حمله سایبری دوباره جمهوری اسلامی به آلبانی پایگاه موسسه آمارش را از کار انداخت

جمعه ۱۴۰۲/۱۱/۱۳

حمله سایبری گروه هکری وابسته به جمهوری اسلامی علیه آلبانی موجب از کار افتادن وب‌سایت موسسه آمار این کشور شد. گروه هکری هوملند جاستیس با انتشار مطلبی در کانال تلگرامی خود ضمن انتشار این خبر اعلام کرد برخی داده‌های موجود در این وب‌سایت را به سرقت برده است.

سخنگوی موسسه آمار INSTAT با تایید خبر این حمله هکری گفت این سازمان در تلاش است تا امکان دسترسی دوباره به وب‌سایت خود را فراهم کند. با وجود گذشت ساعت‌ها از اعلام خبر این حمله، هنوز دسترسی به پایگاه این نهاد دولتی ممکن نبوده است.

حمله سایبری به موسسه آمار آلبانی در حالی رخ داده است که این سازمان به تازگی با اجرای طرح سرشماری، مشغول پردازش داده‌های جمعیتی شهروندان این کشور بود.

آلبانی نوامبر سال گذشته روند سرشماری دوره‌ای شهروندان خود را آغاز کرد. اعلام نتایج این سرشماری که ابتدا قرار بود در تاریخ ۱۵ دسامبر سال گذشته منتشر شود، به ژوئن سال جاری میلادی موکول شد.

هکرهای حکومتی ایران حدود یک ماه پیش نیز با حمله به چند نهاد دولتی و خصوصی آلبانی موجب از کار افتادن خدمات اینترنتی در این کشور شدند.

پارلمان آلبانی و شرکت مخابراتی وان از جمله قربانیان گروه هوملند جاستیس در این حملات بودند.

هم‌زمان با این حملات، کارزار سایبری مشابه دیگری سایت‌های نهادهای دولتی از جمله سازمان‌های حساب‌رسی، مالیات، املاک و پورتال خدمات الکترونیک دولت آلبانی را هدف قرار داده بود که موجب اختلال شدید در امور جاری اقتصادی این کشور شد.

برخی حملات هکری صورت گرفته از سوی گروه هوملند جاستیس با حذف اطلاعات موجود در سرورهای قربانی همراه بوده است.

مقامات دولت آلبانی هنوز درباره میزان خسارت وارد آمده به زیرساخت‌های موسسه آمار این کشور جزییاتی ارائه نداده‌اند.

دولت آلبانی پس از اینکه در تیر ماه سال ۱۴۰۱ از سوی جمهوری اسلامی هدف حمله سایبری قرار گرفت روابط سیاسی خود را با تهران قطع کرد.

هکرهای حکومتی ایران از آن زمان تا کنون بارها به زیرساخت‌های این کشور حمله کرده‌اند.

حمله سایبری به سامانه‌های پلیس مرزی آلبانی در شهریور سال گذشته از جمله این موارد به حساب می‌آید.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

دنیای چین
هت‌تریک با مزدک میرزایی
حرف آخر
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.