راهپیمایی حکومتی ۲۲ بهمن؛ از غرفه‌های فوتبال دستی تا لغو یک‌روزه حجاب اجباری

یکشنبه ۱۴۰۲/۱۱/۲۲

گزارش‌های مردمی و کاربران شبکه‌های اجتماعی و همچنین تصاویر منتشر شده در رسانه‌ها حاکی است که حکومت برای کشاندن مردم به راهپیمایی حکومتی ۲۲ بهمن به شیوه‌های مختلفی از جمله بی‌توجهی به حجاب اجباری و فراهم کردن امکانات تفریحی در خیابان از جمله غرفه‌های فوتبال دستی متوسل شده است.

خبرگزاری مهر وابسته به سازمان تبلیغات اسلامی، از نهادهای زیر نظر رهبر جمهوری اسلامی، روز یکشنبه عکسی را از مراسم راهپیمایی حکومتی ۲۲ بهمن منتشر کرد که در آن یک زن بدون حجاب اجباری نشان داده می‌شود که در این راهپیمایی شرکت کرده است.

حکومت ایران همواره زنان و دختران مخالف حجاب اجباری را سرکوب کرده و آنان را مورد آزار و اذیت قرار داده است.

در پی انتشار تصویر این زن بدون حجاب در مراسم ۲۲ بهمن، کاربران شبکه‌های اجتماعی، با اشاره به سرکوب زنان ایران از سوی حکومت به دلیل تن ندادن به حجاب اجباری، نوشتند جمهوری اسلامی به همه پیام می‌دهد: «با ما باش، هر چه خواهی باش.»

مجتبی واحدی، تحلیلگر سیاسی در واشینگتن در حساب خود در شبکه ایکس نوشت: «به نظر شما چگونه و به کدام عضو ایشان، پیامک حجاب ارسال خواهد شد؟»

اشاره او به ارسال پیامک‌های مرتبط با حجاب اجباری از سوی حکومت به مردم ایران برای ملزم کردن آنان به رعایت حجاب اجباری است.

همچنین خبرگزاری تسنیم وابسته به سپاه پاسداران عکسی از راهپیمایی حکومتی ۲۲ بهمن منتشر کرده که در آن دیده می‌شود حکومت برای شرکت‌کنندگان در راهپیمایی میز بازی فوتبال دستی فراهم کرده است.

سال گذشته نیز تصاویر مشابهی منتشر شد که نشان می‌داد حکومت برای جذب مردم به راهپیمایی وسیله بازی فوتبال دستی برای آنان گذاشته است.

در راهپیمایی امسال، طبق روال هر سال استفاده ابزاری و ایدئولوژیک حکومت از کودکان برای پرجمعیت نشان دادن راهپیمایی حکومتی ۲۲ بهمن و به تصویر کشیدن شعارهای تبلیغاتی مشهود بود.

یکی از شهروندان با ارسال ویدیویی از مشهد می‌گوید: «جمهوری اسلامی برای برگزاری راهپیمایی ۲۲ بهمن از دانش‌آموزان استفاده می‌کند چرا که عموم مردم استقبال نمی‌کنند.»

یک شهروند دیگر هم با ارسال ویدیویی به ایران اینترنشنال گفت از جمعیت حدود ۱۲ هزار نفری شهرستان‌شان تنها تعداد معدودی به تظاهرات حکومتی ۲۲ بهمن آمده‌اند که «بیشترشان کودک هستند و بقیه‌شان هم حقوق بگیر».

ویدیوهای منتشرشده نشان می‌دهد در این راهپیمایی حکومتی در تهران، سپاه پاسداران پهپادها و موشک‌های خود را به نمایش گذاشته است.

نمایش این تسلیحات همزمان با افزایش تنش‌ها در منطقه و حملات گروه‌های شبه‌نظامی تحت حمایت جمهوری اسلامی به نیروهای آمریکایی و کشتی‌رانی تجاری است.

