نماینده جامعه جهانی بهائی: جوانان بهائی بازداشت شده در مازندران از تحصیل محروم بودند

جمعه ۱۴۰۱/۰۶/۱۱

در پی بازداشت ۱۴ جوان بهائی در مازندران، سیمین فهندژ، نماینده جامعه جهانی بهائی در سازمان ملل متحد، اعلام کرد این بازداشت‌شدگان از تحصیل در دانشگاه محروم بوده‌اند.

فهندژ در توییتی بازداشت این افراد را «ننگین و باور نکردنی» خواند و اضافه کرد: «۱۴ جوان بهائی که از سوی حکومت ایران از ورود به دانشگاه محروم شده‌اند، در یک نشست برای مطالعه آموزه‌های دینی خود در مورد اهمیت آموزش و پرورش در پیشرفت تمدن بشر دستگیر می‌شوند.»

نماینده جامعه جهانی بهائی در سازمان ملل متحد تاکید کرد که این وضعیت، «فراتر از ظلم» و «غیرانسانی» است.

بر اساس گزارش‌های رسیده به ایران‌اینترنشنال، در ادامه سرکوب بهائیان از سوی جمهوری اسلامی، ماموران امنیتی در استان مازندران به محل زندگی ۱۴ شهروند نوجوان و جوان بهائی یورش برده و پس از تفتیش خانه و ضبط وسایل شخصی، آن‌ها را به بازداشتگاه مرکزی اداره کل اطلاعات در ساری منتقل کرده‌اند.

۱۴ شهروند بهائی در قائم‌شهر در استان مازندران بازداشت شدند؛ پنج شهروند بهائی ساکن ساری و هفت شهروند بهائی ساکن قائم‌شهر، عصر چهارشنبه در خانه مجیر صمیمی، یکی از شهروندان بهائی ساکن قائم‌شهر، بازداشت شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، علاوه بر مجیر صمیمی، بسیر صمیمی، مهسا فتحی، سامیه قلی‌نژاد، نگار دارابی، هنگامه علی‌پور، افنانه نعمتیان، مانی قلی‌نژاد، نازنین گلی، سام صمیمی، بیتا حقیقی و انیس سنایی بازداشت شدند.

نیروهای امنیتی سپس خانه بیتا حقیقی، یکی از افراد بازداشت شده را تفتیش کرده و به دنبال آن، ساناز حکمت شعار و گلبن فلاح را در خانه‌هایشان بازداشت کردند.

این بازداشت‌ها همزمان با تایید حکم ۸۳ سال زندان برای ۲۵ شهروند بهائی در استان فارس صورت گرفت.

روز چهارشنبه شعبه ۳۷ دادگاه تجدید نظر استان فارس، ۲۵ شهروند بهائی را مجموعا به ۸۳ سال زندان، تبعید و منع خروج از کشور محکوم کرد.

شعبه ۳۷ دادگاه تجدید نظر استان فارس «برگزاری نشست‌ها و کلاس‌های تبلیغی بعضا با حضور افراد مسلمان و ترویج عقاید بهائیت» را از اتهامات این افراد دانست.

این دادگاه همچنین با استناد به سخنان روح‌الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی، شهروندان بهائی را «اعضای یک حزب سیاسی» خواند.

این شهروندان بهائی در دادگاه اولیه مجموعا به ۸۵ سال حبس، تبعید و منع خروج از کشور محکوم شده بودند.

در هفته‌های اخیر ده‌ها شهروند بهائی در ایران به بهانه‌های مختلف بازداشت شده‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

پوشش ویژه
پوشش ویژه
خبرها
خبر ورزشی

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.