مولوی عبدالحمید خواستار کمک به سیل‌زدگان شد

جمعه ۱۴۰۲/۱۲/۱۱

عبدالحمید اسماعیل‌زهی، امام جمعه اهل سنت زاهدان در خطبه‌های نماز جمعه روز ۱۱ اسفند خود بدون اشاره به انتخابات در ایران درباره وقوع سیل در برخی مناطق استان سیستان و بلوچستان صحبت کرد. او گفت مدیریت کشور نتوانسته است برنامه‌ریزی کند و زیرساخت‌ها را برای منحرف کردن سیل فراهم آورد.

امام جمعه اهل سنت زاهدان در بخش دیگری از صحبت‌های خود طرح توسعه سواحل مکران برای اسکان مردم را بلند‌پروازانه خواند و گفت لازم بود مسوولان ابتدا برای ایجاد زیرساخت‌ها برای انحراف سیل برنامه‌ریزی کنند.

او خطاب به مسوولان جمهوری اسلامی گفت شما ابتدا نگذارید که مردم در آب غرق شوند و زندگیشان تباه شود و به جای این پروژه‌ها به مردم رسیدگی کنید که نان برای خوردن ندارند.

مولوی عبدالحمید با اشاره به اینکه سدهای ایجاد شده کارشناسی نبوده و راه ارتباطی بسیاری از روستاها در سیستان و بلوچستان به دلیل سیل قطع شده، گفته هم سازمان‌های دولتی باید وظایف خود را انجام دهند و هم به کمک‌های مردمی نیاز است.

اسماعیل‌زهی روز جمعه در یک پیام ویدیویی از مردم خواست تا برای کمک‌رسانی به سیل‌زدگان اقدام کنند.

او با اشاره به گرفتار شدن شمار زیادی از ساکنان روستا‌های شهرستان‌های چابهار و دشتیاری در سیلاب و نیاز مردم به «مواد غذایی، زیرانداز، پتو و خودروهایی برای تردد در راه‌های مسدود شده» از مردم خواست برای امدادرسانی به مناطق سیل‌زده کمک کنند.

بارندگی‌های شدید در استان سیستان و بلوچستان از روز یک‌شنبه شش اسفند آغاز شد و سیل و آب‌گرفتگی ناشی از آن تا روز جمعه ۱۱ اسفند همچنان ادامه دارد.

کمپین فعالین بلوچ، روز جمعه در گزارشی نوشت که با گذشت پنج روز از بارندگی و سیل، خبری از حضور سازمان‌ها و نهادهای امدادرسان حکومتی نیست.

بر اساس گزارش‌ها، در غیاب کمک‌های حکومتی، امدادرسانی تنها از سوی شهروندان انجام می‌گیرد اما به دلیل نبود امکانات مناسب، این روند به کندی پیش می‌رود.

عبدالحمید اسماعیل‌زهی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته خود که با برگزاری انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری در ایران هم‌زمان شد، هیچ اشاره‌ای به این موضوع نکرد.

تحریم انتخابات و مساله میزان حضور مردم پای صندوق‌های رای، اصلی‌ترین ویژگی این دوره از انتخابات قلمداد می‌شود.

با وجود وضعیت بحرانی مردم سیستان و بلوچستان،‌ گزارش‌ها حاکی از ارسال صندوق‌های رای به شهرستان‌های مختلف این استان از جمله در مناطق سیل‌زده است.

امام‌جمعه زاهدان در خطبه‌های نماز جمعه روز ۲۷ بهمن خود بدون نام بردن از ایران و به شکل کلی گفت در بعضی کشورها، از پیش نام رییس‌جمهور مشخص است و انتخابات فقط به شکل صوری برگزار می‌شود و اگر بدانند کسی از سوی مردم رای می‌آورد او را با پرونده‌سازی یا به زندان انداختن از میدان حذف می‌کنند.

امام جمعه اهل سنت زاهدان اضافه کرده بود که در کشورهای دموکراتیک، مجلس نه نماینده دولت و نظام حاکم، بلکه نماینده مردم است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
خبر ورزشی
خبرها
اقتصاد و بازار

شنیداری

پادکست‌ها