ویدیوهای رسیده به ایران اینترنشنال نشان می‌دهد در شامگاه سالگرد ۲۲ بهمن و نورافشانی‌های حکومت، مردم در نقاط مختلف ایران از جمله مناطق مختلف شهر تهران شعارهایی از جمله «مرگ بر خامنه‌ای» و «مرگ بر جمهوری اسلامی»‌ سر دادند.

یک ویدیوی رسیده هم حاکی است شامگاه شنبه ۲۱ بهمن‌ماه روی پل عابرپیاده‌ای در تهران پرچم اسرائیل نصب شده است.

همزمان ایرانیان ساکن خارج از کشور از جمله ایرانیان آمریکا تجمع‌هایی علیه جمهوری اسلامی برگزار کردند.

ویدیوی رسیده به ایران اینترنشنال نشان می‌دهد شامگاه شنبه گروهی از معترضان بنری را با تصاویری از توماج صالحی، رپر زندانی، روی دیوار سفارت جمهوری اسلامی در بروکسل بلژیک نصب کرده‌اند که رویش نوشته شده: «با ضامن نارنجک انقلاب بازی نکنید».

اظهارات ابراهیم رئیسی در راهپیمایی ۲۲ بهمن

ابراهیم رئیسی در سخنرانی خود در راهپیمایی حکومتی ۲۲ بهمن ادعاهای متعددی را درباره وضعیت ایران پس از استقرار جمهوری اسلامی مطرح کرد.

او گفت: «در تولید علم در دنیا حرف اول را می‌زنیم... در عرصه‌های پزشکی و نانوفناوری از سرآمدان جهان شدیم. اما قبلا برای تجهیز و تعمیر یک دستگاه باید منتظر مستشاران خارجی می‌ماندیم اما الان عزیزان ما خود توانمندی دارند و به روز هستند.»

در سال‌های اخیر گزارش‌های متعددی از مهاجرت نخبگان علمی و دانشجویان برتر ایران منتشر شده و آمارها حاکی از افزایش مهاجرت پزشکان و کادر درمان از ایران است.

ابراهیم رئیسی همچنین گفت: «امروز در کشور رشد تولید داریم و کاهش تورم در تولید که بی‌سابقه است.»

رئیسی در بخش دیگری از اظهاراتش این موضوع را مطرح کرد که «امروز در جمهوری اسلامی ایران آزادی فکر و اندیشه، قلم و بیان تضمین شده است».

بر اساس گزارش سازمان‌های حقوق بشری و غیردولتی جمهوری اسلامی یکی از سرکوبگرترین حکومت‌ها از نظر آزادی‌های مدنی است و آمار اعدام معترضان و بازداشت روزنامه‌نگاران در ایران جزو بالاترین‌ها در جهان است.

رئیسی گفت: «گذشت آن زمان که برای یک اعلامیه فردی را شکنجه می‌کردند. امروز فضای رسانه‌ای کشور، فضای روزنامه‌ها و فضای دیجیتال را ببینید که انتقادات گفته می‌شود و نوشته می‌شود. آزادی در جمهوری اسلامی ایران به برکت انقلاب اسلامی تضمین شده است و این آزادی حقیقی است.»

وب‌سایت هرانا در گزارشی به بهانه ۴۵ سالگی انقلاب سال ۵۷ و تغییر نظام در ایران نوشت در حال حاضر دست‌کم ۳۳ زندانی با اتهامات سیاسی یا امنیتی در نقاط مختلف کشور زیر حکم اعدام هستند. این گزارش به معرفی و بررسی آخرین وضعیت زندانیان سیاسی و امنیتی محکوم به اعدام پرداخته است.

همچنین آبرام پیلی، معاون نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، پیامی ویدیویی به مناسب سالگرد انقلاب ۵۷ منتشر کرد و خطاب به مردم ایران گفت انقلاب ۴۵ سال پیش به تشکیل رژیمی بر مبنای ترس و ظلم منجر شد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

هت‌تریک با مزدک میرزایی
خبرها
گفت‌وگوی ویژه
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.