مقام سابق افغانستان در جواب امیرعبداللهیان: مجاهدین خلق نیز بخشی از واقعیت ایران‌اند

شنبه ۱۴۰۲/۰۹/۱۸

رنگین دادفر سپنتا، وزیر امور خارجه و مشاور امنیت ملی پیشین افغانستان، در واکنش به سخنان حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی درباره طالبان، گفت که «مجاهدین خلق» هم بخشی از واقعیت ایران هستند.

امیرعبداللهیان روز شنبه ۱۸ آذر در جریان سخنرانی خود در دانشگاه تهران گفته بود: «طالبان داعش نیست. طالبان بخشی از واقعیت افغانستان است. طالبان در افغانستان علیه داعش می‌جنگد.»

سپنتا در پاسخ به این اظهارات در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «تنها واقعیت بودن، موجب مشروعیت نمی‌شود.»

او طالبان را «واقعیتی وحشتناک» خواند و تاکید کرد: «واقعیت‌ وحشتناک را باید تغییر و مردم افغانستان را از دست طالبان نجات داد.»

شکل‌گیری یک حکومت فراگیر در افغانستان از جمله مسایلی است که جامعه بین‌المللی از زمان روی کار آمدن مجدد طالبان در مرداد ماه ۱۴۰۰ بر آن تاکید داشته است.

این درخواست تا کنون از سوی مقام‌های طالبان اجابت نشده است.

گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی افغانستان روز ۱۷ آذر اعلام کرد آمریکا با سپردن فهرستی به طالبان، از این گروه خواسته است حکومت فراگیر تشکیل دهد.

او افزود آمریکا به طالبان هشدار داده در صورت تشکیل نشدن حکومت فراگیر در افغانستان، از مخالفان این گروه حمایت خواهد کرد.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان، اظهارات حکمتیار را تکذیب کرد و گفت که این گروه به هیچ کسی قول نداده حکومت فراگیر تشکیل دهد.

از زمان به قدرت رسیدن دوباره طالبان در افغانستان، دختران از رفتن به دبیرستان محروم شده‌اند و اجازه حضور در دانشگاه‌ها را نیز ندارند.

حکومت طالبان زنان افغانستان را از اشتغال در سازمان‌های امدادی منع، آرایشگاه‌ها را تعطیل، رفتن زنان به پارک‌ها را ممنوع و سفر زنان را بدون حضور قیم مرد محدود کرده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر
جهان‌نما
خلاصه خبرها
هت‌تریک با مزدک میرزایی

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.