آلودگی هوای تهران مراجعه به بیمارستان را دو برابر کرد

شنبه ۱۴۰۲/۰۹/۰۴

روزنامه اعتماد روز شنبه چهارم آذر از مراجعه دو برابری ساکنان تهران به اورژانس در هوای آلوده پایتخت خبر داد. مراجعه شهروندان به اورژانس بیمارستان‌ها با علایمی مانند تنگی نفس، درد قفسه سینه، سردرد و سرگیجه از یک تا ۲۷ آبان افزایشی چشم‌گیر داشته است.

اعتماد در این گزارش با پرستاران و پزشکان دو بیمارستان بقیه‌الله و رجایی و محمد اسماعیل توکلی، رییس اورژانس استان تهران گفت‌وگو کرده است.

افزایش ۱۵ درصدی ماموریت‌های مرتبط با آلودگی هوا در اورژانس طی ۱۴ سال

رییس اورژانس استان تهران افزایش تماس‌های مردمی با اورژانس در روزهای سرد سال و آلوده شدن هوا را تایید کرد و گفت از یک تا ۲۷ آبان، بیش از ۲۶ هزار نفر با مشکلات تنفسی و قلبی با اورژانس تهران تماس گرفته‌‎اند؛ یعنی روزانه حدود هزار نفر.

به گفته او، تهرانی‌ها تقریبا ۱۱ هزار بار در روز با اپراتورهای اورژانس تماس می‌‎گیرند اما تعداد این تماس‌ها در آبان نسبت به ماه‌های قبل آن حدود چهار درصد رشد داشته است.

اعتماد با تاکید بر گسترده بودن آمار و ارقام «پرونده سیاه آلودگی هوا»، به نقل از توکلی نوشت در ۱۴ سال گذشته، ماموریت‌های اورژانس با موضوع مشکلات تنفسی و قلبی حدود ۱۵ درصد افزایش داشته است.

رییس اورژانس تهران توضیح داده است که بیشترین تماس‌ها در این زمینه درباره کودکان پنج ساله و افراد بالای ۵۵ سال با بیماری زمینه‎‌ای و آسم است.

حجم تماس‌ها نیز در مناطق پرتردد شهری، بازار تهران و مرکز شهر بیشتر است.

آلودگی هوا در ایران تنها مختص به پایتخت نیست و بسیاری از شهرها از سال‌های گذشته با این مشکل دست و پنجه نرم می‌کنند.

هفته گذشته شهر مشهد در چندین روز پیاپی شاخص آلودگی هوای بحرانی و بسیار خطرناکی را تجربه کرد.

استان‌های خوزستان، اصفهان و البرز نیز طی دو هفته گذشته روزهایی آلوده و خطرناک را پشت سر گذاشتند.

مراجعه به اورژانس بقیه‌الله: روزی دست‌کم سه بیمار بدحال

اعتماد در بخشی دیگر از گزارش خود به نقل از یک پرستار در بیمارستان بقیه‌الله نوشت تعداد مراجعان اورژانس در روزهای آلوده دو برابر می‌شود.

به گفته او، بیشتر مراجعان افراد بالای ۷۰ سال با بیماری زمینه‌‎ای هستند.

مراجعه بیماران بدحال تنفسی معمولا از ساعت ۱۰:۳۰ دقیقه صبح شروع و با افزایش غلظت آلودگی هوا در بعد از ظهرها، بیشتر می‎‌شود.

این روزنامه به نقل از کارکنان "تریاژ" (فرایند اولویت‌بندی بیماران برای بهره‌مندی از درمان که بر اساس شدت وخامت حال بیمار انجام می‌شود) اورژانس بقیه‌الله نوشت دست‌کم روزی سه بیمار بدحال به این بخش مراجعه می‌کنند.

افزایش ۱۵ درصدی مراجعه به بیمارستان قلب رجایی در روزهای آلوده

در بخش دیگری از گزارش اعتماد آمده است همه پرستاران اورژانس عادت کرده‌اند به اینکه در فصل سرد باید منتظر افزایش ورودی‌هایی با علایم تنفسی باشند اما تعداد مراجعه‌ها با قرمز شدن شاخص آلودگی هوا به‌طور چشم‌گیری بیشتر می‌شود.

این گزارش به نقل از پزشک بخش تریاژ و پرستاری در بیمارستان قلب رجایی نوشت طی روزهای اخیر با آلوده‌تر شدن هوا، تعداد مراجعان نیز ۱۰ تا ۱۵ درصد بیشتر شده است.

پزشکان این بیمارستان تاکید کردند آلودگی هوا به خودی خود مشکل قلبی ایجاد نمی‌کند اما برای افرادی که با مشکلات قلبی دست و پنجه نرم می‎‌کنند می‌تواند خطرناک و مرگ‌آفرین باشد.

بر اساس گزارش اعتماد، روزهای پاک سال ۱۴۰۱ در تهران تنها دو روز بوده و طبق بررسی آماری در سال‎‌های گذشته، تعداد روزهای پاک روندی کاهشی داشته است.

این روزنامه پیش‌بینی کرد در آینده‎‌ای نه چندان دور، داشتن هوایی سالم آرزویی محال خواهد بود و در عین‌حال تاکید کرد هیچ تلاشی برای اجرایی شدن قانون هوای پاک از سوی دستگاه‌های مسوول دیده نمی‌شود.

مقامات، آلاینده‎‌های ناشی از دودکش کارخانه‌ها و کارگاه‌های صنعتی، دودکش وسایل نقلیه و گاز ناشی از سوخت‌‎های فسیلی را دلایل آلودگی در تهران معرفی می‌کنند.

به گفته داریوش گل‌علیزاده، رییس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم، در نیمه دوم سال به دلیل وارونگی دمایی و پایداری هوا، شاخص‌ها در شرایط ناسالم قرار می‌گیرند.

به گفته او، در این سال‌ها منابع آلایندگی در کشور افزایش یافته، به طوری‌ که ۹۴ درصد انرژی در ایران بر مبنای سوخت‌های فسیلی است.

بر اثر این آلاینده‌ها و تبعاتش، هر سال بیش از ۲۰ هزار ایرانی جان خود را از دست می‌دهد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبر
جهان‌نما
خلاصه خبرها

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.