دادگاه تجدیدنظر سه زندانی سیاسی را به حبس و جزای نقدی محکوم کرد

دوشنبه ۱۴۰۲/۱۰/۱۸

دادگاه تجدیدنظر استان تهران، رضا محمدحسینی، محبوبه رضایی و سمانه نوروزمرادی را در پرونده‌ای مشترک درمجموع به ۴۵ سال و سه ماه حبس و جزای نقدی محکوم کرد. بر اساس این حکم، برای محمدحسینی و رضایی شش سال و سه ماه حبس و برای نوروزمرادی پنج سال حبس قابل اجرا خواهد بود.

بر اساس گزارش هرانا، شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران، رضا محمدحسنی را به ۱۴ سال و شش ماه حبس و جریمه نقدی، محبوبه رضایی را به ۱۹ سال و ۹ ماه حبس و پرداخت هشت میلیون تومان جزای نقدی و سمانه نوروزمرادی را به ۱۱ سال حبس محکوم کرده است.

با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد یعنی پنج سال حبس برای سمانه نوروز مرادی و شش سال و سه ماه حبس برای رضا محمدحسینی و محبوبه رضایی قابل اجرا خواهد بود.

رضا محمدحسینی به اتهام «عضویت در گروه‌های مخالف نظام با هدف برهم زدن امنیت کشور» به شش سال و سه ماه حبس، به اتهام «اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور» به شش سال و سه ماه حبس، به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی» به یک سال زندان، به اتهام «تحصیل مال از طریق نامشروع» به رد دو برابر اصل مال به نفع دولت و به اتهام «تمرد نسبت به مامورین در حین انجام وظیفه» به یک سال حبس محکوم شده است.

محبویه رضایی بابت اتهام «عضویت در گروه‌های مخالف نظام با هدف برهم زدن امنیت کشور» به شش سال و سه ماه حبس، به اتهام «اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور» به شش سال و سه ماه حبس، بابت اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به یک سال حبس، به اتهام «اهانت به مقدسات اسلام» به شش سال و سه ماه حبس و به اتهام «کشف حجاب و تظاهر به فساد در فضای مجازی» به پرداخت هشت میلیون تومان جزای نقدی محکوم شد.

دادگاه، سمانه نوروز مرادی را به اتهام «عضویت در گروه‌های های مخالف نظام با هدف بر هم زدن امنیت کشور» به پنج سال حبس، به اتهام «اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور» به پنج سال حبس و به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به یک سال حبس محکوم کرد.

این شهروندان پیشتر در در مرحله بدوی با حکم قاضی محمدرضا عموزاد رییس شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران مجموعا به ۶۱ سال و ده ماه حبس و محرومیت‌ های اجتماعی محکوم شده بودند.

محبوبه رضایی پس از صدور این حکم در نامه‌ای از زندان اوین نوشت: «چه در زندان، چه خارج از زندان راهم را در کنار ملت ایران ادامه خواهم داد و تا آزادی سرزمینمان دست از تلاش بر نخواهم داشت.»

از میان این افراد، محبوبه رضایی و سمانه نوروز مرادی در بند زنان زندان اوین بسر می‌برند و رضا محمدحسینی در زندان قزلحصار کرج زندانی است.

نوروزمرادی، چهارم اردیبهشت امسال و پس از آن محمدحسینی در ۱۱ اردیبهشت و رضایی در روز اول خرداد توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

جمهوری اسلامی از آغاز روی کار آمدن خود، همواره فعالان مدنی و سیاسی منتقد حکومت را بازداشت، شکنجه و زندانی کرده است.

از زمان آغاز خیزش سراسری ایرانیان علیه جمهوری اسلامی در شهریورماه ۱۴۰۱ تاکنون موج سرکوب فعالان مدنی، سیاسی و معترضان از سوی حکومت شدت گرفته و همچنان ادامه دارد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
یورو ۲۰۲۴
خبرها
جهان‌نما

شنیداری

پادکست‌ها