تجاوز سیستماتیک مهاجمان حماس به زنان در حمله هفتم اکتبر به اسرائیل

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۹/۱۵

هشدار: این گزارش حاوی توضیحات در مورد خشونت و تجاوز جنسی است

دو ماه از حمله مرگ‌بار هفتم اکتبر حماس به اسرائیل می‌گذرد. آنچه قربانیان در آخرین لحظات زندگی تجربه کردند در گفته‌هایی از بازماندگان، جمع‌آوری کنندگان اجساد، کارکنان سردخانه و فیلم‌های گرفته شده، روایت می‌شود.

سرویس جهانی بی‌بی‌سی در گزارشی شواهدی از تجاوز جنسی، خشونت جنسی و مثله کردن زنان در جریان حملات هفتم اکتبر حماس ارائه کرده است.

پیش از این مجله تبلت روایاتی از حمله نیروهای حماس به یک فستیوال موسیقی در جنوب اسرائیل منتشر کرد که در آن جزییاتی از تجاوز به دختران جوان در کنار اجساد دیگر شرکت‌کنندگان به دست نیروهای این گروه شبه‌نظامی به چشم می‌خورد.

اکنون چندین نفر از کسانی که در جمع‌آوری و شناسایی اجساد کشته‌شدگان حمله هفتم اکتبر حماس حضور داشته‌اند به بی‌بی‌سی گفته‌اند شواهد متعددی از تجاوز جنسی از جمله شکستگی لگن، کبودی، بریدگی و پارگی در بدن‌ها دیده‌اند و قربانیان از کودکان و نوجوانان تا سنین بالاتر بوده‌اند.

شاهد عینی از محل جشنواره نوا

پلیس اسرائیل به طور خصوصی ویدیوی «شهادت وحشت‌آور» زنی را که در زمان حمله در محل جشنواره نوا بوده، به خبرنگاران نشان داده است.

این شاهد آنچه را شبه‌نظامیان حماس بر سر یک زن آوردند، چنین توصیف می‌کند:‌ «آن‌ها به آن زن به صورت گروهی تجاوز کردند. اندام‌های او را مثله کردند و در حالی که آخرین مهاجم در حال تجاوز به او بود به سرش شلیک کردند.»

در ویدیوی شهادت، زنی که به عنوان شاهد «S» معرفی شده است، می‌گوید که مهاجمان، قربانی را میان خودشان دست به دست می‌کردند: «او زنده بود .... از پشت تنش خون می آمد.»

این شاهد در ادامه به جزییات بیشتر می‌‌پردازد و می‌گوید که چگونه مردان قسمت‌هایی از بدن قربانی را در جریان تجاوز به او، بریده‌اند.

او می‌گوید: «آن ها سینه‌اش را تکه تکه کردند و در خیابان انداختند و با اندام بریده شده او بازی می‌کردند.»

این شاهد می‌گوید که قربانی به دست مرد دیگری که لباس فرم بر تن داشت سپرده شد. مرد یونیفرم‌پوش شروع به تجاوز به زن کرد و قبل از اینکه کارش تمام شود، به سر زن شلیک کرد.

شهادت مرد دیگری که در محل جشنواره بود

یک مرد که روز حمله در محل جشنواره حضور داشته، به بی‌بی‌سی گفته است «صداها و فریادهای قتل، تجاوز و سر بریدن» را می‌شنیده.

در شهادت او آمده است: «برخی از زنان قبل از مرگ مورد تجاوز قرار گرفتند. برخی در حین مجروح شدن مورد تجاوز قرار گرفتند. تروریست‌ها به اجساد بی‌جان برخی از آن‌ها تجاوز کردند. می‌خواستم به آن‌ها کمک کنم اما هیچ کاری از دستم بر نمی‌آمد.»

شرایط بازماندگان

بنا بر گزارش بی‌بی‌سی، تصور می‌شود تعداد کمی از قربانیان زنده مانده‌اند تا داستان خود را تعریف کنند.

می گولان، وزیر توانمند‌سازی زنان اسرائیل به بی‌بی‌‌سی گفت که چند قربانی تعرض یا تجاوز جنسی، از این حملات جان سالم به در برده‌اند و همگی در حال حاضر تحت درمان روان‌پزشکی هستند.

او تاکید کرد: «اما تعداد بسیار کمی زنده مانده‌اند. اکثریت به طرز وحشیانه‌ای به قتل رسیده‌اند. بازماندگان در شرایطی نیستند که بتوانند صحبت کنند؛ نه با من و نه با کس دیگری از دولت یا از رسانه‌ها.»

گولان در ادامه به بی‌بی‌سی گفت: «من با حداقل سه دختر صحبت کردم که اکنون به دلیل تجاوز هایی که شاهد آن بوده‌اند و به دلیل شرایط روانی بسیار سخت، در بیمارستان بستری هستند. آن‌ها برای اینکه جان سالم به در ببرند وانمود کرده‌اند که مرده‌اند؛ در نتیجه شاهد جنایات حماس بوده‌اند، آن را تماشا کرده‌اند و همه چیز را شنیده‌اند. آنان در حال حاضر نمی‌توانند با این ماجرا کنار بیایند.»

