اتهامات رایزن فرهنگی پیشین جمهوری‌اسلامی: فغانی حکم اعدام دارد،‌ چند نفر را کشته است

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۱۱/۱۷

امیر موسوی، رایزن فرهنگی پیشین جمهوری اسلامی در الجزایر، در شبکه العهد عراق علیرضا فغانی، داور ایرانی را به «قتل» و ارتباط با اسرائیل متهم کرد و مدعی شد برای او حکم «اعدام» صادر شده است: «این داور فراری، در ایران معاند و‌ محکوم است. جمهوری اسلامی و مردم ایران از او بیزارند.»

علیرضا فغانی،‌ داور ایرانی که در جام قهرمانی آسیا ۲۰۲۳ به عنوان داور استرالیایی قضاوت کرد، ایمن حسین، ستاره فوتبال عراق را به دلیل اتلاف وقت در شادی پس از گل‌، از بازی با اردن اخراج کرد.

این تصمیم فغانی با اعتراض گسترده عراقی‌ها همراه شد. هرچند که ای‌اف‌سی اعلام کرد هر دو کارت زرد داده شده به ایمن حسین، مهاجم عراق، از سوی علیرضا فغانی، به دلیل اعتراض به تصمیم داور و ایجاد تاخیر در شروع مجدد بازی، توجیه قانونی داشته و تصمیم داور بین‌المللی ایرانی، درست بوده است، اما در نهایت فغانی دیگر در تورنمنت قطر قضاوت نکرد و به استرالیا برگشت.

اما امیر موسوی، دیپلمات پیشین جمهوری اسلامی که سابقه اظهارنظرهای تند هم دارد و به همین دلیل در سال ۲۰۱۸ از الجزایر اخراج شد، به تازگی در شبکه العهد عراق، درباره فغانی گفته است: «این داور صهیونیست شده است. برای او پرونده‌های خطرناکی در ایران تشکیل شده و برای او حکم اعدام صادر شده است.»

او همچنین فغانی را متهم کرد «عامل قتل» چند نفر در تهران در جریان خیزش انقلابی سال ۱۴۰۱ مردم ایران است: «او توانست به دلیل این اتفاقات، پناهندگی سیاسی از استرالیا بگیرد. به دلیل کارهایی که در ایران کرد، خیلی زود مراحل اداری پناهندگی او طی شد.»

رایزن فرهنگی پیشین جمهوری اسلامی در الجزایر، مدعی شد که «جمهوری اسلامی و مردم ایران از فغانی بیزارند. کشور استرالیا که تابع بریتانیاست، او را پذیرفته است. او از طرف فوتبال استرالیا (به جام قهرمانی آسیا) آمد و درحالی داور این بازی بود که آرامش نداشت.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
خبر ورزشی
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.