بررسی تهدیدهای جمهوری اسلامی در نشست امنیتی سالانه هلیفکس

شنبه ۱۴۰۲/۰۸/۲۷

نشست امنیتی سه‌روزه هلیفکس در حالی در کانادا برگزار می‌شود که بررسی تهدیدهای جمهوری اسلامی از محورهای اصلی این کنفرانس است. وزیر دفاع کانادا در این نشست به ایران‌اینترنشنال گفت کشورش در حال بررسی تحریم‌های بیشتر علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است.

بیل بلر، وزیر دفاع کانادا در این نشست در پاسخ به پرسش مهسا مرتضوی، خبرنگار ایران‌اینترنشنال درباره اینکه آیا کانادا قصد دارد سپاه را در فهرست تروریسم قرار دهد، گفت: «به طور جدی در حال بررسی اعمال تحریم‌های بیشتر علیه سپاه هستیم اما به جزییات آن اشاره نمی‌کنم. هدف از این تحریم‌ها ایجاد محدودیت‌هایی است که جمهوری اسلامی نتواند تروریسم را صادر کرده و در سطح جهانی از آن حمایت کند.»

او افزود: «دولت کانادا درک می‌کند فعالیت‌های سپاه پاسداران چقدر نگران‌کننده است. می‌دانیم باید کارهای بیشتری در این مورد انجام دهیم و این کارها در جریان است.»

کنفرانس امنیتی هلیفکس ۱۵ سال است با هدف پرداختن به موضوعات امنیتی جهان به صورت سالانه برگزار می‌شود.

امسال در نشست سه روزه هلیفکس، حدود ۳۰۰ مقام، کارشناس و روزنامه‌نگار گردهم آمده‌اند. در این نشست چند پنل به طور ویژه به مساله تهدیدهای جمهوری اسلامی می‌پردازد. به گفته دبیر این نشست، ایران، چین، کره شمالی و روسیه مورد تمرکز این نشست هستند.

مسیح علی‌نژاد، فعال سیاسی مخالف جمهوری اسلامی که همراه گری کاسپارف، استاد شطرنج و چهره مخالف روسیه، به نمایندگی از سازمان جهانی آزادی در این نشست شرکت کرده، به ایران‌اینترنشنال گفت: «جمهوری اسلامی پشت حمله تروریستی به اسرائیل بود تا با واکنش گرفتن از اسرائیل جامعه جهانی را تحریک کند علیه این کشور موضع بگیرند و همچنین روند عادی‌سازی روابط اسرائیل با کشورهای عربی را مختل کند.»

او گفت: «حماس به عنوان گروهی که از طرف جمهوری‌اسلامی تامین مالی می‌شود، آغاز کننده جنگ غزه بود. در حالی که دیکتاتورها در جهان در حال متحد شدن هستند، حامیان دموکراسی نیز باید با هم متحد شوند.»

علی‌نژادبا اشاره به اینکه سال گذشته در جریان خیزش انقلابی مردم در نشست قبلی امنیتی هلیفکس درباره خطر جمهوری اسلامی برای جامعه جهانی هشدار داده بود، گفت: «به دلیل ادامه مماشات بین‌المللی، حکومت ایران پهپادهای بیشتری به روسیه داد و حمایت‌های بیشتری از حماس کرد.»

او از کنشگران ایرانی در سراسر جهان خواست با حضور در مجامع بین‌المللی مختلف اجازه ندهند پرونده جنایت‌های جمهوری اسلامی در ایران زیر بحران جنگ حماس و اسرائیل دفن شود.

علی‌نژاد گفت: «جمهوری اسلامی حیات خود را در جنگ می‌بیند و به همین دلیل در حال حمایت گسترده از حماس است زیرا جمهوری اسلامی همه مشروعیت خود را در داخل از دست داده است. جمهوری اسلامی در کف خیابان‌های ایران علیه زنان جنگی تمام عیار راه انداخته و از یک جنگ بیرونی نیز استقبال می‌کند.»

این چهره اپوزیسیون جمهوری اسلامی تاکید کرد: «راه نجات مردم ایران و منطقه این است که از شر حکومت‌ها و گروه‌های تروریستی خلاص شوند و به همین دلیل باید از همه کشورهای دموکراتیک بخواهیم تا ریشه حماس، حزب‌الله و جمهوری اسلامی برای همیشه خشک شود.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
صفحه یک
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.