شلیک ماموران به یک نوجوان، ۱۶ ماه پس از خیزش انقلابی او را نابینا کرد

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۱۰/۱۹

اطلاعات رسیده به ایران‌اینترنشنال نشان می‌دهند عرفان شکوری پس از چند بار عمل جراحی، بینایی چشم راستش را برای همیشه از دست داد. چشم این نوجوان در جریان تلاش حکومت برای سرکوب خیزش انقلابی آسیب دید. به دلیل فاصله نزدیک شلیک، انجام هر گونه پروتز برای چشم او ناممکن شده است.

در آخرین روزهای شهریور ۱۴۰۱ و اولین روزهای خیزش انقلابی ایرانیان علیه جمهوری اسلامی، مردم رضوان‌شهر استان گیلان مانند بسیاری دیگر از شهرهای ایران به خیابان آمدند.

عرفان شکوری، متولد نوزدهم بهمن ۸۷، یکی از این شهروندان بود که روز ۳۰ شهریور سال گذشته به خیابان آمد اما در پی کمک به یکی از دوستانش به نام ساسان قربانی، آسیب دید.

ساسان قربانی آن روز به دلیل شلیک گلوله ماموران مجروح شد. عرفان برای کمک، خودش را به او رساند اما ماموران لباس شخصی از فاصله نزدیک با گلوله گاز اشک‌آور به صورت این نوجوان هم شلیک کردند.

بر اساس اطلاعات رسیده به ایران‌اینترنشنال، در پی این شلیک، بینی و دو چشم عرفان که آن زمان ۱۳ ساله بود، به شدت آسیب دیدند.

در پی جراحات وارده، این نوجوان به بیمارستان رضوان‌شهر و بعد به بیمارستان انزلی منتقل شد.

ساسان قربانی، ۳۱ ساله، به علت شدت جراحات وارده و ضرب و جرح ماموران، جان باخت.

قربانی از اولین کشته‌شده‌های خیزش مهسا ژینا امینی است که حکومت برای تحویل پیکر او به خانواده، درخواست غرامت کرد.

علاوه بر او، در این روز دو شهروند جوان دیگر به نام‌های یاسین جمالزاده و فرزین لطفی، ۲۵ ساله، با شلیک گلوله ماموران در رضوان‌شهر کشته شدند.

تا کنون هویت دست‌کم ۵۵۱ معترض از جمله ۶۸ کودک کشته شده در جریان اعتراضات سال گذشته مشخص شده است. علاوه بر این، بر اساس گزارش نهادهای مستقلی چون سازمان حقوق بشر ایران، از شهریور سال قبل دست‌کم ۲۲ تن از معترضان شامل چهار کودک، با مرگ‌هایی مشکوک یا خودکشی جان خود را از دست داده‌اند.

اکثر معترضان با سلاح گرم یا ضربات باتوم به قتل رسیده‌اند و به گفته سازمان حقوق بشر ایران، نهادهای رسمی جمهوری اسلامی تمام تلاش خود را به‌ کار بسته‌اند تا قتل آنان را انکار یا با ارائه اطلاعات غلط، اخبار مربوط به مرگشان را مخدوش کنند.

با گذشت حدود ۱۶ ماه از شکل‌گیری خیزش انقلابی، همچنان پرونده قتل صدها معترض به‌دست نیروهای امنیتی باز است و بسیاری از مجروحان مانند آسیب‌دیدگان چشم، با عوارض شلیک ماموران دست و پنجه نرم می‌کنند.

تلاش برای مداوای عرفان

عرفان شکوری در بیش از یک سال گذشته بارها تحت مداوا و درمان و سه عمل جراحی قرار گرفت اما سلامت دو چشم این نوجوان بازنگشت.

به گفته پدر عرفان، شلیک مستقیم گاز اشک‌آور از فاصله کم‌تر از دو متر باعث شده انجام هر گونه پروتز برای چشم راست این نوجوان ناممکن شود.

بر اساس اطلاعات رسیده به ایران‌اینترنشنال، پدر عرفان که برای احیای سلامت پسرش تلاش می‌کند، یک کارگر است که نهادهای امنیتی بارها او را تحت فشار قرار داده‌اند.

پدر عرفان یکی از خانواده‌های دادخواه ساکن رضوان‌شهر است که به اتهام روشنگری در مورد وضعیت فرزندش هدف آزار و اذیت سیستماتیک قرار گرفته اما همچون دیگر دادخواهان، از روایت جنایت‌های حکومت در حق فرزندش دست نکشیده است.

جمهوری اسلامی افزون بر کشتن صدها شهروند و بازداشت هزاران معترض در جریان خیزش انقلابی، در طول یک سال گذشته خانواده‌های دادخواه را نیز تحت فشار شدیدی قرار داده است.

شماری از خانواده‌های کشته‌شدگان جنبش «زن، ‌زندگی، آزادی» در ماه‌های گذشته احضار، بازداشت و محاکمه شده‌اند و از سوی دیگر، به آن‌ها اجازه سوگواری و بر پا کردن مراسم بر سر مزار عزیزانشان داده نشده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
اقتصاد و بازار
جهان‌نما
خبرها

شنیداری

پادکست‌ها