یاکوف شابتای، رییس پلیس اسرائیل نیز به بی‌بی‌سی گفت صحبت کردن برای بسیاری از بازماندگان این حملات دشوار است.

او فکر می‌کند برخی از این بازماندگان هرگز درباره آنچه دیده یا تجربه کرده‌اند، شهادت نخواهند داد.

بر اساس گزارش‌ها، برخی بازماندگان قصد خودکشی دارند.

یکی از کسانی که با تیم‌های بازماندگان کار می‌کند به بی‌بی‌سی گفته است برخی از این افراد خود را کشته‌اند.

عکس‌ها و ویدیوها

پس از حمله حماس، عکس‌های متعددی از محل جنایات گرفته شده است. این تصاویر اجساد زنانی را نشان می‌دهند که از کمر به پایین برهنه هستند یا با لباس‌ زیر‌های پاره ‌شده، پاهای باز و علایمی از ضربات به اندام تناسلی و پاها دیده می شوند.

در ویدیوهایی که حماس از جنایات خود برداشته، زنی با دست‌بند نشان داده می‌شود که گروگان گرفته شده است. آثار بریدگی روی بازوهای این زن و لکه خون بزرگی پشت شلوارش دیده می‌شود.

سایر ویدیوها زنانی را نشان می‌دهند که به وسیله شبه‌نظامیان برده می‌شوند و برهنه یا نیمه‌ برهنه به نظر می‌ رسند.

شهادت داوطلبان جمع آوری اجساد قربانیان

به گزارش بی‌بی‌‌سی، بسیاری از شواهد به وسیله داوطلبانی به دست آمده‌اند که به جمع‌آوری اجساد کمک کردند.

یکی از این داوطلبان که از سوی سازمان مذهبی زکا به محل رفته، در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی به نشانه‌های شکنجه و مثله کردن اشاره کرده است.

به گفته این داوطلب، رحم یک زن حامله قبل از کشته شدن شکافته شده بوده و جنینش در حالی که داخل بدنش بوده، چاقو خورده است.

بی‌بی‌سی نتوانسته است مستقلا صحت این گزارش را تایید کند.

یکی دیگر از داوطلبان شهادتی کتبی از مشاهده اجساد دو زن ارائه کرده است که دست و پاهایشان به تخت بسته شده بوده.

در شهادت او آمده است: «یکی از زنان مورد "ترور جنسی" قرار گرفته و چاقویی در واژنش فرو رفته بود. تمام اعضای داخلی او برداشته شده بود.»

او به بی‌بی‌سی گفته است: «در محل جشنواره، پناهگاه‌های کوچک پر بودند از انبوهی از اجساد زنان که لباس‌هایشان در قسمت بالایی پاره شده بود اما پایین تنه‌شان کاملا برهنه بود. وقتی نگاه دقیق‌تری به آن ها انداختیم جای شلیک یک گلوله مستقیم به مغز هر کدامشان دیده می‌شد.»

شواهد به دست آمده از بازجویی‌ها

دولت اسرائیل از اسنادی گفته است که بر اساس آن‌ها شبه‌نظامیان حماس در حمله هفتم اکتبر (۱۵ مهر) به شکلی سیستماتیک و برنامه‌ریزی شده به اعمال خشونت جنسی و تجاوز پرداخته‌اند.

ویدیو کلیپ‌هایی از بازجویی برخی مهاجمان اسیر شده حماس منتشر شده است که در آن‌ها می گویند زنان را به منظور تجاوز جنسی هدف قرار داده‌اند.

تجاوز جنسی سیستماتیک به زنان

یک کارشناس حقوقی در موسسه روابط بین‌الملل دیویس در دانشگاه عبری اورشلیم به بی‌بی‌سی گفت: «به نظر می رسد حماس همانند داعش در عراق و مانند آنچه در بوسنی اتفاق افتاد، می‌دانست چگونه بدن زنان را مورد حمله قرار دهد.»

به گفته دکتر لوی، آن‌ها می‌دانستند با زنان چه کنند: «تجاوز جنسی، بریدن اندام‌‌هایشان و مثله کردن اندام تناسلی‌ زنان. دانستن این موضوع که آن‌ها برای انجام دادن چنین جنایاتی با این جزییات و در این ابعاد آمادگی داشتند وحشتناک است.»

کمیسیون مدنی به ریاست دکتر لوی، برای جمع آوری شهادت در مورد جنایات جنسی، خواستار به رسمیت شناخته شدن بین‌المللی حمله هفتم اکتبر شد.

