تداوم خیزش انقلابی دانشجویان؛ تجمع و تحصن دانشجویان در ۱۶ دانشگاه

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۹/۰۱

اعتراض، تحصن و تجمع دانشجویی در دست‌کم ۱۶ دانشگاه ایران در روز سه‌شنبه اول آذر ماه ادامه یافت. بر اساس گزارش‌ها، دانشجویان با ماموران سرکوب‌گر در دانشگاه‌های شریف، علامه و نوشیروانی بابل درگیر شدند.

روز اول آذر، دانشجویان شماری از دانشگاه‌ها چون شریف، علم و صنعت، رازی کرمانشاه، نوشیروانی بابل، بهشتی، نجف‌آباد، هنر و معماری پارس، علوم پزشکی تبریز، آزاد تبریز، خلیج فارس بوشهر، خواجه نصیر، دانشگاه کردستان و دانشگاه تهران همچون هفته‌های گذشته حضور در کلاس‌های درس را تحریم و در اعتراض به بازداشت، تهدید، تعلیق و ممنوع‌ از ورود شدن دانشجویان به دانشگاه، تجمع کردند.

این اعتراضات همزمان با فراخوان دانشگاه کردستان برای تحصن سراسری روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه در دانشگاه‌های کشور است.

در دانشکده هنرهای کاربردی دانشگاه هنر تهران، جمعی از دانشجویان علی‌رغم تهدیدات امنیتی و فشارهای حراست تجمع کردند.

جمعی از دانشجویان دانشگاه نوشیروانی بابل با فریاد ممتد «آزادی» تجمع کردند.

بسیجیان و لباس شخصی‌ها، به دانشجویان معترض در دانشگاه صنعتی شریف حمله کردند.

ویدیوی رسیده به ایران‌اینترنشنال نشان می‌دهد دانشجویان برای ادامه تجمع اعتراضی خود در برابر فشار بسیجی‌ها و لباس شخصی‌ها مقاومت کردند.

شورای انضباطی این دانشگاه اما در ادامه تلاش حکومت برای سرکوب خیزش انقلابی و اعتراضات دانشجویی، از تعلیق ۱۰ دانشجو به دلیل شرکت در اعتراض‌های این دانشگاه‌ خبر داد.

از سوی دیگر دانشجویان دانشکده علوم پزشکی سنندج بنر «مرگ بر خامنه‌ای» را نصب کرده و روی دیوارها، اسامی کردستان، پیرانشهر، مهاباد، جوانرود و جمله «این دانشگاه آلوده به خون یاران است» نوشتند.

این دانشجویان همچنین در تجمع خود فریاد «آزادی آزادی آزادی» سر داده و به کُردی شعار دادند: «نام کردستان سربلنده، دشمن رو به لرزه می‌اندازه ...»

از سوی دیگر، ویدیوهای رسیده به ایران‌اینترنشنال نشان می‌دهند دانشجویان دانشکده روان‌شناسی دانشگاه تهران در تجمع اعتراضی خود آب آبنمای دانشکده را به رنگ قرمز درآوردند.

این دانشجویان در اعتراض به جنایت‌های رخ داده در مهاباد و کردستان و به منظور طرح درخواست آزادی دانشجویان و زندانیان سیاسی، تجمع و سرود «سوگند به خون همرهانم» را همخوانی کردند و شعارهایی چون «کرد بلوچ آذری اتحاد برابری، «زندانی سیاسی آزاد باید گردد» و «دانشجو معلم کارگر اتحاد اتحاد» سر دادند.

جمعی از دانشجویان دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه علم و صنعت هم تجمع اعتراضی برگزار کردند.

دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی تبریز نیز در اعتراض به بازداشت و صدور احکام فله‌ای انضباطی و تعلیق دانشجویان، برای چهارمین روز پیاپی اعتصاب کردند.

