معمای مسابقات جهانی؛ تفتیان و اسماعیل‌نژاد بی‌دلیل خط خوردند، فصیحی تایید شد اما جاماند

یکشنبه ۱۴۰۲/۱۲/۱۳

الهام یزدی‌ها-ایران اینترنشنال

حسن تفتیان، قهرمان سرعت ایران دو روز پیش با انتشار ویدئویی در صفحه اینستاگرام خود اعلام کرد که باوجود کسب سهمیه مسابقات جهانی دوومیدانی در گلاسکو اسکاتلند، فدراسیون او را در این مسابقات ثبت نام نکرده و شانس حضور در این رقابت‌ها را از دست داده است.

محمد مشهدی‌یاری، سرپرست دبیری فدراسیون ادعای تفتیان را رد کرد و به ایسنا گفت که او اصلا ورودی نیاورده است.

از سوی دیگر مهدی مبینی سرپرست فدراسیون دوومیدانی ماجرا را به شکل متناقضی شرح داده است که نام تفتیان در کنار سه دونده ملی پوش دیگر یعنی مهدی صابری، حمیده اسماعیل‌نژاد و فرزانه فصیحی دو ماه پیش برای گرفتن ویزا اعلام شده اما ۲۲ بهمن ۱۴۰۲ به این فدراسیون گفته شده که تنها باید یک ملی پوش این مسابقات اعزام شود و در نهایت نام فرزانه فصیحی اعلام شده چون حقش بوده است.

البته مبینی نگفته که دقیقا کدام ارگان یا مسئولی از فدراسیون خواسته تنها یک ورزشکار معرفی شود و دلیلش چیست؟

در کنار این تناقض‌ها، نگاهی به سایت فدراسیون جهانی دوومیدانی نشان می دهد که تفتیان بر خلاف ادعای سرپرست دبیری فدراسیون دوومیدانی ورودی این رقابت‌ها را داشته و او بدون اطلاع از لیست کنار گذاشته شده است.

براساس اطلاعات سایت جهانی ۶ دونده می توانستند با سهیمه رنکینگ در این رقابت‌ها حاضر شوند.

حسن تفتیان توانسته بود با رسیدن به رنکینگ ۴۹ در فدراسیون جهانی و کسب امتیازات مورد نیاز در پنج مسابقه مختلف از جمله بازی‌های آسیایی و قهرمانی آسیا سهمیه این مسابقات را کسب کند.

اما مدارک ثبت شده در لیست دوندگانی که جواز این مسابقات را کسب کرده اند نشان می دهد ثبت نامی برای تفتیان انجام نشده و در واقع او نتوانسته جزو ۵۶ نفر حاضر در این رقابت ها باشد.

همچنین ۶ دونده‌ای که با سهمیه رنکنیگ در مسابقات جهانی گلاسکو حاضر هستند، در رتبه‌‌های پایین تر از تفتیان قرار داشتند.

در بخش زنان هم تنها نام فرزانه فصیحی از سوی فدراسیون ثبت نام شده اما در نهایت او هم در این رقابت‌ها غایب بود. غیبتی که فدراسیون دلیلش را عدم صدور ویزا اعلام کرد اما ایران اینترنشنال مطلع شد که فدراسیون به طور کلی اقدامی برای گرفتن ویزای فصیحی انجام نداده است.

همچنین براساس اطلاعات سایت فدراسیون جهانی دوومیدانی حمیده اسماعیل‌نژاد برای حضور در این رقابت‌ها به رنک ۸۶ رسیده بود و در صورت انصراف دوندگان بالاتر از او می‌توانست شانس حضور در این رقابت‌ها را داشته باشد اما در لیست فدراسیون ایران قرار نگرفت و حذف شد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
چند چند
۲۴

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.