حساب اینستاگرام توماج صالحی درباره احتمال وقوع سوءقصد به جان او هشدار داد

شنبه ۱۴۰۲/۰۹/۱۸

صفحه اینستاگرام توماج صالحی درباره سوءقصد احتمالی و آزار و اذیت برنامه‌ریزی شده این رپر معترض زندانی طی شش روز بازداشت موقت در زندان دستگرد اصفهان هشدار داد و نوشت جان این خواننده رپ به شدت در خطر است.

حساب کاربری توماج صالحی در اینستاگرام، شامگاه جمعه ۱۷ آذر در یک رشته استوری نوشت که او سه روز پس از «ربایش و بازداشت غیرقانونی» در نهم آذر در شهر بابل، روز ۱۲ آذر به «بخش پذیرش زندان دستگرد اصفهان» منتقل شده است.

قوه قضاییه مدعی شد بازداشت مجدد او به دلیل «نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی» بوده است.

از آن زمان تاکنون و ‌با گذشت شش روز، او همچنان در بخش پذیرش نگهداری می‌شود؛ جایی که بنا بر اعلام حساب اینستاگرام صالحی، «محل ورود و خروج اشرار و متهمان جرایم خطرناک» و نگهداری همه زندانیان «بدون رعایت اصل تفکیک جرم» است.

این حساب کاربری بر پایه «اطلاعات موثق» نوشت که طی چند روز اخیر «عامدانه یا با توطئه‌چینی قبلی» زد و خوردهای فیزیکی همراه با فضای پر‌ تنش و پر از استرس در این مکان به وجود آمده است.

بر اساس اطلاعات منتشر شده در صفحه اینستاگرام توماج صالحی، مسوولان قوه قضاییه و ماموران امنیتی با بلاتکلیف نگه داشتن او در این مکان، قصد «آزار و اذیت برنامه‌ریزی شده و اعمال شکنجه‌های روحی و روانی» به این رپر معترض داشته و از سوءقصدهای احتمالی به جان او در این شرایط استقبال می‌کنند.

ماموران لباس شخصی این خواننده رپ معترض را روز ۹ آذر در خیابانی واقع در شهر بابل بازداشت کردند؛ در حالی‌ که او روز ۲۷ آبان پس از تحمل بیش از یک سال حبس که ۲۵۲ روز آن در انفرادی بوده، با قرار وثیقه از زندان آزاد شده بود.

صفحه توییتری توماج صالحی همان زمان نوشت بازداشت او در خیابان و بدون ارائه هر گونه حکم قضایی، کارت شناسایی و با ضرب و جرح شدید همراه بود و ماموران لباس شخصی با قنداق تفنگ‌های کلاشنیکف و کلت کمری کتکش زدند.

توماج صالحی پیش از بازداشت مجددش در ویدیویی گفته بود «دست و پای شکسته و بد جوش‌ خورده‌اش در زندان» نیاز به جراحی دارند: «طی مدت طولانی من را شکنجه کردند، به سرم و صورتم ضربه زدند و دست و پای من را شکستند.»

او مرداد امسال هم در نامه‌ای از زندان گفته بود ماموران برای گرفتن اعتراف اجباری، او را تحت شکنجه جسمی، روانی و دارویی قرار داده و در این مدت اعدام مصنوعی، اقامت در سردخانه و شکستگی بینی را تجربه کرده است.

با گذشت حدود ۹ روز از بازداشت مجدد و خشن او، صفحه اینستاگرامی‌اش هشدار داد جان توماج صالحی شدیدا در خطر است و مسوولیت هر اتفاقی، مستقیما متوجه مسوولان قوه قضاییه، زندان دستگرد اصفهان و جمهوری اسلامی است.

این حساب کاربری به رییس کل دادگستری اصفهان که «تمام این بی‌قانونی‌ها در حوزه تحت نظات او در حال رخ دادن است»، توصیه کرد: «به جای نشر اکاذیب در مصاحبه‌های فرمایشی و تشکر از عوامل قانون‌شکن اطلاعاتی، هرچه سریع‌تر به این بی‌قانونی آشکار "برخی" که اختیارات فراقانونی دارند پایان دهید.»

توماج صالحی در حالی آبان‌ سال گذشته و در میانه خیزش انقلابی بازداشت شد که با پیام‌هایش در شبکه‌های اجتماعی از اعتراضات مردمی حمایت قاطع کرد.

این خواننده معترض پیش‌تر و در شهریور ۱۴۰۰ بعد از خواندن آهنگ «‌سوراخ موش بخر» در اصفهان بازداشت و بعد از مدتی آزاد شده بود.

او در روز ۹ مهر در تماسی تلفنی از زندان دستگرد اصفهان گفت که بعد از شش ماه اعلام درد دندانش به مسوولان زندان و «هفته‌ها بی‌خوابی و تب و لرز از درد»، در نهایت دندانش را با «سیم ماسک و نمک همراه با درد بی‌اندازه» عصب‌کشی کرده است و تنها سه روز پس از این ماجرا، مسوولان پزشکی برای پر کردن آن دندان مراجعه کرده‌اند.

صالحی همچنین شرحی از حدود یک سال بازداشت خود ارائه کرده و گفته است در دوران بازجویی‌های «۱۲ ساعته» در سلول‌هایی نگهداری می‌شده که چراغ آن‌ها به‌صورت شبانه‌روزی روشن بوده است.

او در این بازجویی‌ها به گفته خودش هر بار «به صدور حکم اعدام» تهدید و سپس به سلول انفرادی «هشت متری‌اش» بازگردانده می‌شده است.

اواسط تیر امسال، این رپر به شش سال و سه ماه حبس به اتهام «افساد فی‌ الارض»، محکوم شد.

او در آثار خود به موضوعاتی چون فساد در جمهوری اسلامی، اعتصابات کارگری، اعدام‌ و زندانی کردن مخالفان پرداخته است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

چشم‌انداز با مهدی مهدوی‌آزاد
خبرها
اقتصاد و بازار
جهان‌نما

شنیداری

پادکست‌ها