حمایت از ارژنگ مرتضوی برای نمایش خفقان در ایران، در کشورهای مختلف ادامه دارد

شنبه ۱۴۰۲/۱۰/۱۶

ویدیوهای ارسال شده به ایران‌اینترنشنال نشان می‌دهند جمعی از ایرانیان ساکن کشورهای مختلف از ارژنگ مرتضوی، دانشجوی معترض و از بازداشت‌شدگان خیزش انقلابی حمایت کرده‌اند. ارژنگ مرتضوی به مردم پیشنهاد داده است با گرفتن دست‌ها جلوی دهان و چند ثانیه سکوت، خفقان در ایران را نشان دادند.

ارژنگ مرتضوی هفته گذشته با اشاره به حکم صادر‌ شده برای خود از سوی دادگاه انقلاب استان البرز گفت: «واقعا اعتراض زبانی بدون خشونت، باید این همه هزینه داشته باشد؟! اگر این دیکتاتوری و خفقان نیست، پس چیست؟»

او در ادامه گفته بود: «حالا که حرف زدن ممنوع است از همگان می‌خواهم با قرار دادن دستان خود روی دهانشان با چند ثانیه سکوت، اعتراض خود را به سیاست سرکوب و خفقان نشان دهند.»

پس از این درخواست ارژنگ مرتضوی برای نشان دادن اختناق و خفقان به این شیوه، گروهی از شهروندان با انتشار ویدیوهایی به او پاسخ دادند.

یکی از شهروندان با ارسال ویدیویی، از این دانشجوی معترض حمایت کرد و گفت: «ما یاد گرفته‌ام که حتی در خفقان هم اعتراض خودمان را نشان دهیم. پیروزی نزدیک است.»

ویدیویی از استکهلم به ایران‌اینترنشنال ارسال شده که نشان می‌دهد جمعی از ایرانیان ساکن این شهر با ارژنگ مرتضوی همراه شدند و با گرفتن دست‌ها جلوی دهان و چند ثانیه سکوت، اختناق و خفقان در ایران را نشان دادند.

ویدیوی ارسال‌شده از بلژیک به ایران‌اینترنشنال در روز شنبه ۱۶ دی‌ نشان می‌دهد جمعی از ایرانیان ساکن این کشور از این حرکت اعتراضی حمایت کرده‌اند.

ارژنگ مرتضوی، دانشجوی علوم کامپیوتر دانشگاه خوارزمی و یکی از بازداشت‌شدگان خیزش انقلابی ۱۴۰۱ است.

این دانشجو روز ۱۵ مهر امسال به وسیله نیروهای امنیتی در کرج بازداشت و چهاردهم آبان ماه با قرار وثیقه آزاد شد.

مرتضوی پیش از آن در ۲۶ آذر ۱۴۰۱ در جریان خیزش انقلابی، مقابل دانشگاه خود بازداشت و روز دوم اسفند ۱۴۰۱، پس از صدور بخشنامه عفو آزاد شد.

مرتضوی آذر ماه امسال با حکم قاضی سید موسی آصف‌الحسینی، رییس شعبه اول دادگاه انقلاب استان البرز به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یک سال حبس، دو سال ممنوعیت خروج از کشور و منع عضویت و استفاده از کلیه شبکه‌های اجتماعی در فضای مجازی محکوم شد.

این دانشجو اوایل مهر ماه امسال بر اساس حکم کمیته مرکزی وزارت علوم، تحقیقات و فن‌آوری به اتهام «ایجاد اغتشاش و بلوا در دانشگاه» به چهار ترم منع موقت از تحصیل و تغییر محل تحصیل از دانشگاه خوارزمی به دانشگاه دامغان محکوم شد.

ارژنگ مرتضوی، فرزند عبدالرسول مرتضوی، زندانی سیاسی و از امضاکنندگان بیانیه استعفای علی خامنه‌ای است که هم‌اکنون دوران محکومیت حبس ۱۱ ساله خود را در زندان دستگرد اصفهان سپری می‌کند.

از مهر امسال تا کنون گزارش‌هایی درباره برخوردهای قهری با دانشجویان، اخراج و تعلیق‌ها، برگزاری جلسات کمیته انضباطی و حکم لغو اسکان در خوابگاه‌ها منتشر شده است.

ایران‌اینترنشنال روز نهم آذر در گزارشی نوشت با ادامه فشارهای امنیتی، کادرهای آموزشی شماری از دانشگاه‌ها که در خیزش ۱۴۰۱ نقشی پر‌رنگ داشتند، پاک‌سازی شده‌اند.

دانشجویان دانشگاه‌های مختلف کشور در جریان خیزش انقلابی سال گذشته حضور پررنگی داشتند و فضای دانشگاه‌ها شاهد اعتراض، تحصن و تجمع‌های دانشجویی گسترده بود.

این اعتراضات دانشجویی در شرایطی برای ماه‌های متوالی ادامه یافت که صدها نفر از دانشجویان دانشگاه‌های مختلف به شکلی خشونت‌بار بازداشت یا ممنوع‌الورود شدند و نیروهای سرکوب‌گر چندین بار به خوابگاه‌های دانشجویان در دانشگاه‌های مختلف حمله کردند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
اقتصاد و بازار
جهان‌نما
خبرها

شنیداری

پادکست‌ها