۳ تن از معترضان بازداشت شده در بوکان به افساد فی الارض متهم شدند

شنبه ۱۴۰۲/۱۰/۱۶

شبکه حقوق بشر کردستان گزارش داد رئوف شیخ معروفی، کامران سلطانی و محمد فرجی، سه بازداشت‌شده خیزش انقلابی ۱۴۰۱ در بوکان، به «افساد فی الارض» متهم شده‌اند. این سه متهم سیاسی زمستان ۱۴۰۱ به دست نیروهای امنیتی بازداشت و خرداد امسال با پایان بازجویی‌ها به زندان بوکان منتقل شدند.

در این گزارش به مرجع قضایی تعیین کننده اتهام «افساد فی الارض» علیه این افراد، مصداق‌های تعیین این اتهام و جزییات پرونده آن‌ها اشاره‌ای نشده است.

طرح اتهاماتی همچون «افساد فی الارض» می‌تواند به صدور حکم اعدام برای متهمان منجر شود.

رئوف شیخ‌معروفی، محمد فرجی و کامران سلطانی در بازه زمانی پنج دی‌ ماه ۱۴۰۱ تا هشت اسفند ماه ۱۴۰۱ به دست نیروهای امنیتی در بوکان بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه منتقل شدند.

آن‌ها در تاریخ ۲۰ خرداد ماه امسال با پایان دوران بازجویی‌ها به زندان بوکان منتقل شدند و از آن زمان تا کنون با قرار بازداشت موقت در زندان به سر می‌برند.

بر اساس گزارش شبکه حقوق بشر کردستان، این افراد از طریق نگهداری در سلول‌های انفرادی در بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه، برای دادن اعترافات اجباری و پذیرش اتهام مشارکت در قتل یکی از ماموران امنیتی در بوکان، تحت فشار و شکنجه روحی قرار گرفته‌اند اما این اتهام را رد کرده‌اند.

خیزش سراسری ایرانیان علیه جمهوری اسلامی که از شهریور ماه ۱۴۰۱ در واکنش به کشته شدن مهسا ژینا امینی در بازداشت پلیس گشت ارشاد آغاز شد، سرکوب شدید شهروندان را از سوی حکومت به دنبال داشت.

جمهوری اسلامی تا کنون دست‌کم هشت معترض از جمله محسن شکاری، مجیدرضا رهنورد، محمد حسینی، محمدمهدی کرمی، مجید کاظمی، سعید یعقوبی، صالح میرهاشمی و میلاد زهره‌وند را در ارتباط با خیزش اعدام کرده و ده‌ها تن با اتهامات محاربه و افساد فی‌ الارض در خطر اعدام هستند.

بنا بر آمار منتشر شده از سوی نهادهای حقوق بشری، در جریان خیزش انقلابی دست‌کم ۵۵۱ نفر از جمله ۶۸ کودک کشته شدند، حداقل ۲۲ تن از شهروندان با مرگ‌هایی مشکوک یا خودکشی جان خود را از دست داده‌اند و صدها تن از ناحیه چشم آسیب دیده‌اند.

غلامحسین محسنی اژه‌ای، رییس قوه قضاییه، اواسط اسفند ماه سال گذشته بدون اشاره به شمار افراد بازداشت شده در جریان خیزش گفته بود ۲۲ هزار نفر از بازداشت‌شدگان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ با «عفو علی خامنه‌ای» آزاد شده‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
مستند کوتاه - حوثی‌ها
جهان‌نما
خبرها

شنیداری

پادکست‌ها