همبستگی روزنامه‌نگاران جهان با پوریا زراعتی و ادامه محکومیت‌ حمله به این روزنامه‌نگار

شنبه ۱۴۰۳/۰۱/۱۱

به دنبال حمله چند فرد ناشناس با چاقو به پوریا زراعتی، مجری تلویزیون ایران‌اینترنشنال، تشکل‌های بین‌المللی روزنامه‌نگاران ضمن ابراز همبستگی با این روزنامه‌نگار و محکومیت حمله به او، خواستار حفاظت از روزنامه‌نگاران و کنشگران شدند.

مدیر دفتر گزارشگران بدون مرز در بریتانیا سوء قصد به پوریا زراعتی را «عمیقا تکان‌دهنده» خواند و ضمن ابراز همبستگی با کارکنان ایران اینترنشنال گفت: «این اقدام بدون شک باعث حس بیشتر آسیب‌پذیری و ترس در کارکنان خواهد شد، حتی در حالی که با مقاومت و شجاعت کار خود را ادامه می‌دهند.»

کمیته حمایت از خبرنگاران نیز سوءقصد به پوریا زراعتی را «اقدام تروریستی» خواند و آن را به‌شدت محکوم کرد. این کمیته با اشاره به تهدید سیما ثابت و فرداد فرحزاد در ماه‌های گذشته نوشت: «به‌نظر می‌رسد این حمله نیز از سوی نیروهای نیابتی جمهوری اسلامی در خاک بریتانیا اتفاق افتاده است.»

انجمن مطبوعات خارجی بریتانیا با شوکه‌کننده خواندن حمله به پوریا زراعتی، با عبارت «تو تنها نیستی» از او اعلام حمایت کرد. این انجمن با اشاره به تهدید مداوم علیه شبکه ایران اینترنشنال هشدار داد که این حمله ممکن است بر کارکنان ایران اینترنشنال، بی‌بی‌سی فارسی و سایر رسانه‌ها تاثیر وحشتناکی داشته باشد.

اتحادیه ملی برای دموکراسی در ایران نیز با محکوم کردن حمله به پوریا زراعتی، ابراز امیدواری کرد این روزنامه‌نگار به زودی بهبود یافته و به مبارزه علیه جمهوری اسلامی ادامه دهد. این اتحادیه بر ضرورت تحقیقات فوری درباره جنایت‌ها علیه روزنامه‌نگاران و کنشگران و حفاظت از این افراد تاکید کرد.

عبدالله مهتدی ضمن آرزوی بهبودی برای پوریا زراعتی، گفت «تلاشهای تروریستی» جمهوری اسلامی در خارج کشور علیە روزنامهنگاران و فعالان سیاسی متوقف نشدە است. او خواستار برپایی کارزاری شد که در آن از پلیس بریتانیا و دیگر کشورهای اروپایی خواسته شود قاطعانه علیه «تروریسم رژیم تهران و عوامل آن» اقدام کنند.

مهتدی گفت: «آیا وقت آن نرسیده که دولت بریتانیا سپاە پاسداران را در لیست سازمانهای تروریستی قرار دهد؟»

استیون هاموند، نماینده پارلمان بریتانیا از حوزه ویمبلدون، با آرزوی سلامتی و بهبودی برای پوریا زراعتی نوشت: وحشتناک است که چنین اقدامی در ویمبلدون اتفاق افتاده است.

‌آدام بیلی، سخنگوی ایران اینترنشنال به رادیو بی‌بی‌سی گفت که «با وجود تهدیدها، خبرنگاران ایران اینترنشنال مصمم به ادامه گزارشگری هستند.»

او افزود: «برای ما، چیزی تغییر نخواهد کرد.»

مهرداد آرین‌نژاد، مدیر سازمان فرهنگی تیرگان، در گفت‌وگو با ایران اینترنشنال با اشاره به حمله به پوریا زراعتی گفت تهدیدها علیه روزنامه‌نگاران و کنشگران ایرانی خارج کشور نشان‌دهنده ضعف جمهوری اسلامی و رسیدن حکومت ایران به روزهای پایانی خود است.

در همین حال، مهدی حسینی متین، کاردار سفارت ایران ضمن انکار دست داشتن جمهوری اسلامی در این حمله، در شبکه ایکس نوشت: «ما هرگونه ارتباط به این ماجرا را تکذیب می‌کنیم.»

زراعتی بعدازظهر جمعه ۱۰ فروردین، هنگام خروج از منزلش در لندن هدف حمله چند فرد ناشناس قرار گرفت و از ناحیه پا مجروح شد.

زراعتی روز شنبه ۱۱ فروردین، تصویری از خودش در بیمارستان را در حساب شخصی‌اش در رسانه اجتماعی ایکس منتشر کرد. او در این عکس، علامت پیروزی نشان داد.

پلیس لندن گفت با توجه به شغل فرد مضروب به عنوان خبرنگار در رسانه فارسی‌زبان مستقر در انگلستان، به علاوه تهدیدات متعدد در چند وقت اخیر نسبت به این گروه از خبرنگاران، این حادثه از سوی افسران متخصص از فرماندهی ضدتروریسم در دست بررسی است.

بسیاری از روزنامه‌نگاران، فعالان حقوق بشر و کنشگران سیاسی نیز حمله به پوریا زراعتی و تهدید روزنامه‌نگاران را اقدامی برای ایجاد رعب و وحشت و وادار کردن روزنامه‌نگاران ایرانی خارج از کشور به سکوت دانستند و هم‌زمان از مماشات غرب با جمهوری اسلامی به‌تندی انتقاد کردند.

شماری از مخاطبان ایران‌اینترنشال نیز با ارسال پیام‌هایی حمله به پوریا زراعتی را محکوم کرده و ضمن آرزوی سلامتی برای او، خواستار پاسخ‌گو کردن علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی درباره این حمله شدند.

رهبران جمهوری اسلامی، بارها به صراحت کارکنان ایران‌‌اینترنشنال و دیگر روزنامه‌نگاران ایرانی در خارج از کشور را تهدید کرده و دست به اقداماتی علیه آنان زده‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

یورو ۲۰۲۴
خبرها
جهان‌نما
خبرها

شنیداری

پادکست‌ها