اختصاصی؛ یورش ماموران وزارت اطلاعات به جشن پاگشای عروس و داماد بهائی در یزد

جمعه ۱۴۰۲/۰۹/۲۴

بنا بر اطلاعات رسیده به ایران‌اینترنشنال، ماموران وزارت اطلاعات شامگاه ۲۳ آذر با یورش گسترده به «جشن پاگشا»ی میلاد اقدسی و همسرش سامیه قلی‌نژاد، زوج بهائی در یزد، اقدام به تفتیش منزل محمود اقدسی و سهیلا اسلامی، پدر و مادر داماد کرده و وسایل شخصی ساکنان و مهمانان را ضبط کردند.

یک منبع نزدیک به خانواده این شهروندان بهائی به ایران‌اینترنشنال گفت: «پس از جشن عروسی میلاد اقدسی و همسرش سامیه قلی‌نژاد، پدر و مادر میلاد جشنی برای پاگشای آن‌ها در خانه خود ترتیب دادند و شماری از نزدیکانشان را دعوت کردند. ساعتی پس از آغاز جشن، در ساعت ۹ شب پنج‌شنبه، ۲۰ مامور زن و مرد، با شکستن در ورودی خانه و اعمال زور وارد شدند و با نشان دادن حکمی که در آن مجوز بازرسی از منزل محمود اقدسی و همسرش سهیلا اسلامی ذکر شده بود، حدود دو ساعت خانه را تفتیش کردند.»

به گفته این منبع آگاه، ماموران پس از تفتیش منزل اقدام به تفتیش خودروهای شخصی ساکنان خانه و مهمانان جشن پاگشای عروس و داماد کردند و وسایل شخصی از جمله کتاب‌های مذهبی، گوشی‌های تلفن‌ همراه ساکنان و مهمانان و زیورآلات متعلق به سهیلا اسلامی را ضبط کرده و با خود بردند.

این منبع مطلع در ادامه گفت: «در جریان بازرسی خانه حال چند تن از ساکنان و مهمانان جشن از جمله کودکان و افراد مسن بد شد و آمبولانس در محل حاضر شد.»

اطلاعات رسیده به ایران‌اینترنشنال نشان می‌دهد ساکنان خانه و مهمانان جشن با توجه به جو ناشی از ترسی که در جریان یورش ماموران به خانه شکل گرفته با پلیس ۱۱۰ تماس گرفتند اما با وجود حضور ماموران به نیروی انتظامی اجازه ورود داده نشد و هیچ اقدامی انجام ندادند.

منبع نزدیک به خانواده اقدسی تاکید کرد ماموران در جریان بازرسی همراه با خشونت، با پرت کردن مبل‌ها به اطراف باعث ایجاد خسارت به خانه و لوازم منزل شدند.

از میان این افراد، سامیه قلی‌نژاد پیش از این در شهریور ماه سال گذشته به دلیل بهائی بودن مدتی در بازداشت بود.

او آبان‌ ماه امسال با حکم شعبه نهم دادگاه تجدید‌نظر استان مازندران و به اتهام «فعالیت آموزشی یا تبلیغی انحرافی مغایر یا مخل به شرع مقدس اسلام» به پرداخت ۵۰ میلیون تومان جزای نقدی بدل از دو سال و یک ماه حبس محکوم شده بود.

تصاویری از خانه محمود اقدسی پس از یورش ماموران وزارت اطلاعات

در ماه‌های گذشته فشار نهادهای امنیتی و قضایی بر شهروندان بهائی تشدید شده است.

در همین رابطه جامعه جهانی بهائی روز ١٣ آذر در بیانیه‌ای به شرح «روش‌های جدید و بسیار خشن‌تر» پرداخت که «جمهوری اسلامی برای سرکوب بهائیان» از آن‌ها استفاده می‌کند.

منابع غیررسمی می‌گویند بیش از ۳۰۰ هزار شهروند بهائی در ایران زندگی می‌کنند اما قانون اساسی جمهوری اسلامی تنها ادیان اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی‌گری را به رسمیت می‌شناسد.

بهائیان بزرگ‌ترین اقلیت دینی غیرمسلمان ایران هستند که از زمان انقلاب سال ۱۳۵۷ و استقرار جمهوری‌اسلامی به طور سیستماتیک هدف آزار و اذیت قرار گرفته‌اند.

سهیلا اسلامی، میلاد اقدسی، سامیه قلی‌نژاد و محمود اقدسی

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
اقتصاد و بازار
در کارگه هنرمندی - فصل دوم
جهان‌نما

شنیداری

پادکست‌ها