دو ایرانی به ظن طراحی حمله به اسرائیلی‌ها در قبرس بازداشت و بازجویی شدند

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۹/۱۹

یک روزنامه قبرسی گزارش داد که دو ایرانی در این کشور به ظن برنامه‌ریزی برای حمله به شهروندان اسرائیلی ساکن قبرس بازداشت و بازجویی شده‌اند. دفتر بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، اعلام کرد موساد به خنثی کردن طرح این حمله به قبرس کمک کرده است.

روزنامه یونانی‌زبان كاتیمرینی قبرس روز یکشنبه ۱۹ آذر بدون ذکر منابع خبر خود نوشت که گمان می‌رود این دو فرد در مراحل اولیه جمع‌آوری اطلاعات درباره اهداف احتمالی اسرائیلی بوده‌اند.

این روزنامه افزود که این دو مظنون ایرانی‌ پناهندگان سیاسی هستند که با فردی مرتبط با سپاه پاسداران در تماس بوده‌اند.

خبرگزاری رویترز گزارش داد از یک مقام ارشد قبرس خواسته که در این زمینه اظهارنظر کند، اما او با استناد به سیاست قبرس در مورد مسائل مربوط به امنیت ملی از اظهارنظر خودداری کرد. این خبرگزاری نوشت که قادر نیست جزییات گزارش منتشر شده از سوی روزنامه قبرسی را تایید کند.

بر اساس بیانیه اسرائیل، از زمان حمله هفتم اکتبر حماس، ایران تلاش‌های خود را برای تحریک حملات در سراسر جهان افزایش داده است. این بیانیه افزود عوامل ایرانی از شمال قبرس به عنوان مقری برای حملات برنامه‌ریزی‌شده به اسرائیل و اهداف یهودی استفاده می‌کنند.

قبرس که حدود ۴۰ دقیقه با اسرائیل فاصله دارد، یک مقصد گردشگری و سرمایه‌گذاری برای هزاران اسرائیلی است.

در سال‌های اخیر بارها گزارش‌هایی از تلاش جمهوری اسلامی برای حمله به شهروندان اسرائیلی در قبرس منتشر شده است.

در تیرماه امسال، رسانه‌های قبرسی و دفتر بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل از خنثی شدن حمله برنامه‌ریزی‌شده ایران به اهداف اسرائیلی در قبرس خبر داده بودند.

در آن زمان، تهران هر گونه طرح ادعایی برای حمله به اسرائیلی‌ها در قبرس را رد کرد، ولی موساد، سازمان امنیت خارجی اسرائیل، هویت مردی ایرانی را که به گفته این سازمان پشت برنامه حمله تروریستی به شهروندان اسرائیلی در قبرس بود، فاش کرد.

نام این فرد «یوسف شهبازی عباسعلی‌لو» اعلام شد و اسناد افشا شده گفت‌وگوهای بین او و رابطانش در سپاه را نشان می‌داد.

کانال ۱۲اسرائیل در تیرماه اعلام کرده بود که نیروهای امنیتی قبرس هفت شهروند پاکستانی را که از سوی سپاه برای انجام حملاتی به خدمت گرفته شده بودند بازداشت کردند.

در سال ۱۴۰۰، رسانه‌های قبرس گزارش دادند پلیس این کشور شواهدی پیدا کرده که نشان می‌دهد مظنون آذربایجانی که به اتهام برنامه‌ریزی برای قتل یک تاجر اسرائیلی دستگیر شد، بخشی از یک نقشه تروریستی بود.

مقام‌های اسرائیلی این طرح را تلاش جمهوری اسلامی برای ضربه زدن به اسرائیل دانستند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
امروز
۲۴
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.