عفو بین‌الملل از خامنه‌ای خواست فورا اجرای حکم اعدام مجاهد کورکور را متوقف کند

شنبه ۱۴۰۲/۱۰/۱۶

عفو بین‌الملل با هشدار درباره اینکه پس از اقدام دیوان عالی در تایید حکم اعدام مجاهد کورکور، معترض بازداشتی در خیزش انقلابی، خطر اعدام قریب‌الوقوع این زندانی وجود دارد، از علی خامنه‌ای و قوه قضاییه خواست فورا برنامه اعدام مجاهد کورکور را متوقف کرده و محکومیت او را لغو کنند.

عفو بین‌الملل گفت: حکم اعدام مجاهد کورکور در یک روند محاکمه کاملا ناعادلانه صادر شده و خاطرنشان کرد او در سلول انفرادی تحت بازداشت بوده و به صورت مداوم تحت شکنجه و بدرفتاری بوده است.

در نامه عفو بین‌الملل به قوه قضاییه آمده است مقام‌های جمهوری اسلامی مجاهد کورکور را از زمان بازداشتش تهدید کرده‌اند که او را در عرض چند روز اعدام می‌کنند.

هفته گذشته، مرکز مشاوره حقوقی دادبان خبر داد که پرونده مجاهد کورکور به اجرای احکام ارسال شده و خطر اعدام هر لحظه جان او را تهدید می‌کند.

خواهر مجاهد کورکور نیز روز سوم دی‌ماه از تایید حکم اعدام برادرش در شعبه ۳۹ دیوان عالی کشور خبر داده و گفته بود که پرونده از شعبه اول دادگاه انقلاب اهواز به دادگاه ایذه ارجاع شده است.

مجاهد کورکور از بازداشت‌شدگان خیزش انقلابی در ایذه است که روز ۲۹ آذر ۱۴۰۱ با حمله مسلحانه ماموران امنیتی و انتظامی به روستای پرسوراخ در اطراف ایذه بازداشت شد.

قوه قضاییه او را به‌ عنوان «متهم اصلی» پرونده کشته شدن کیان پیرفلک معرفی کرده، اما خانواده کیان بارها به صراحت اعلام کرده‌اند قاتلان فرزندشان نیروهای حکومتی بوده‌اند.

از جمله ماه‌منیر مولایی‌راد، مادر این کودک ۱۰ ساله که با تاکید بر به رگبار بسته شدن خودرویشان از سوی ماموران امنیتی، عکسی از خود، دست در دست مادر مجاهد کورکور منتشر کرد.

میثم پیرفلک، پدر کیان هم که در جریان شلیک به خوردویشان به شدت مجروح شده، پس از اطلاعیه قوه قضاییه ویدیویی از خود منتشر و در آن اتهامات وارد شده به کورکور را رد کرد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
چشم‌انداز
خبرها
حرف آخر

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.