پیروزی قاطع ترامپ در انتخابات مقدماتی حزب جمهوری‌خواه در کارولینای جنوبی

یکشنبه ۱۴۰۲/۱۲/۰۶

دونالد ترامپ، رییس‌ جمهور پیشین آمریکا، موفق شد در انتخابات مقدماتی حزب جمهوری‌خواه در ایالت کارولینای جنوبی، نیکی هیلی مهم‌ترین رقیب خود را شکست دهد.

ترامپ حدود ۶۰ و هیلی حدود ۴۰ درصد از آرا را در این ایالت از آن خود کردند. این چهارمین پیروزی متوالی ترامپ در انتخابات مقدماتی حزب جمهوری‌خواه است.

بدین ترتیب، ترامپ تاکنون در تمامی رقابت‌های درون‌حزبی جمهوری‌خواهان پیروز شده است. پیش‌بینی می‌شود در صورت ادامه این روند، او بتواند در ماه آینده نامزدی خود را در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا تا حد زیادی قطعی کند.

روزنامه گاردین نوشت پیروز انتخابات حزب جمهوری‌خواه در ایالت کارولینای جنوبی به طور تاریخی توانسته است به عنوان نامزد نهایی این حزب در انتخابات ریاست‌جمهوری معرفی شود و موفقیت ترامپ در این ایالت ادامه مسیر کارزار او را هموارتر خواهد کرد.

هیلی بین سال‌های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۷ فرماندار کارولینای جنوبی بود و به همین دلیل، واگذار کردن رقابت به ترامپ در این ایالت یک ناکامی بزرگ برای او به شمار می‌رود.

شکست هیلی در کارولینای جنوبی شانس او را برای کسب عنوان نامزد جمهوری‌خواهان بیش از پیش کاهش داد.

هیلی، سفیر پیشین ایالات متحده در سازمان ملل متحد، در سخنرانی خود پس از اعلام نتایج در کارولینای جنوبی به نارضایتی مردم آمریکا از سیاست‌های جو بایدن اشاره کرد و افزود مردم از مسیری که کشور در پیش گرفته ناامید شده‌اند.

او در عین حال تاکید کرد قصد ندارد از ادامه کارزار انتخاباتی خود انصراف دهد و به رقابت با ترامپ ادامه خواهد داد. به گفته او، ترامپ قادر نخواهد بود بایدن را در انتخابات پیش‌رو شکست دهد.

ترامپ نیز در واکنش به این پیروزی گفت: «من تاکنون حزب جمهوری‌خواه را این‌چنین متحد ندیده بودم.»

رییس‌ جمهور پیشین آمریکا وعده داد به همراه طرفدارانش روز پنجم نوامبر ۲۰۲۴، بایدن را از کاخ سفید «اخراج خواهند کرد».

ترامپ پیش از برگزاری انتخابات مقدماتی حزب جمهوری‌خواه از هیلی به دلیل دریافت حمایت مالی از برخی اعضای حزب دموکرات انتقاد کرده و به طعنه خواسته بود حزب خود را تغییر دهد.

در طول هفته‌های اخیر، گمانه‌زنی‌ها درباره احتمال پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا شدت گرفته است.

ایتمار بن‌گویر، وزیر امنیت ملی اسرائیل روز ۱۵ بهمن در مصاحبه با روزنامه وال استریت ژورنال از مواضع بایدن در قبال مناقشه غزه انتقاد کرد و گفت اگر ترامپ به عنوان رییس جمهوری بعدی آمریکا انتخاب شود، حمایت واشینگتن از اسرائیل افزایش خواهد یافت.

در سوی مقابل، ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه، اعلام کرد برای رهبری آمریکا، بایدن را به ترامپ ترجیح می‌دهد چرا که بایدن فردی با تجربه‌تر و قابل پیش‌بینی‌تر است.

بابک نگاهداری، رییس مرکز پژوهش‌های مجلس نسبت به احتمال وارد شدن شوک به بازارهای ایران در صورت پیروزی ترامپ هشدار داد و گفت: «باید آماده باشیم که فشار تحریمی ما افزایش پیدا کند.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر ورزشی
جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.