آمریکا و بریتانیا تحریم‌های جدیدی علیه نیروی قدس سپاه و حوثی‌های یمن وضع کردند

چهارشنبه ۱۴۰۲/۱۲/۰۹

آمریکا و بریتانیا روز سه‌شنبه، هشت اسفند، تحریم‌های جدیدی را علیه نیروی قدس سپاه پاسداران و حوثی‌های یمن که تحت حمایت جمهوری اسلامی هستند، وضع کردند. هم‌زمان وزیر امور خارجه بریتانیا بار دیگر جمهوری اسلامی را مسئول حملات شبه‌نظامیان حوثی در دریای سرخ دانست.

دیوید کامرون، وزیر امور خارجه بریتانیا، در بیانیه‌ای ضمن اعلام تحریم‌های جدید علیه حوثی‌های یمن و حامیان آنها در جمهوری اسلامی گفت:« حملات حوثی‌های مورد حمایت ایران غیرقابل قبول، غیرقانونی و تهدیدی برای زندگی بی‌گناهان و آزادی دریانوردی است.»

او افزود:«همان‌طور که به وزیر امور خارجه ایران گفته‌ام، حکومت ایران به دلیل حمایت نظامی گسترده‌ای که از حوثی‌ها کرده است، مسئولیت این حملات را بر عهده دارد.»

کامرون هشدار داد:«همه کسانی که به دنبال تضعیف ثبات منطقه هستند باید بدانند که بریتانیا در کنار متحدان خود از هیچ اقدامی دریغ نخواهد کرد.»

در هفته‌های اخیر، به رغم حملات آمریکا و بریتانیا به موضع حوثی‌ها، شبه نظامیان حوثی یمن به حملات خود علیه کشتی‌های تجاری در دریای سرخ ادامه داده‌اند.

آمریکا و بریتانیا جمهوری اسلامی را متهم کرده‌اند که با ارائه اطلاعات، موشک و هواپیماهای بدون سرنشین، به حوثی‌ها برای انجام این حملات کمک کرده است.

در بیانیه وزارت امور خارجه بریتانیا درباره بسته تحریمی جدیدی که با هماهنگی با آمریکا تهیه شده، آمده است:« محمدرضا فلاح‌زاده، جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه، سعید الجمال سرمایه‌دار مستقر در ایران و علی حسین بدرالدین الحوثی، معاون وزیر کشور و فرمانده نیروی انتظامی و امنیتی حوثی‌ها از جمله افرادی هستند که امروز مشمول ممنوعیت سفر به بریتانیا و یا مسدود شدن دارایی‌ها شدند.»

بریتانیا همچنین اعلام کرد که یگان ۱۹۰ نیروی قدس سپاه پاسداران، مسئول انتقال و قاچاق سلاح به سازمان‌ها، گروه‌ها و دولت‌های هم‌پیمان جمهوری اسلامی، یگان ۶۰۰۰ نیروی قدس سپاه پاسداران، مسئول عملیات در شبه جزیره عربستان و دارای پرسنل در یمن، و یگان ۳۴۰ نیروی قدس سپاه، مسئول تحقیق و توسعه و ارائه آموزش و پشتیبانی فنی به گروه‌های تحت حمایت جمهوری اسلامی را تحریم کرده است.

بریتانیا تا کنون ۴۰۰ فرد یا نهاد مرتبط با جمهوری اسلامی را تحریم کرده است، اما هنوز کلیت سپاه پاسداران را تحریم نکرده و یا از قرار دادن نام بازوی نظامی جمهوری اسلامی در فهرست گروه‌های تروریستی خودداری کرده است.

ماه گذشته، بریتانیا و ایالات متحده شخصیت‌های کلیدی حوثی‌ها را تحریم کردند تا توانایی آنها برای انجام حملات به کشتی‌های بین‌المللی در دریای سرخ را مختل کنند، اقداماتی که صلح، ثبات و امنیت یمن را تضعیف می‌کند. این اولین مجموعه تحریم های بریتانیا علیه حوثی ها از زمان آغاز حملات در دریای سرخ در ماه نوامبر بود.

وزارت خزانه‌داری آمریکا نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد محمدرضا فلاح‌زاده، جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران و چندین یگان این نیرو و نیز ابراهیم النشیری، یکی از اعضای شبه نظامیان حوثی یمن، تحریم شده‌اند.

بسته‌های تحریمی جدید واشینگتن و لندن همچنین مالک هنگ‌کنگی کشتی «آرتورا» را که از آن برای جابه‌جایی و فروش محصولات تحریمی ایران استفاده می‌شد، هدف قرار داده‌اند.

به گفته وزارت خزانه‌داری آمریکا، این کشتی میلیون‌ها دلار کالای ایران را به شرکت‌های چینی رسانده و سود حاصل از این معاملات غیرقانونی در اختیار نیروی قدس و حوثی‌های یمن قرار گرفته است.

در ادامه این بیانیه آمده است: «در حالی که حوثی‌ها به طور مداوم امنیت تجارت صلح‌آمیز بین‌المللی را تهدید می‌کنند، ایالات متحده و بریتانیا به مختل کردن جریان‌های مالی که این فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده را ممکن می‌سازند، ادامه خواهند داد.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

نمادهای قرن بیستم ۱۹۳۳- ۱۹۰۰
گفت‌وگوی ویژه
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.