مجلس نمایندگان آمریکا طرحی را برای مسدودسازی دائم ۶ میلیارد دلار دارایی ایران تصویب کرد

جمعه ۱۴۰۲/۰۹/۱۰

مجلس نمایندگان آمریکا با ۳۰۷ رای موافق و ۱۱۹ رای مخالف طرحی را تصویب کرد که دولت بایدن را ملزم می‌کند شش میلیارد دلار دارایی ایران را که در ارتباط با آزادی پنج زندانی آمریکای رفع توقیف شده بود، به طور دائم مسدود کند.

مایکل مک‌کال، نماینده جمهوری‌خواه، این طرح را ارائه کرد و همه نمایندگان جمهوری‌خواه، جز یک نفر، و ۹۰ نماینده دموکرات از آن حمایت کردند.

روز دوشنبه ۲۷ شهریور وزارت خارجه جمهوری اسلامی اعلام کرد مبادله پنج زندانی ایرانی در برابر پنج زندانی آمریکایی انجام شده است. همان روز قطر به ایران و آمریکا اطلاع داده بود که حدود شش میلیارد دلار پول آزاد شده ایران از سوئیس به قطر منتقل شده است.

مقام‌های دولت بایدن از جمله آنتونی بلینکن، وزیر خارجه، در واکنش به اعتراضات درباره آزادسازی این پول‌ها تاکید کرده بودند که دولت آمریکا بر نحوه هزینه‌کرد این پول از سوی ایران نظارت خواهند کرد تا در مصارف «بشردوستانه» استفاده شود.

مجلس نمایندگان آمریکا همچنین متمم‌هایی را برای طرح روز پنج‌شنبه خود به تصویب رساند که در آن استفاده حماس و گروه‌های تحت حمایت ایران از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی و اقدامات یهودی‌ستیزانه این گروه را محکوم می‌کند.

در متممی دیگر که به تصویب رسید، عنوان شده که حوثی‌های یمن از خودداری بایدن برای محکوم کردن آنها، در حال بهره‌برداری هستند.

طرح جدید مجلس نمایندگان آمریکا، دولت بایدن را ملزم کرده هر نهادی را که تلاش کند از این شش میلیارد دلار رفع انسداد کنند، تحریم کند.

سنای آمریکا نیز طرح مشابهی را برای مسدود کردن دارایی‌های ایران آماده کرده، اما هنوز به تصویب کمیته مربوطه نرسیده است.

الیز استفنیک، عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا گقت: تصویب طرح مسدودسازی شش میلیارد دلار دارای‌های ایران باعث حفاظت از شهروندان آمریکا و متحدان آن در برابر حمله‌های تروریستی مورد حمایت ایران می‌شود.

ریچارد مک‌کورمیک، عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا، با اشاره به تصویب این طرح گفت این طرح جمهوری اسلامی را پاسخگو کرده و اشتباهات سیاست خارجی دولت بایدن را اصلاح می‌کند.

مایک سیمپسون، عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا، با اشاره به رای مثبت خود به این طرح گفت این طرح توانایی ایران را در حمایت مالی از تروریست‌هایی همچون حماس محدود می‌کند.

گای رشنتالر، عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا، اقدام این مجلس در تصویب طرح مسدودسازی دائمی شش میلیارد دلار دارایی‌های ایران را پیامی واضح خواند که نشان می‌دهد جمهوری اسلامی نمی‌تواند از پیامدهای تامین مالی تروریسم و حمله به نیروهای آمریکا در امان بماند.

کن کلورت، عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا، با اشاره به حمایتش از طرح مسدودسازی دائم شش میلیارد دارایی ایران گفت دولت بایدن با بی‌احتیاطی این دارایی‌ها را آزاد کرد.آمریکا باید دسترسی به منابعی را که از آن برای خشونت علیه نیروهای آمریکا و متحدانش استفاده می‌شود قطع کند.

استیو ومک، عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا، نیز با اشاره به تصویب طرح مسدودسازی دائم شش میلیارد دارایی ایران گفت: عجیب است که بایدن نیاز دارد به او یادآوری کنیم، نیروهای نیابتی ایران در حال حمله به نیروهای آمریکا بوده و برای نابودی اسرائیل تلاش می‌کنند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
تیتر اول
خبرها
امروز

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.