وزارت دادگستری آمریکا برای مصادره بیش از یک میلیون مهمات ایران برای یمن شکایتی ارائه کرد

شنبه ۱۴۰۲/۰۱/۱۲

وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرد شکایتی را برای مصادره بیش از یک میلیون گلوله جنگی و سایر مهمات از جمله قطعات مربوط به آر‌پی‌‌جی ارائه کرده که نیروی دریایی ایالات متحده آن‌ها را حین انتقال از سوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به شبه‌نظامیان یمن توقیف کرده بود.

طبق اسناد دادگاه، نیروهای آمریکا در حوالی دهم آذر در دریای عمان بیش از یک میلیون مهمات، شش هزار و ۹۶۰ فیوز مجاورتی آرپی‌جی و دو هزار کیلو سوخت محرک پرتاب آرپی‌جی را توقیف کردند.

این اقدام دولت آمریکا در مصادره این تسلیحات، بخشی از تحقیقات گسترده‌تر ایالات‌متحده درباره شبکه قاچاق سلاح‌های ایران است.

طبق اعلام وزارت دادگستری آمریکا، شبکه قاچاق سلاح‌های ایران در قاچاق سیستم‌های تسلیحاتی متعارف پیشرفته و قطعات آنها فعالیت می‌کند و این کار را از طریق نهادهای تحریم شده ایران که مستقیما از حوثی‌های یمن و سایر فعالیت‌های تروریستی جمهوری اسلامی در منطقه حمایت می‌کنند، انجام می‌شود.

مریک گارلند، دادستان کل واشینگتن‌دی‌سی، گفت: «وزارت دادگستری از تلاش برای پاسخگو کردن کسانی که قوانین آمریکا را نقض کرده و امنیت ملی آن را تهدید می‌کنند، دست نخواهد کشید.»

الهاندرو مایورکاس، وزیر امنیت داخلی آمریکا نیز گفت توقیف این تسلیحات از قرار گرفتن سلاح‌های خطرناک در دستان اشتباه جلوگیری می‌کند و اهمیت جلوگیری از دسترسی شبکه‌های تروریستی و جنایی به ابزارهای خشونت ویرانگری را نشان می‌دهد.

در اواسط بهمن نیز، بریتانیا و آمریکا از کشف یک محموله موشک ضد تانک و اجزای موشک بالستیک میان‌بُرد جمهوری اسلامی ایران خبر دادند و اعلام کردند این محموله به احتمال زیاد قرار بوده به یمن ارسال شود.

ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا روز ۲۵ دی نیز با همکاری نیروهای ویژه فرانسه یک کشتی حامل هزاران اسلحه و نیم میلیون ادوات مهمات جمهوری اسلامی را که برای شبه‌نظامیان حوثی ارسال شده بود، در دریای عمان توقیف کرد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

چند چند
خبرها
خبرها
حرف آخر

شنیداری

پادکست‌ها