تکرار شکست فیلترینگ؛ سفارش فروشگاه‌های اینستاگرامی در "بلک‌ فرایدی" دو برابر شد

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۹/۰۹

گزارش‌های منتشر شده نشان می‌دهد باوجود فیلترینگ گسترده شبکه‌های اجتماعی در ایران، فروشگاه‌های اینستاگرامی موفق شدند رکورد تعداد فروش محصولات خود را در ایام بلک فرایدی (حراج جمعه سیاه) بیش از دو برابر افزایش دهند.

پلتفرم ارسال سفارش‌های اینترنتی «پادرو» با انتشار آماری در این رابطه، میانگین رشد تعدادی فروشگاه‌های اینستاگرامی در بازه سه روزه جمعه سیاه در ایران را ۱۱۹ درصد و میانگین رشد ریالی آن‌ها را ۳۸ درصد اعلام کرد.

دسترسی شهروندان ساکن ایران به شبکه اجتماعی اینستاگرام به دنبال خیزش انقلابی سال ۱۴۰۱ از سوی جمهوری اسلامی مسدود شد.

این گزارش صرفا به آمار فروش «بخشی» از فروشگاه‌های اینستاگرامی در ایران پرداخت اما می‌توان حدس زد سایر فروشندگان فعال در شبکه‌های اجتماعی فیلتر شده در ایران نیز رشد قابل توجهی را از فروش در بازه یاد شده تجربه کرده باشند.

در سال‌های اخیر باوجود تفاوت‌های بنیادی در زمینه فلسفه برگزاری حراج بلک فرایدی در کشورهای غربی با ایران، این رویداد مورد توجه گسترده کسب‌وکارهای داخلی قرار گرفته است.

برخی از فروشگاه‌های آنلاین و بزرگ کشور از هفته‌ها پیش از آغاز این بازه کارزارهای تبلیغاتی مختلفی را برای جلب نظر مشتریان خود اجرا می‌کنند.

اسفند گذشته نیک کلگ، رییس امور جهانی شرکت متا گفت با وجود فیلترینگ اینستاگرام در ایران کماکان ده‌ها میلیون کاربر از این پلتفرم استفاده می‌کنند.

در ماه‌های اخیر تعدادی از مجموعه‌های تجاری کشور از رشد تعداد کاربران اینستاگرامی‌شان خبر داده بودند.

بررسی تعداد پست‌های ماهانه منتشر شده کاربران ایرانی در اینستاگرام از آغاز فیلتر شدن آن در شهریور ۱۴۰۱ تا اسفند همان سال، بیش از ۳۰ درصد رشد را نشان می‌دهد.

یک نظرسنجی صورت گرفته در خرداد امسال نشان داد بیش از ۹۶ درصد کاربران برای دسترسی به اینترنت آزاد از ابزارهای دور زدن فیلترینگ استفاده می‌کنند.

مسوولان جمهوری اسلامی برخلاف آمار و نظرات منتشر شده، همواره از فیلترینگ گسترده شبکه‌های اجتماعی دفاع کرده‌اند.

شهریور گذشته علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت با دفاع از عملکرد این نهاد در مسدودسازی دسترسی ده‌ها میلیون کاربر ایرانی به شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌های محبوب جهان، دلیل فیلترینگ حکومتی آن‌ها را «تخلفات مرتکب شده» عنوان کرد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر
۲۴
خبر
چند چند

شنیداری

پادکست‌ها