وفا احمدپور، رپر معترض، بازداشت شد

دوشنبه ۱۴۰۲/۱۱/۱۶

بر اساس گزارش‌های رسانه‌ای، ماموران امنیتی وفا احمدپور معروف به «وفادار» را روز یکشنبه ۱۵ بهمن در تهران بازداشت کرده‌اند. این رپر معترض پیشتر با انتشار ویدیویی گفته بود ماموران به خانه‌اش رفته و «با گروگان گرفتن» اعضای خانواده‌اش در تماسی به او گفته‌اند باید خود را تحویل بدهد.

مرکز مشاوره و آموزش حقوقی دادبان در گزارشی به نقل از یک منبع آگاه نوشت: «وفادار، شب یکشنبه تصمیم گرفت به خاطر خانواده‌اش برود و خودش را معرفی کند و ما پس از آن از او اطلاعی نداریم و نگرانش هستیم.»

این منبع آگاه به دادبان گفت این هنرمند معترض در یک سال گذشته زندگی مخفی داشته، اما شماره تلفنش را پیدا کردند و با او تماس گرفتند و احضارش کردند. به گفته او، چون احضار تلفنی قانونی نیست، او نرفته ولی در چند روز اخیر نیروهای اطلاعاتی به چند محل کار سابق وفا رفتند و همچنین به خانه او هجوم بردند.

احمدپور روز یکشنبه در صفحه اینستاگرام خود با روایت چگونگی «گروگان گرفتن» خانواده‌اش به دست ماموران امنیتی، نوشته بود آنها پاسپورت و شناسنامه او را ضبط کرده‌اند و دادستان دستور داده تا پایان روز یکشنبه او را بازداشت کنند.

وفادار روز شنبه ترانه اعتراضی جدیدی از خود را منتشر کرده بود که در آن می‌گفت: «روزای خوب رو نوید دادیم ما، تو راه آزادی وطن نیکا و سارینا و حدیث دادیم، زورگویی‌تون رو به انتهاست، اقتداری که فقط ادعاست، با درک حقیقت اتحاد، نزدیک‌تر شدیم به انقلاب.»

این رپر ۴۰ ساله معترض ایرانی که از ۱۷ سال پیش در زمینه موسیقی رپ و هیپ‌هاپ فعالیت می‌کند، با کارگری امرار معاش می‌کرد.

او چندی پیش همراه با تعدادی از آسیب‌دیدگان چشمی خیزش انقلابی بر مزار محمدمهدی کرمی و محمد حسینی، دو از اعدام شدگان خیزش انقلابی حاضر شده بود.

از زمان آغاز خیزش انقلابی مردم ایران علیه جمهوری اسلامی و کشته‌ شدن صدها نفر به دست نیروهای حکومتی، نهادهای امنیتی و قضایی فشارهای بسیاری بر هنرمندان حامی خیزش وارد کرده‌اند.

در حال حاضر علاوه بر احمدپور، هنرمندان معترض دیگری همچون توماج صالحی و سامان یاسین در ارتباط با خیزش سراسری در زندان‌های ایران زندانی‌اند.

مهدی یراحی، آهنگساز و خواننده موسیقی پاپ، یکی از آخرین هنرمندانی است که به دلیل همراهی با مردم در جریان خیزش و انتشار ترانه «روسریتو»، با حکم دادگاه انقلاب تهران به دو سال و هشت ماه حبس و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد.

برخی دیگر همچون شروین حاجی‌پور، پرستو احمدی، دانیال مقدم، فردین ناجی، دورچی، تاک داون، کماکان با پرونده‌سازی از سوی نهادهای امنیتی مواجه‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
تار و پود - فصل دوم
هت‌تریک با مزدک میرزایی

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.