دادخواهی خانواده‌های جان‌باختگان خیزش انقلابی هم‌زمان با شب یلدا

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۹/۳۰

هم‌زمان با فرا رسیدن شب یلدا و برگزاری آیین دیرپای ملی و تاریخی-فرهنگی شب چله در ایران، دور جدیدی از دادخواهی خانواده‌های جان‌باختگان خیزش «زن، زندگی، آزادی» شکل گرفته است. نهاد انقلاب زنانه در بیانیه‌ای شب یلدا را شب همبستگی و تجدید عهد و پیمان با جان‌باختگان خیزش خوانده است.

خانواده‌های جان‌باختگان خیزش انقلابی در پست‌هایی در شبکه‌های اجتماعی مختلف به یادآوری عزیزانشان پرداختند و از آنان نوشتند.

مژگان افتخاری، مادر مهسا ژینا امینی، با انتشار ویدیویی به‌ مناسبت شب یلدا، خطاب به دخترش نوشت: «بیا و بر پیشانی آسمان گذر کن زیبای من.»

ویدیویی که به دست ایران‌اینترنشنال رسیده، حاتم خزایی، پدر عرفان خزایی، از جان‌باختگان جنبش انقلابی را نشان می‌دهد که به مناسبت شب یلدا، به جای ماشالله کرمی که در زندان جمهوری اسلامی به‌سر می‌برد، بر مزار فرزند او، محمدمهدی کرمی و‌ محمد حسینی حاضر شده است.

مریم خادمیان، خواهر روزبه خادمیان از کشته‌شدگان خیزش انقلابی سال ۱۴۰۱ با انتشار ویدیویی از برادرش نوشت: «بی‌تو یلدا زجر‌آورترین شب دنیاست. تو که نیستی "یلدا" بلندترین شب سال نیست؛ اوج دلتنگی است. می‌گویند خاک سرد است ولی من سردی‌اش را هنوز باور ندارم، وقتی هنوز در خاطرم زنده‌ای. یلدایت مبارک عزیز برادرم، دورت بگردم من.»

مهرداد آقافضلی، پدر یلدا آقافضلی، با انتشار ویدیویی از مزار دخترش گفت: «شب یلدا بلندترین شب سال است. گرچه یک دقیقه هم از شب‌های قبل و بعدش بلندتر نیست اما فرق این شب را کسانی می‌فهمند که عزیز از دست داده‌اند.»

فاطمه حیدری، خواهر جواد حیدری، از کشته‌شدگان خیزش انقلابی در قزوین، عکسی از خود و برادرش منتشر کرد و یلدا را به برادرش تبریک گفت.

امیر شهیدی نژاد، پدر مهرشاد شهیدی نژاد، عکسی از سال ۹۹ مهرشاد منتشر کرد و نوشت: «یلدا برگرفته از واژه‌ای سریانی به‌معنای زایش است. یلدا جشن نور بر تاریکی است.»

مادر مریم آروین، وکیل جان‌باخته در خیزش انقلابی، تصویری از دخترش در اینستاگرام منتشر کرد و نوشت شب یلدای امسال چند دقیقه بیشتر برای دخترش اشک می‌ریزد.

فیض‌الله آذرنوش، پدر پدرام آذرنوش، جوان جان‌باخته خیزش انقلابی در دهدشت در اینستاگرام خود ضمن تبریک فرا رسیدن شب یلدا به مردم، خطا به جمهوری اسلامی نوشت: «چون در دادگاه شما عدالت و انسانیت از این دیار سال‌هاست رفته، از خدا ذلت و نابودی شما را خواستارم.»

ویدیوهای رسیده نشان می‌دهد گروهی از مردم شامگاه پنجشنبه ۳۰ آذرماه به مناسبت شب یلدا و به یاد پدرام آذرنوش، یکی از جان‌باختگان خیزش انقلابی، بر سر مزار او در روستای دره‌لبک شهرستان کهگیلویه در استان کهگیلویه و بویراحمد سفره‌ای چیده‌اند و یادش را گرامی داشتند.

مادر عرشیا امامقلی، نوجوان جان‌باخته در خیزش انقلابی، نوشت: «دیگر هیچ مناسبتی حال خانواده‌های کشته‌شدگان را خوب نمی‌کند.»

مهسا بصیر توانا، خواهر مهران بصیر توانا، جوان فومنی کشته شده در خیزش انقلابی علیه جمهوری اسلامی، تصاویری از بدن زخمی برادرش منتشر کرد و به یاد یلدا آقافضلی، کیان پیرفلک و دیگر کشته‌شدگان نوشت: «یلدای خانواده‌های جان‌باختگان رنگ خون دارد و سرخ است. خونی که از تن‌های تیر خورده‌ جان‌باختگان می‌ریزد.»

مادر نیما نوری، جوان ۱۸ ساله‌ای که روز ۱۲ آبان ۱۴۰۱، در مراسم چهلم حدیث نجفی به دست ماموران حکومتی کشته شد، با انتشار تصویری از فرزندش در شب یلدای سال ۱۴۰۰، نوشت: «پسر عزیزم نیما، نمی‌دانستم این عکس آخرین شب یلدا می‌شود.»

خواهر ابوالفضل آدینه‌زاده، نوجوان کشته‌شده در خیرش انقلابی با انتشار ویدیویی از خاطرات شب یلدا در زمان حیات برادرش نوشت: «دو یلداست به‌جای اینکه بیایی خانه و میان ما باشی، زیر خاک سردی. و حالا ما مثل پارسال باید مزار پاک تو را با انار و گل تزیین کنیم و تلخی نبودنت در طولانی‌ترین شب سال را این‌گونه تحمل کنیم. در این شب به یاد تمامی جاویدنامان راه آزادی خواهیم بود و از شجاعت و جوانمردی و از خودگذشتگی این عزیزان صحبت خواهیم کرد. یلدا بر تمامی هموطنان شریف و عزیز مبارک باد.»

خانواده‌های نیکا شاکرمی، حدیث نجفی، محمد آریان خوش‌گوار و علی سیدی نیز تصاویری از عزیزان خود منتشر کردند.

تشکل و وب‌سایت انقلاب زنانه در بیانیه‌ای شب یلدا را شب همبستگی و تجدید عهد و پیمان با جان‌باختگان خیزش انقلابی خواند.

در این بیانیه که روز دوشنبه ۲۷ آذر منتشر شد، تاکید شده است با وجود تلاش حکومت برای برگرداندن اوضاع به وضع عادی، انقلاب «زن، زندگی، آزادی» به اشکال مختلف در داخل و خارج به پیش می‌رود.

نهاد انقلاب زنانه اضافه کرد هرگز وضع عادی در جامعه ایران برقرار نشده و خشم و انزجار عموم مردم از رژیم، عمیق‌تر شده است.

گوهر عشقی، مادر ستار بهشتی، وبلاگ‌نویس کشته‌شده در زندان جمهوری اسلامی، با انتشار ویدیویی در آستانه شب یلدا، از مردم خواست تا در این شب، خانواده‌های زندانیان سیاسی، بچه‌های کار، خانواده‌های بی‌بضاعت و قشر کارگر را فراموش نکنند و در کنار هم بایستند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
چشم‌انداز با مهدی مهدوی‌آزاد
خبرها
خبر ورزشی

شنیداری

پادکست‌ها