سخنگوی دولت اسرائیل به ایران‌اینترنشنال: می‌کوشیم جنگ از نوار غزه فراتر نرود

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۹/۱۴

ایلون لوی، سخنگوی دولت اسرائیل به ایران‌اینترنشنال گفت کشورش در تلاش است تا جنگ را در نوار غزه نگه دارد. به گفته لوی، به همین دلیل در مرزهای شمالی اسرائیل اقدام‌های بازدارنده جدی علیه حزب‌الله انجام شده است.

لوی روز سه‌شنبه ۱۴ آذر در گفت‌وگو با ایران‌اینترنشنال تاکید کرد: «عواقب یک جنگ تمام‌عیار برای حز‌ب‌الله و لبنان سنگین خواهد بود و اگر این گروه درگیری را تشدید کند، بزرگ‌ترین اشتباه خود را مرتکب شده است.»

سخنگوی دولت اسرائیل افزود: «ما علاقه‌ای به جنگ در دو جبهه نداریم و تنها می‌خواهیم هیولاهایی که قتل‌عام هفتم اکتبر را مرتکب شدند، نابود یا محاکمه کنیم.»

پیش از این و در روز ۱۲ آذر، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل با اشاره به تشدید تنش‌ها در مرز لبنان گفته بود هدف اسرائیل نابودی حماس در مرزهای جنوبی و ایجاد بازدارندگی فعال در مرزهای شمالی این کشور است.

به گفته نتانیاهو، اسرائیل یک جبهه را فدای جبهه دیگر نخواهد کرد و امنیت این کشور زمانی تضمین می‌شود که خطری سراسر مرزهای این کشور را تهدید نکند.

از زمان آغاز مناقشه کنونی میان اسرائیل و حماس در روز ۱۵ مهر (هفتم اکتبر)، مرز لبنان و اسرائیل شاهد درگیری‌هایی پراکنده‌ میان شبه‌نظامیان حزب‌الله و سربازان اسرائیلی بوده است.

این درگیری‌ها در روزهای اخیر و پس از پایان آتش‌بس موقت شدت گرفته‌اند و بیم آن می‌رود آتش جنگی تمام عیار در این منطقه شعله‌ور شود.

لوی در بخش دیگری از مصاحبه خود با ایران‌اینترنشنال، حماس را به آتش‌افروزی منطقه‌ای و تحریک فلسطینیان در کرانه باختری رود اردن متهم کرد و گفت: «برخی از فلسطینیان کرانه باختری می‌خواستند تفنگ و چاقو به دست بگیرند و وارد جنگ شوند.»

سخنگوی دولت اسرائیل اضافه کرد حماس در تلاش است پای حزب‌الله و دیگر گروه‌های نیابتی جمهوری اسلامی در منطقه را به درگیری‌ها باز کند.

به گفته لوی، اسرائیل تمایلی به افزوده شدن به جبهه‌های درگیری ندارد و می‌کوشد تمرکز خود را بر روی جنگ در غزه حفظ کند.

او تاکید کرد اسرائیل گروه‌های نیابتی جمهوری اسلامی در غزه را نابود خواهد کرد.

ناظران می‌گویند هر چند جمهوری اسلامی از دخالت مستقیم در مناقشه خاورمیانه اجتناب می‌کند اما هم‌زمان می‌کوشد از طریق گروه‌های نیابتی خود مانند حزب‌الله، حشد الشعبی و حوثی‌های یمن، منافع اسرائیل و آمریکا را در منطقه هدف قرار دهد.

جمهوری اسلامی این اتهام را رد می‌کند و می‌گوید این گروه‌ها از تهران دستور نمی‌گیرند.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ماه گذشته اعلام کرد تهران هیچ گروه یا جنگ نیابتی‌ای در منطقه ندارد.

امیر سعید ایروانی، سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی در سازمان ملل متحد روز سه‌شنبه ۱۴ آذر در نامه‌ای به رییس شورای امنیت و دبیر‌‌کل سازمان ملل متحد اعلام کرد جمهوری اسلامی در هیچ اقدام یا حمله‌ای علیه نیروهای نظامی آمریکا در منطقه دخالت نداشته است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
هنر مردمی در اردن
خبرها
گفت‌وگوی ویژه

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.