تشنج در مترو تئاتر شهر؛ تجمع حکومتی برای مقابله با زنان مخالف حجاب اجباری

شنبه ۱۴۰۲/۰۸/۲۷

به دنبال اعمال محدودیت‌های گسترده در مترو تئاتر شهر تهران در راستای اعمال حجاب اجباری، گزارش‌ها حاکی از آن است که در روز شنبه ۲۷ آبان، تجمعی حکومتی در این ایستگاه مترو علیه زنان و دختران مخالف حجاب اجباری برگزار شد.

کانال تلگرام خبرنامه امیرکبیر نوشت ظهر شنبه نیروهای وابسته به جمهوری اسلامی تجمعی در حمایت از گروه شبه‌نظامی حماس که از سوی اسرائیل، آمریکا و اتحادیه اروپا گروهی تروریستی شناخته می‌شود، در حد فاصل چهارراه ولیعصر تا میدان انقلاب برگزار کردند.

بر اساس این گزارش، در جریان این تجمع عملا امکان حضور و تردد در دو ایستگاه مترو میدان انقلاب و تئاتر شهر میسر نبوده و قطارها در این دو ایستگاه توقف نکرده‌اند.

این کانال تلگرامی نوشت که فضای مترو تئاتر شهر «بسیار متشنج» شده، عده‌ای از «نیروهای آتش به اختیار» با مردم درگیر شده‌اند و شعارهایی علیه زنان بدون حجاب اجباری داده‌اند.

این تجمع در حالی برگزار شده است که نهادهای امنیتی در یک ماه اخیر تمرکز شدیدی بر مسیر تردد در چهارراه ولیعصر تا میدان انقلاب داشته‌اند.

خبرنامه امیرکبیر نوشت یکی از اهداف غیرمستقیم تجمع روز شنبه، «تشدید برخوردها» با پوشش زنان مخالف حجاب اجباری بوده است.

مترو تئاتر شهر در مرکز تهران از ابتدای خیزش سراسری علیه جمهوری اسلامی یکی از ایستگاه‌های مترو بود که مردم بارها در آن شعارهایی علیه حکومت سر دادند.

پیش از این ویدیویی منتشر شد که نشان می‌دهد روز یک‌شنبه ۲۲ آبان‌ برخی معترضان در متروی تئاتر شهر تهران علیه علی خامنه‌ای و سپاه پاسداران شعار می‌دهند.

شهرداری تهران و نیروهای انتظامی ماموران بسیاری را در این مترو برای تذکر حجاب اجباری گماشته‌اند.

روزنامه فرهیختگان به تازگی در گزارشی با عنوان «در متروی تئاترشهر چه خبر است؟» نوشت: «نکته قابل توجه بیشتر شدن نیروهای فراجا در محوطه مترو، روبه‌روی گیت‌ها و کنار حجاب‌بانان است.»

یکی از شهروندان با ارسال ویدیویی به ایران‌اینترنشنال، پله‌برقی خراب ایستگاه متروی تئاتر شهر را نشان داده و می‌گوید: «شهرداری به جای استخدام نیرو برای ترویج حجاب، پله‌برقی‌ها را درست کند.»

در روزهای گذشته گزارش‌های متعددی به ایران‌اینترنشنال رسیده است که از افزایش تعداد حجاب‌بان‌ها در ایستگاه‌های متروی تهران حکایت دارند.

پس از قتل حکومتی آرمیتا گراوند که طبق گزارش‌ها بر اثر درگیری فیزیکی یک تذکر‌دهنده حجاب با او رخ داد، حجاب‌بان‌ها برای مدتی در مترو حضور نداشتند.

اواسط مهر امسال روزنامه همشهری، ارگان مطبوعاتی شهرداری تهران مدعی شد ماموران مترو در بحث تذکرات حجاب هیچ‌گونه دخالتی ندارند و مسوولیت این موضوع بر عهده ماموران انتظامی است.

این ادعا در حالی مطرح شد که محمدامین توکلی‌زاده، معاون شهردار تهران، ۱۸ مرداد ماه به کارگیری ماموران حجاب‌بان را برای تحمیل حجاب اجباری در مترو تایید کرد.

پیش از آن و در روز ۱۵ مرداد، نشریه اینترنتی فراز در گزارشی تعداد این نیروها را ۴۰۰ نفر اعلام کرده بود.

بر اساس این گزارش، این نیروها از سوی یگان حفاظت شهرداری تهران گزینش شده و «کلاس‌های آموزشی» مربوط به این کار را گذرانده‌اند.

به گفته این رسانه، بودجه ماهانه اختصاص یافته برای استخدام نیروهای سازمان‌یافته «امر به معروف و نهی از منکر» در متروی تهران «پنج میلیارد تومان» است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
اقتصاد و بازار
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.