پژوهشگران ردپای کربنی تولید تصاویر هوش مصنوعی را اندازه‌گیری کردند

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۹/۱۳

پژوهشگران دانشگاه کارنگی ملون ایالات متحده با انجام تحقیقاتی با همکاری محققان شرکت «هاگینگ فیس» دریافتند تولید تصویر توسط ابزارهای هوش مصنوعی معادل یک بار شارژ تلفن هوشمند ردپای کربنی ایجاد می‌کند.

به بیانی دیگر هر تصویر ساخته شده توسط پلتفرم‌های محبوب هوش مصنوعی مانند میدجرنی یا دال-ئی، خواه تصویر واقعی یک انسان باشد یا طرحی انتزاعی از یک منظره به اندازه شارژ یک تلفن همراه گاز گلخانه‌ای تولید می‌کند. این در حالی است که ردپای کربنی فعالیت با ابزارهای متنی هوش مصنوعی مانند گفتگو با چت‌بات‌ها یا نوشتن یک مقاله به کمک آن‌ها معادل شارژ ۱۶ درصد ظرفیت باتری یک تلفن هوشمند معمول است.

مطالعه مورد اشاره همچنین به بررسی ۱۳ فعالیت مختلف توسط برنامه‌های یادگیری ماشین پرداخته است. محققان در این بررسی‌ها میزان دی‌اکسید کربن تولید شده توسط هر یک از این فعالیت‌ها را در هر ۱۰۰۰ گرم اندازه‌گیری کردند.

به منظور رسیدن به نتایج عادلانه در این پژوهش، ۸۸ مدل زبانی مختلف با استفاده از ۳۰ مجموعه داده یکسان توسط محققان مورد بررسی قرار گرفت.

نتایج این بررسی‌ها نشان داد از میان تمام دستورهای مورد اشاره، بیشترین مصرف انرژی مربوط به درخواست تولید محتوای جدید به ابزارهای هوش مصنوعی بوده است. تولید متن، خلاصه‌سازی متن، شرح یک تصویر و یا تولید تصویر همگی به عنوان دستورهایی شناخته شده‌اند که نیاز به مصرف انرژی بیشتری برای پردازش دارند.

از این میان تولید تصویر در بالاترین جایگاه مصرف انرژی قرار دارد و دسته‌بندی متن نیز کمترین میزان انرژی لازم را به خود اختصاص داده است.


پژوهشگران به دنبال این بررسی از متخصصان یادگیری ماشین خواسته‌اند تا در مورد ماهیت مدل‌های هوش مصنوعی خود شفافیت به خرج دهند تا درک بهتری از تاثیر آن بر محیط زیست داشته باشند.

ممکن است مصرف انرژی معادل یک بار شارژ تلفن همراه برای تولید تصاویر هوش مصنوعی چندان ترسناک به نظر نرسد اما با در نظر گرفتن محبوبیت ابزارهای هوش مصنوعی مانند چت‌جی‌چی‌تی شرکت اوپن ای‌آی که روزانه بیش از ۱۰ میلیون کاربر فعال دارد، حجم گازهای گلخانه‌ای ایجاد شده از این طریق می‌تواند به سرعت به سطح نگران‌کننده‌ای برسد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
تیتر اول
خبرها
امروز

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.