آمریکا تحریم‌هایی را علیه فعالیت‌های سایبری و تسلیحاتی جمهوری اسلامی اعمال کرد

جمعه ۱۴۰۲/۱۱/۱۳

وزارت خزانه‌داری آمریکا عصر روز جمعه ۱۳ بهمن در اطلاعیه‌ای از تحریم شش فرمانده و عضو ارشد سپاه پاسداران و یک شبکه تامین مواد و فن‌آوری برنامه‌های موشکی و پهپادی جمهوری اسلامی خبر داد.

بر اساس این اطلاعیه، چهار شرکت مستقر در هنگ‌کنگ و شرکت مرتبط با آن‌ها در تهران به نام نارین سپهر مبین ایستاتیس تحریم شده‌اند.

حمید همایون‌فال، حمیدرضا لشگریان، مهدی لشگریان، میلاد منصوری، محمدامین صابریان و محمدباقر شیرینکار (با نام مستعار مجتبی تهرانی) از جمله اعضای ارشد سپاه پاسداران هستند که به دلیل فعالیت سایبری، نامشان در لیست جدید تحریم‌های آمریکا آمده است.

شهریور سال گذشته ایران‌اینترنشنال گزارشی اختصاصی درباره هویت فرماندهان ارشد سایبری سپاه پاسداران و گروه‌های هکری مورد حمایت جمهوری اسلامی در داخل و خارج از ایران منتشر کرد.

در این گزارش نام حمیدرضا لشگریان و محمدباقر شیرینکار، دو تن از افرادی که اکنون در فهرست تحریم‌های آمریکا قرار گرفته‌اند، آمده بود.

سازمان جنگ الکترونیک و پدافند سایبری سپاه پاسداران (معروف به جنگال) نیز در این فهرست قرار دارد.

سال ۱۴۰۰ یک گروه سایبری در پروژه‌ای به نام صیاد، فرودگاه تیرانا در آلبانی را هک کرد که گروه لب‌دوختگان فاش کرد مسوول این حمله، شرکت ایلیانت گستر ایرانیان به فرماندهی محمدباقر شیرینکار بوده است.

وزارت خزانه‌داری آمریکا پیش‌تر نیز شیرینکار را به اتهام ارتباط با سپاه پاسداران تحریم کرده بود.

حمیدرضا لشگریان، استادیار دانشگاه امام حسین و مسوول تیم اطلاعاتی ۱۳ بوده است که برای حمله به کشتی‌های غربی و حمله سایبری به تاسیسات زیربنایی مثل پمپ‌بنزین‌ها در سراسر جهان فعالیت می‌کرد.

داده‌های پیشین ایران‌اینترنشنال نشان می‌دهند لشگریان کارهایش را در قالب شرکت داده‌سنجی پیشرفته، گروه تحقیقاتی کوثر کام و ژرف‌کام آسیا انجام می‌دهد که او در قامت بازرس اصلی، مدیرعامل و رییس هیات مدیره، هدایتشان می‌کند.

تمام گروه‌های سایبری سپاه پاسداران زیر نظر حمیدرضا لشگریان فعالیت می‌کنند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

اقتصاد و بازار
امروز
جهان‌نما
هت‌تریک با مزدک میرزایی

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.