مولوی عبدالحمید: مقام‌های جمهوری اسلامی حاضر به برگزاری رفراندوم نیستند

جمعه ۱۴۰۳/۰۱/۱۰

عبدالحمید اسماعیل‌زهی، امام جمعه اهل سنت زاهدان با بیان اینکه همه سیستم‌ها، چه اسلامی و چه غیراسلامی به حمایت مردم نیاز دارند، گفت برخی خواهان برگزاری رفراندوم هستند تا مشخص شود مردم چه می‌خواهند اما مسئولان جمهوری اسلامی حاضر به این کار نیستند.

مولوی عبدالحمید در خطبه‌های نماز جمعه ۱۰ فروردین خود با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی را گروه‌های مردمی در ایران بر سر کار آوردند، تاکید کرد: «حکومت را سلاح، کودتا و نظامیان بر سر کار نیاوردند و با سلاح هم نمی‌توان آن را نگه داشت.»

مولوی عبدالحمید در بخشی از خطبه‌های خود با اشاره به برگزاری رفراندوم جمهوری اسلامی در روز ۱۲ فروردین گفت که در آن زمان، وعده‌های زیادی از جمله درباره مسایل اقتصادی و آزادی داده شد.

او به برخی از شعارها از جمله «فردا که بهار آید آزاد و رها هستیم» و «استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی» اشاره کرد که از سوی مردم در زمان روی کار آمدن جمهوری اسلامی سر داده شد و گفت: «این‌ها شعارهای زیبایی بود و یکی از کسانی که این شعارها را سر داد من بودم.»

مولوی عبدالحمید تاکید کرد با امید به برقراری عدالت به جمهوری اسلامی رای داده است اما حالا او و خیلی‌ها این پرسش را مطرح می‌کنند که برای چه این رای را دادند؟

او در ادامه با اشاره به بحران اقتصادی موجود در کشور گفت: «اقتصاد چنان ضربه خورده که شب می‌خوابیم و فردا صبح می‌بینیم ارزش پول افت کرده است.»

اسماعیل‌زهی در خطبه‌های نماز جمعه سوم فروردین خود نیز با اشاره به بحران اقتصادی موجود در کشور از همگان خواسته بود به مردمی که از نظر اقتصادی در وضعیتی نامناسب هستند و نیز به خانواده‌های زندانیان، کمک کنند.

او گفته بود اگر مسئولان جمهوری اسلامی به مردم و به خصوص زنان اعتماد کنند و به آن‌ها فرصت بدهند، آنان به راحتی کشور را می‌سازند و ایران را تبدیل به گلستان می‌کنند.

امام جمعه اهل سنت زاهدان در بخش دیگری از صحبت‌های روز ۱۰ فروردین خود به رقم‌های کلان اختلاس در ایران اشاره کرد و گفت این ارقام نشان می‌دهند اختلاس‌گران به کم قانع نیستند و تلاش می‌کنند بیش از پیش، اموال مردم را از آنِ خود کنند.

دیدار با خانواده‌های دادخواه جمعه خونین

پیش از این نماز جمعه و در روز سه‌شنبه هفتم فروردین‌، جمعی از خانواده‌های دادخواه در زاهدان با مولوی عبدالحمید دیدار و گفت‌وگو کردند.

یکی از ویدیوهای منتشر شده از این دیدار، بی‌قراری مادر خدانور لجه‌ای، معترض کشته‌شده در جریان خیزش انقلابی را نشان داد.

دو روز پس از این دیدار و در روز نهم فروردین، مولوی محمد طیب اسماعیل‌زهی، فرزند مولوی عبدالحمید از درخواست دستگاه امنیتی برای ممانعت از ورود مسافران نوروزی به مسجد مکی خبر داد.

هم‌زمان سایت حال‌وش نوشت در روزهای گذشته نیروهای لباس شخصی مسلح با موتورسیکلت اقدام به سرقت و ضبط تلفن‌های همراه مهمانان کرده‌اند.

روز جمعه دهم فروردین نیز نیروهای نظامی و سرکوب‌گر، همچون هفته‌های گذشته هم‌زمان با برگزاری نماز جمعه زاهدان در خیابان‌های این شهر حضور گسترده‌ای داشتند.

رسانه حال‌وش که خبرهای استان سیستان و بلوچستان را پوشش می‌دهد، با انتشار ویدیویی در اینستاگرام نوشت نیروهای نظامی در اطراف مصلی و مسجد مکی زاهدان و خیابان‌های منتهی به آن، حضور پر رنگی داشته و با ایجاد ایست‌های بازرسی، اقدام به تفتیش بدنی و کنترل نمازگزاران کردند.

در ماه‌های گذشته، شهروندان زاهدانی پس از یک سال اعتراض و تجمع خیابانی پیوسته، به توصیه مولوی عبدالحمید راهپیمایی سکوت برگزار کردند.

جمعه‌های اعتراضی زاهدانی‌ها از هشتم مهر سال ۱۴۰۱ و پس از وقایع جمعه خونین این شهر آغاز شد.

در جریان جمعه خونین زاهدان، ماموران نظامی و امنیتی با گلوله‌های جنگی به سمت شهروندان و نمازگزاران شلیک کردند و بیش از ۱۰۰ نفر را کشته و ده‌ها تن دیگر را نابینا، قطع نخاع و مجروح کردند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
یورو ۲۰۲۴
خبرها

شنیداری

پادکست‌ها