یک ویدیوی رسیده به ایران‌اینترنشنال هم نشان می‌دهد دانشجویان هنر و معماری نجف‌آباد در اعتراض به کشته‌ شدن کیان پیرفلک، کودک ۹ ساله ایذه‌ای و همچنین سرکوب خونین معترضان به جمهوری اسلامی، در اقدامی نمادین قایق‌های کاغذی ساخته و روی زمین رنگ قرمز پاشیدند.

امروز در دانشگاه خلیج فارس بوشهر نیز شماری از دانشجویان تحصن کردند.

روز سه‌شنبه در دانشگاه کردستان هم یک گردهمایی بزرگ در محکومیت اعمال خشونت شدید و کشتار انسان‌ها در شهرهای کردستان برگزار شد.

در این گردهمایی، بیانیه استادان دانشگاه کردستان خوانده شد که در آن حمله نیروهای سرکوب به این دانشگاه محکوم شده و آنان خواستار برخورد قانونی با مسببان این فاجعه شدند.

در این گردهمایی اعتراضی که از سوی استادان این دانشگاه تدارک دیده شد، شمار زیادی از دانشجویان حضور یافتند.

از سوی دیگر جمعی از دانشجویان دانشکده‌های برق و کامپیوتر دانشگاه بهشتی در حمایت از فاطمه انصاری، توحید شافی، پارسا شجاع‌الدین، یاشار پناهی و دیگر دانشجویان بازداشتی، تحصن کردند.

دانشجویان پردیس فنی «شهید عباسپور» این دانشگاه که از ابتدای هفته جاری در اعتصاب کامل به‌ سر می‌برند هم روز سه‌شنبه تحریم حضور در کلاس‌های درس را ادامه دادند.

همچون هفته‌های گذشته اعتراضات دانش‌آموزی نیز در مدارس ادامه دارد.

ویدیوهای رسیده به ایران اینترنشنال نشان می‌دهند دانش‌آموزان دختر در مدارس شهرهای مختلف جمع شده و شعارهای سر می‌دهند.

در میانه این اعتراضات و خیزش انقلابی ایرانیان علیه جمهوری اسلامی اما خبرگزاری فارس، وابسته به سپاه پاسداران، خبر داد جمعی از نمایندگان مجلس طرحی را تدوین کرده‌اند که در صورت تصویب، دانشجویان معترض محکوم به پرداخت جزای نقدی و ۱۰ سال ممنوع‌‌الخروجی خواهند شد.

در این طرح آمده است اگر دانشجویان «هنجارشکنی» کنند، به پرداخت کل هزینه‌های تحصیل در آن مقطع آموزشی محکوم می‌شوند.

همزمان با ادامه اعتصاب در دانشگاه‌های مختلف و خودداری دانشجویان از حضور در کلاس، روز دوشنبه نیز دانشجویان تعدادی از دانشگاه‌ها تجمع کردند. از جمله دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی کردستان ضمن همخوانی سرود کُردی «ای شهیدان»، شعارهایی چون «کشته شده چند صد نفر، تیم ملی‌مون رفته قطر» سر دادند.

پیش از آن و در روز یک‌شنبه هم دانشجویان دانشگاه کردستان تا پاسی از شب تجمع خود را ادامه داده و در حمایت از رحمت صادقی، رییس این دانشگاه که در اعتراض به حمله نیروهای امنیتی به دانشگاه استعفا داد، شعار دادند.

اعتراضات دانشجویی در شرایطی ادامه دارد که در روزهای گذشته صدها نفر از دانشجویان دانشگاه‌های مختلف بازداشت یا ممنوع‌الورود شده‌اند.

از سوی دیگر از زمان آغاز خیزش انقلابی مردم ایران، نیروهای سرکوب‌گر چندین بار به خوابگاه‌های دانشجویان در دانشگاه‌های مختلف حمله کرده‌اند.

با این حال اعتراض، تحصن و تجمع دانشجویان دانشگاه‌های مختلف کشور همچنان ادامه دارد.

تازه‌ترین خبرها

اخبار
چشم‌انداز با سیما ثابت
پوشش ویژه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید