردند.

خبرگزاری رویترز گزارش داده است که با محدودیت شدید دسترسی خبرنگاران به بزرگ‌ترین بیمارستان غزه، روایت اسرائیلی و فلسطینی از عملیات در بیمارستان شفا به شدت متفاوت بوده است.

مقام‌های فلسطینی حمله به بیمارستانی را که پذیرای بیماران به شدت مجروح بود، جنایت جنگی خواندند، در حالی که مقام‌های اسرائیلی گفتند که یگان‌های نیروهای ویژه حمله هدفمندی را علیه یک پایگاه حماس انجام دادند که عمدا در میان غیرنظامیان آسیب‌پذیر پنانه گرفته‌بودند.

مدیر دفتر رسانه‌ای غزه که توسط حماس اداره می شود، گفت که نیروهای اسرائیلی ۴۰۰ فلسطینی را در داخل و اطراف بیمارستان از جمله یک زن پزشک و پسرش را که او نیز پزشک بود، کشتند و این مرکز را از کار انداختند.

حماس هرگونه حضور مسلحانه در بیمارستان ها را تکذیب می‌کند، اما دانیل هاگاری، سخنگوی ارتش اسرائیل، گفت که گروه‌های مسلح فلسطینی حماس و جهاد اسلامی، این بیمارستان را به یک مرکز عملیات بزرگ تبدیل کرده بودند.

او با بیان اینکه بیماران اورژانسی قبل از عملیات از بیمارستان خارج شده بودند، گفت: «نیروهای اسرائیلی به هیچ غیرنظامی، بیمار یا پرسنل پزشکی فلسطینی آسیبی نرسانده‌اند.»

هاگاری گفت که سه ساختمان اصلی در این مجموعه - اورژانس اصلی، زایشگاه و یک ضمیمه معروف به ساختمان قطر - پس از اینکه جنگجویان حماس درخواست تسلیم شدن را رد کردند، در درگیری‌ها ویران شدند.

سخنگوی ارتش اسرائیل روز دوشنبه به خبرنگاران گفت: «آنها از چنین مکان‌هایی استفاده می‌کنند، می‌دانند که این مکان یک پناهگاه امن است و عمدا از آن به عنوان مرکز فرماندهی و کنترل خود استفاده می‌کنند.

او گفت: «در جریان این عملیات، دو نظامی اسرائیلی و ۲۰۰ شبه‌نظامی کشته و بیش از ۹۰۰ شبه‌نظامی مظنون بازداشت شدند که نزدیک به ۵۰۰ تن از آنان که از فرماندهان و مقام‌های ارشد یا اعضای حماس و جهاد اسلامی بودند، شناسایی شدند.»

سخنگوی ارتش اسرائیل افزود:«این یک عملیات مهم و ضربه‌ای بزرگ به حماس و جهاد اسلامی بود. در این عملیات، علاوه بر سلاح و تجهیزات رایانه‌ای، سه میلیون دلار پول نقد نیز کشف شد».

در مقابل، حماس گفت که اسرائیل ۳۵۰ نفر را از داخل بیمارستان شفا و مناطق اطراف بازداشت کرده است.

این دومین حمله بزرگ اسرائیل به بیمارستان شفا بود. اسرائیل در ماه نوامبر هم به این بیمارستان حمله کرد.

ارتش اسرائیل همچنین آمادگی خود را برای حمله به رفح، در جنوب غزه و جایی که بیش از یک میلیون نفر در آنجا پناه گرفته‌اند، افزایش داده است.

مقام‌های بهداشتی فلسطین اعلام کردند که در حمله هوایی اسرائیل به رفح شش نفر کشته شدند.

در همین حال، میانجیگران در مصر با مقام‌های اسرائیلی برای پر کردن شکاف‌ها بین مواضع حماس و اسرائیل بر سر رسیدن به آتش‌بس گفتگو کردند، اما یک مقام فلسطینی نزدیک به مذاکرات به رویترز گفت: «هیچ نشانه‌ای از پیشرفت دیده نمی‌شود.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
نمادهای قرن بیستم ۱۹۳۳- ۱۹۰۰
گفت‌وگوی ویژه
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.