به گفته لوی، این جنایت یک سوء‌استفاده سیستماتیک و «جنایت علیه بشریت» بود: «ما الگوهای مشخصی را می‌بینیم. بنابراین هیچ چیز تصادفی نبوده. آن‌ها با یک دستور روشن آمده بودند. این تجاوز، به قصد نسل‌کشی بوده است.»

دیوید کاتز از واحد جرایم سایبری اسرائیل که در تحقیقات شرکت دارد، به خبرنگاران گفته است: «هنوز خیلی زود است ثابت کنیم خشونت جنسی بخشی از این حمله برنامه‌ریزی شده بوده اما داده‌های استخراج شده از تلفن‌های مهاجمان حماس نشان می‌دهد همه چیز سیستماتیک بوده است.»

به گفته او، هر اقدامی که از سوی مهاجمان در آن روز انجام شده سیستماتیک بوده و هیچ چیز تصادفی اتفاق نیفتاده: «تجاوز جنسی به صورت سیستماتیک صورت گرفته است.»

شناسایی اجساد قربانیان

بازرسان اذعان می ‌کنند در اولین روزهای پر هرج و مرج پس از حملات، فرصت‌ها برای مستند سازی دقیق صحنه‌های جنایت یا گرفتن شواهد پزشکی قانونی محدود شده یا از دست رفته‌اند.

گولان در این مورد به بی‌بی‌سی گفت: «در پنج روز اول، هنوز تعدادی از تروریست‌ها داخل خاک اسرائیل بودند و صدها جسد در همه جا وجود داشت. آن‌ها سوزانده شده بودند یا اعضای بدنشان قطع شده بود. آن‌ها را کاملا قصابی کرده بودند.»

دین السدون، سخنگوی پلیس، در یک نشست خبری به خبرنگاران گفت: «این رویداد یک کشتار دسته‌جمعی است. اولین اقدام ما شناسایی قربانیان بود؛ البته نه لزوما در بررسی صحنه جنایت. مردم منتظر بودند تا ببینند چه بر سر عزیزانشان آمده است.»

السدون در ادامه گفت: «به این منظور اجساد برای شناسایی به پایگاه ارتش برده شدند. در آن جا برخی از مهم‌ترین شواهد به بازرسان ارائه شد.»

این شواهد در مرکز موقت و کانتینرهای یخچال‌دار که برای شناسایی اجساد در پایگاه نصب شده بودند، گرد‌آوری شدند: «اینجا بود که تیم‌های بازرسی به ما گفتند شواهد واضحی از تجاوز جنسی و خشونت جنسی بر روی بدن اجساد دیده ‌اند؛ از جمله شکستگی لگن‌ ناشی از آزار و اذیت خشونت‌ آمیز.»

کاپیتان مایان، یکی از نیروهای ذخیره در تیم پزشکی قانونی اسرائیل، به بی‌بی‌سی گفت: «در میان اجساد، زنان از هر سنی وجود داشتند. ما قربانیان تجاوز را دیدیم؛ زنانی را که مورد تجاوز قرار گرفته بودند. بررسی پاتولوژیست‌های تیم بازرسی وجود کبودی‌ها، بریدگی‌ها و پارگی‌ها را تایید می‌کند. ما می‌دانیم قربانیان مورد آزار جنسی قرار گرفته‌اند.»

کاپیتان مایان در پاسخ به سوال خبرنگار بی‌بی‌سی در مورد تعداد زنانی که طبق مشاهدات او مورد تجاوز قرار گرفته‌اند، گفت: «بسیاری ... بسیاری از زنان و دختران از تمامی سنین.»

بر اساس این گزارش، شناسایی و تعیین تعداد دقیق قربانیان به دلیل وضعیت اجساد تا حدودی دشوار است.

دکتر لوی به بی‌بی‌سی گفت: «در برخی موارد فقط قسمت بسیار کوچکی از بدن قربانیان باقی مانده؛ مانند انگشت پا یا دست که شناسایی را بسیار سخت می‌کند. مردم سوخته و خاکستر شده‌اند. چیزی که می‌خواهم بگویم این است که شاید هیچ‌وقت ندانیم دقیقا چه تعداد کشته شده‌اند.»

حمایت دیر هنگام برخی از نهادهای بین‌الملی در امور زنان

هفته گذشته، نهاد زنان سازمان ملل متحد بیانیه‌ای صادر و اعلام کرد که به صراحت حملات وحشیانه حماس را محکوم می ‌کند.

این نهاد از گزارش‌های بی‌شمار جنایات مبتنی بر جنسیت و خشونت جنسی در طول این حملات ابراز نگرانی کرد.

در مقابل، مقام‌های اسرائیلی تاکید دارند که دولت‌ها و سازمان‌های بین‌المللی حقوق زنان برای محکوم کردن آنچه در هفتم اکتبر اتفاق افتاده، بسیار کند عمل کرده‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
تیتر اول
خبرها
امروز

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.