مکرون با تاکید بر پروژه پاک‌سازی رودخانه سن در آن شنا می‌کند

شنبه ۱۴۰۲/۱۲/۱۲

امانوئل مکرون، رییس‌جمهوری فرانسه وعده داد به منظور برجسته کردن اقدامات دولت برای پاک‌سازی رودخانه سن برای بازی‌های المپیک پاریس، در این رودخانه شنا خواهد کرد.

به گزارش فرانس ۲۴، مکرون در مراسم افتتاحیه دهکده المپیک در شمال پاریس با لبخند به خبرنگاران گفت: «من این کار را انجام می‌دهم و نیازی به مشخص کردن تاریخ نیست. همه شما در آنجا حضور خواهید داشت.»

مقام‌های فرانسوی در زمان کوتاه باقی مانده تا شروع بازی‌های المپیک در تلاش برای بهبود کیفیت آب رودخانه سن هستند.

قرار است از این رودخانه در طول بازی‌های المپیک که از تاریخ ۲۶ ژوئن تا ۱۱ اوت (برابر با پنج تا ۲۱ مرداد) برگزار می‌شود، برای رقابت‌های شنا در آب‌های آزاد و بخش آبی ورزش‌های سه‌گانه استفاده شود.

فرانسه یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون یورو برای نصب تاسیسات تصفیه آب و فاضلاب و بهبود کیفیت آب این رودخانه و نیز یکی از شاخه‌های اصلی آن، یعنی رودخانه مارن هزینه کرده است.

مسئولان برگزاری مسابقات گفتند در سال گذشته سه رویداد آزمایشی که قرار بود در رودخانه سن برگزار شوند به دلیل بالا بودن میزان ای-کولای (E coli)، نوعی باکتری‌ که در فضولات انسانی یافت می‌شود، لغو شدند.

ممکن است بارندگی‌های شدید قبل از المپیک، منجر به لغو برگزاری این رویداد در رودخانه سن شود.

آن هیدالگو، شهردار پاریس قول داده است قبل از شروع بازی‌ها در این رودخانه شیرجه بزند.

دفتر شهردار پاریس در نظر دارد پس از بازی‌های المپیک، برای اولین بار از زمان ممنوع کردن شنا در رودخانه سن از سال ۱۹۲۳، سه منطقه آب‌تنی عمومی در رودخانه ایجاد کند.

مکرون افزود: «برای مردم منطقه پاریس، کاربری سن و مارن تغییر خواهد کرد.»

رییس‌جمهوری فرانسه این دستاورد را «میراث مهم» بازی‌های المپیک خواند.

رود سن در بازی‌های المپیک پاریس نقش اصلی را ایفا می‌کند و تیم‌های ملی ورزشی قرار است طی مراسم افتتاحیه تماشایی که برای ۲۶ ژوئن برنامه‌ریزی شده، از این آب‌راه تاریخی عبور کنند.

اوایل ماه جاری میلادی یک قایق توریستی با یکی از پل‌های سن برخورد کرد و منجر به بسته شدن بخشی از آن شد.

پیر ربدان، معاون شهردار پاریس اوایل این هفته به خسارت وارد شده به پل سولی در نزدیکی جزیره ایل سن لوئیس اشاره کرد و به خبرگزاری فرانسه گفت: «جای هیچ نگرانی نیست. پل را قبل از مراسم افتتاحیه تقویت می‌کنیم.»

مکرون ۴۶ ساله که در گذشته نیز ورزش‌هایی مانند فوتبال، تنیس و بوکس را در انظار عمومی انجام داده، امیدوار است بازی‌های المپیک جرقه‌ای برای رونق فعالیت‌های ورزشی در سراسر فرانسه باشد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
تیتر اول
خبرها
امروز

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.