بی‌خبری از وضع ۴ روزنامه‌نگار «فردای اقتصاد» پس از هجوم ماموران به تحریریه

یکشنبه ۱۴۰۲/۱۱/۲۲

بر اساس گزارش‌ها، مهرداد عسگری، نیکان خبازی، علی تسنیمی و بهزاد بهمن‌‌نژاد، از روزنامه‌نگاران رسانه «فردای اقتصاد» روز جمعه ۲۰ بهمن از ساختمان محل کار خود خارج و به مکان نامعلومی منتقل شدند. آنها از روز دوشنبه ۱۶ بهمن در ساختمان تحریریه این رسانه محبوس بودند.

وب‌سایت خبری هرانا روز یکشنبه ۲۲ بهمن گزارش داد عسگری، خبازی و تسنیمی، سه نفر از ویدیو-ژورنالیست‌های فردای اقتصاد و بهمن‌‌نژاد، قائم مقام سردبیر این رسانه، پس از آنکه به مدت چهار روز در ساختمان تحریریه این رسانه محبوس بودند، روز جمعه از محل کار خود به مکان نامعلومی برده شدند.

همزمان، مریم شکرانی، خبرنگار اقتصادی در شبکه ایکس نوشت که این چهار روزنامه‌نگار با خانواده خود تماسی نداشته‌اند و مشخص نیست به کجا منتقل شده‌اند.

این روزنامه‌نگار اضافه کرده که علی میرزاخانی، سردبیر این رسانه که به همراه دیگر همراهان خود در محل کارش محبوس بود، به خانه برگشته است.

از ساعت دو بعد از ظهر روز دوشنبه حدود ۳۰ خبرنگار فردای اقتصاد بدون هیچ توضیحی از سوی ماموران امنیتی در ساختمان محل کار خود حبس شدند.

این روزنامه‌نگاران در تماس از محل کارشان به خانواده‌های خود خبر دادند گوشی‌های تلفن همراه و کامپیوترهایشان توقیف شده‌ است.

بامداد سه‌شنبه ۱۷ بهمن شماری از روزنامه‌نگاران رسانه فردای اقتصاد پس از حدود ۱۴ ساعت حبس در تحریریه به دست ماموران امنیتی، از ساختمان خارج شدند اما پنج روزنامه‌نگار دیگر در تحریریه این رسانه محبوس شدند.

قوه قضاییه جمهوری اسلامی بدون ذکر توضیح یا جزییاتی بیشتر اعلام کرد بازرسی از محل سایت خبری فردای اقتصاد هیچ ارتباطی با فعالیت خبرنگاری و رسانه‌ای نداشته و اتهامات در حوزه دیگری در حال بررسی است.

فردای اقتصاد در ساختمانی واقع شده که متعلق به گروه مالی کیان است.

محمد طاهری، سردبیر هفته‌نامه تجارت فردا به نقل از افراد مطلع نوشته بود بازداشت موقت خبرنگاران فردای اقتصاد مربوط به شرکت مادر آن یعنی کیان است و به خود این رسانه ارتباطی ندارد.

بر اساس توضیحی که در سایت کارگزاری توسعه معاملات کیان نوشته شده، این گروه سال ۱۳۹۶ با سرمایه ثبتی ۱۰ میلیارد تومان در حوزه بازار سرمایه مانند معاملات برخط سهام و اوراق بهادار و ارائه مشاوره به شرکت‌ها و اشخاص در بورس و فرابورس شروع به کار کرد.

شامگاه دوشنبه تا بامداد سه‌شنبه در واکنش به این «بازداشت گروهی»، جمعی از خانواده‌های خبرنگاران فردای اقتصاد مقابل ساختمان این رسانه در حوالی میدان آرژانتین تهران تجمع کرده بودند.

کاربران شبکه‌های اجتماعی از این اتفاق با عنوان «گروگان‌گیری روزنامه‌نگاران اقتصادی» یاد کردند.

هم‌زمان با این توقیف دسته‌جمعی، اعتمادآنلاین خبر داد مهدی افشارنیک، خبرنگار اقتصادی هفته گذشته و احتمالا در روز ۱۱ بهمن بازداشت شده است.

در جریان خیزش انقلابی ایرانیان علیه جهموری اسلامی ده‌ها روزنامه‌نگار در ایران به بهانه‌های مختلف بازداشت و احضار شدند که باعث شد ایران بار دیگر به سومین زندان بزرگ روزنامه‌نگاران در جهان تبدیل شود.

فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران اعلام کرد پس از کشته شدن مهسا ژینا امینی، دست‌کم ۱۰۰ روزنامه‌نگار در ایران بازداشت و بیش از ۲۱ نفر آنان در مجموع به ۷۷ سال زندان محکوم شده‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
چشم‌انداز با مهدی مهدوی‌آزاد
خبرها
اقتصاد و بازار

شنیداری

پادکست‌ها