تحولی در دنیای رمز ارزها: آمریکا اولین صندوق قابل معامله بیت‌کوین را در بورس تایید کرد

جمعه ۱۴۰۲/۱۰/۲۲

کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده اولین صندوق قابل معامله (ETF) در بورس بیت‌کوین را برای جذب معامله‌گران خرد و نهادهای سرمایه‌گذار جدید به بازار تایید کرد. اتفاقی که می‌تواند تحولی جدید در دنیای رمز ارزها ایجاد و گروه جدیدی از سرمایه‌گذاران را وارد دنیای خود کند.

این صندوق‌ها پس از ماه‌ها انتظار، از روز پنج‌شنبه ۲۱ دی معاملات خود را آغاز می‌کنند.

فایننشال تایمز در گزارشی نوشت این تایید پس از ماه‌ها انتظار و یک نبرد حقوقی سخت صورت می‌گیرد.

بر اساس این گزارش، شاهد یک ۲۴ ساعت دیوانه‌وار بودیم که در آن برای مدتی کوتاه، کنترل حساب کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) در پلتفرم اجتماعی ایکس به دست هکرها افتاد. هکرهایی که به دروغ ادعا کردند در صندوق قابل معامله بیت‌کوین مورد تایید قرار گرفته‌اند.

چنین اقدامی باعث نوسانات شدید قیمت این رمزارز شد.

با تایید کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا، این صندوق‌ها می‌توانند توسط هر شخص یا نهادی از صندوق‌های بازنشستگی گرفته تا سرمایه‌گذاران عادی خریداری شوند.

بیت‌کوین که در سال ۲۰۰۸ بر اساس ایده شخصی به نام ساتوشی ناکاموتو به جهان معاملات مالی پا گذاشت، در میان ارزهای دیجیتال پیشگام بود و همچنان عنوان «با ارزش‌ترین و مشهورترین» رمز ارز را در اختیار خود دارد.

در حالی‌که صندوق‌های قابل معامله بیت‌کوین پیش از این نیز در بازارهای دیگر در دسترس بوده‌اند، انتظار می‌رود تاییدیه‌های ایالات متحده آغازگر دوره جدیدی برای محبوب‌ترین ارز رمزنگاری شده باشد.

بر اساس گزارش بی‌بی‌سی گری گنسلر، رییسکمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا، روز ۲۰ دی گفت که سرمایه‌گذاران نباید تاییدیه‌های جدید را با تایید ارز دیجیتال اشتباه بگیرند.

این اطلاعیه رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با هشدار جدی درباره ریسک‌های مرتبط با انتخاب رمز ارز به عنوان دارایی همراه بود.

گنسلر گفت: «بیت‌کوین اساسا یک دارایی سوداگرانه و بی‌ثبات است که برای فعالیت‌های غیرقانونی از جمله باج‌افزار (نوعی بدافزار)، پول‌شویی، فرار از تحریم‌ها و تامین مالی تروریسم نیز استفاده می‌شود.»

ETFچیست؟

ای‌تی‌اف مخفف عبارت Exchange-Traded Fund و به معنای سبد سهام قابل معامله‌ای است که به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهد چندین دارایی را بدون اینکه نیازی به خرید آن داشته باشند، انتخاب کنند.

این سبدها مانند سهام در بورس‌ معامله می‌شوند و ارزش آن‌ها به زمان معامله بستگی دارد.

برای مثال، یکای‌تی‌اف می‌تواند ترکیبی از شمش طلا و نقره یا ترکیبی از سهام شرکت‌های برتر فناوری و بیمه باشد.

برخی از ای‌تی‌اف‌ها به‌طور غیرمستقیم حاوی بیت‌کوین هستند اما یکای‌تی‌اف بیت‌کوین، ارز دیجیتال را مستقیما و در «همان لحظه» با قیمت طول روز آن خریداری می‌کند.

چرا چنین هیجانی وجود دارد؟

چندین شرکت سرمایه‌گذاری، از جمله Blackrock وFidelity، ماه‌ها منتظر بودند تا کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده به آن‌ها برای خرید ای‌تی‌اف‌های بیت‌کوین چراغ سبز نشان بدهد.

این تایید بدان معناست که گروه جدیدی از سرمایه‌گذاران اکنون می‌توانند وارد دنیای سفته‌بازی بیت‌کوین شوند، بدون اینکه نگران دریافت کیف پول‌های دیجیتال یا هدایت صرافی‌های ارز دیجیتال باشند.

انتظار می‌رود میلیاردها دلار به بازار بیت‌کوین سرازیر شود، زیرا این شرکت‌های مالی شروع به خرید سکه دیجیتال می‌کنند.

ارزش متزلزل رمزارزها

ارزش رمز ارزها بسیار متزلزل است؛ به طوری‌که در سال ۲۰۲۱ ارزش هر بیت‌کوین به نزدیک ۷۰ هزار دلار رسید، اما در سال ۲۰۲۲ به دلیل رسوایی‌هایی که در این صنعت رخ داد ارزش آن به ۱۶ هزار دلار سقوط کرد.

در سال ۲۰۲۳ ارزش بیت‌کوین تا حدی به دلیل هیجان مربوط به تایید احتمالی صندوق قابل معامله آن، به‌طور پیوسته افزایش یافت و اکنون به ۴۴ هزار دلار رسیده است.

چه خطراتی برای سرمایه‌گذاران وجود دارد؟

قیمت بیت‌کوین می‌تواند به سرعت و اغلب بدون هشدار یا توضیحی، تغییر کند. بنابراین سرمایه‌گذاران باید هنگام انتخاب ای‌تی‌اف‌های مرتبط با سکه دیجیتال، آن را به خوبی ارزیابی کنند.

هرچندای‌تی‌اف‌ها اغلب به عنوان محصولات پرخطر و با سود بالا فروخته می‌شوند.

یکی دیگر از خطرات احتمالی، جرایم سایبری است.

تاکنون بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتال در معرض حملات عظیم و پرهزینه متعددی قرار گرفته‌اند که خسارت‌های صدها میلیون دلاری به شرکت‌های رمزنگاری وارد کرده است.

یکی دیگر از نکات منفی، هزینه آن برای محیط زیست است. بیت‌کوین برای پردازش تراکنش‌ها و تولید سکه، به تعداد زیادی کامپیوتر قدرتمند در سراسر جهان متکی است.

هرچند استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر در حال رشد است اما باید دید که چگونه شرکت‌های سرمایه‌گذاری می‌توانند هزینه زیست ‌محیطی بالقوه استخراج بیت‌کوین را کاهش دهند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
چشم‌انداز با مهدی مهدوی‌آزاد
خبرها
خبر ورزشی

شنیداری

پادکست‌ها