نیوزلند حماس را گروه تروریستی خواند و سفر شهرک‌نشینان تندرو را به این کشور ممنوع کرد

پنجشنبه ۱۴۰۲/۱۲/۱۰

نیوزلند گروه اسلام‌گرای فلسطینی حماس را به‌طور کامل در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داد و شهرک‌نشینان «تندرو» اسرائیلی را که حملات خشونت‌آمیز علیه فلسطینیان در کرانه باختری انجام داده‌اند، از سفر به نیوزلند منع کرد.

کریستوفر لوکسون، نخست‌وزیر نیوزلند، روز پنج‌شنبه ۱۰ اسفند در بیانیه‌ای گفت: «حملات حماس به اسرائیل در ماه اکتبر وحشیانه بود و ما به صراحت آن‌ها را محکوم کرده‌ایم.»

او افزود: «نیوزلند می‌خواهد روشن کند تروریست خواندن حماس مربوط به اقدام‌های یک نهاد تروریستی است و بازتابی از مردم فلسطین در غزه و سراسر جهان نیست.»

نیوزلند از سال ۲۰۱۰ شاخه نظامی حماس را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داده بود.

وینستون پیترز، وزیر امور خارجه نیوزلند نیز گفت که کل حماس مسئولیت حملات اکتبر را بر عهده دارد و این امر، تمایز بین شاخه نظامی و سیاسی این گروه را برای دولت نیوزلند دشوار می‌کند.

بر اساس آمار اسرائیل، حملات هفتم اکتبر حماس هزار و ۲۰۰ کشته بر جای گذاشت.

به گفته وزارت بهداشت غزه، از آن زمان، حملات هوایی و زمینی اسرائیل به غزه، حدود ۳۰ هزار فلسطینی را کشته است.

تصمیم نیوزلند انجام معاملات مالی با حماس یا ارائه حمایت‌های مادی به این گروه را جرم تلقی می‌کند. همچنین تمامی دارایی‌های حماس در نیوزلند بر اساس این تصمیم مسدود می‌شود.

با این حال تصمیم نیوزلند مانع از ارائه کمک‌های بشردوستانه و توسعه‌ای در آینده برای غیرنظامیان غزه یا حمایت کنسولی از شهروندان نیوزلندی یا ساکنان دائمی در منطقه درگیری نمی‌شود.

نخست‌وزیر نیوزلند در بیانیه خود گفت: «به طور جدی از افزایش قابل توجه خشونت‌های افراطی که در ماه‌های اخیر از سوی شهرک‌نشینان اسرائیلی علیه فلسطینی‌ها انجام شده نگران هستیم.»

لوکسون گفت: «این امر به ویژه در شرایطی که در حال حاضر منطقه درگیر یک بحران بزرگ است، بی‌ثبات‌کننده است.»

نیوزلند همواره شهرک‌سازی‌های اسرائیل در کرانه باختری را ناقض قوانین بین‌المللی دانسته است.

نخست‌وزیر نیوزلند همچنین گفت کشورش به حمایت از کشور آینده فلسطین به عنوان بخشی از راه حل دو کشوری مورد مذاکره ادامه خواهد داد و خواستار پایان دادن به درگیری کنونی و از سر گیری فوری روند صلح خاورمیانه است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
تیتر اول
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.