بازداشت ۴ نفر در پرونده ضرب و جرح پویا علی‌پور در جریان خیزش انقلابی مردم ایران

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۹/۲۸

پیام درفشان، وکیل و فعال حقوق بشر اعلام کرد چهار نفر در پرونده ضرب و جرح شدید موکلش، پوریا علی‌پور در جریان خیزش انقلابی ایرانیان علیه جمهوری اسلامی بازداشت شده‌اند.

درفشان در گفت‌وگو با پایگاه خبری امتداد گفت: «دو نفر از افراد بازداشتی از نیروهای میدانی هستند و دو نفر دیگر از فرماندهان ارشد هستند.»

به گفته او، بازپرس پرونده در شعبه ۱۱ بازپرسی دادسرای نظامی تهران پس از اخذ اظهارات پوریا علی‌پور به عنوان شاکی و وکیل مدافع او و نیز دیدن فیلم موجود از صحنه ضرب و جرح، عناوین اتهامی متهمان را که پیش از این «ضرب و جرح با سلاح گرم» بود، تشدید کرد.

درفشان افزود: «شروع به قتل عمدی، تیراندازی غیر مجاز، ضرب و جرح عمدی و ایجاد جو بدبینی نسبت به نیروهای مسلح، عناوین اتهامی این اشخاص می‌باشد که توسط بازپرس نظامی صادر شده است.»

در جریان هفته‌های نخست خیزش انقلابی مردم ایران علیه جمهوری اسلامی در سال گذشته، ویدیویی منتشر شد که تعدادی از ماموران یگان ویژه را در حال ضرب و جرح شدید پویا علی‌پور در محله نازی‌آباد تهران نشان می‌داد.

در جریان حمله به این شهروند، یکی از ماموران با موتور از روی او رد شد و دیگری از فاصله کم‌تر از یک متر به او شلیک کرد.

انتشار این ویدیو در آبان ۱۴۰۱ خشم افکار عمومی را در ایران برانگیخت.

برخی از کاربران شبکه‌های اجتماعی در آن زمان این فیلم را «جمهوری اسلامی بدون روتوش» توصیف کردند‌ و برخی دیگر آن را نه سرکوب بلکه «ترور خیابانی مخالفان» خواندند.

وکیل علی‌پور در ادامه گفت‌وگوی خود با امتداد اضافه کرد: «فردی که با موتور بر صورت پوریا علی‌پور کوبیده و شخص شلیک‌کننده به صورتش، هر دو شناسایی و همراه با فرماندهان ارشد مسوول در خصوص ایشان تفهیم اتهام و صدور قرار تامین صورت گرفت.»

علی‌پور در بهمن ماه ۱۴۰۱ با انتشار ویدویی در صفحه اینستاگرام خود از بازگشت به محل ضرب و جرح در نازی‌آباد خبر داد و نوشت: «می‌گویند مجرم همیشه به صحنه جرم برمی‌گردد. من برگشتم اما هیچ کدامشان نبودند. هیچ کدام از آن باتوم به دست‌ها.»

از زمان آغاز خیزش «زن، زندگی، آزادی» گزارش‌های فراوانی از ضرب و شتم معترضان به دست نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی منتشر شده است.

حکومت ایران افزون بر کشتن صدها شهروند و بازداشت هزاران معترض در جریان خیزش انقلابی، در طول یک سال گذشته خانواده‌های دادخواه را نیز تحت فشار شدیدی قرار داده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما

شنیداری

پادکست‌ها