اختصاصی؛ جزییات بیشتر از دیدار خامنه‌ای و هنیه

جمعه ۱۴۰۲/۰۸/۲۶

ایران‌اینترنشنال به اطلاعاتی اختصاصی از دیدار علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی با اسماعیل هنیه، رییس شاخه سیاسی حماس دست یافته که نشان می‌دهد خامنه‌ای ضمن سرزنش مقام‌های حماس به آن‌ها گفته در این مقطع تنها از این گروه «حمایت سیاسی و معنوی» می‌کند.

خبرگزاری رویترز روز ۲۴ آبان با افشای جزییاتی از دیدار رهبر جمهوری اسلامی و رییس شاخه‌ سیاسی حماس نوشته بود که خامنه‌ای به اسماعیل هنیه گفته حکومت ایران از طرف حماس وارد جنگ با اسرائیل نخواهد شد.

اطلاعات رسیده به ایران‌اینترنشنال جزییات بیشتری را از دیدار خامنه‌ای و هانیه فاش می‌کند.

یک منبع که نخواست نامش فاش شود به ایران‌اینترنشنال گفت هواپیمای حامل مقام‌های حماس در روز ۱۱ آبان‌ در تهران به زمین نشست و دیدار رهبران حماس و جمهوری اسلامی در این روز انجام شد.

به گفته این منبع، خامنه‌ای در دیدارش با هنیه، یحیی سنوار، رییس دفتر سیاسی حماس در غزه را سرزنش کرده و گفته است او با پنهان کردن زمان حمله از رهبران جمهوری اسلامی دچار اشتباهی استراتژیک شده و تهران را در یک استیصال راهبردی و تاکتیکی قرار داده است.

خامنه‌ای همچنین گفته تصمیم یحیی سنوار باعث حضور گسترده‌تر آمریکا در منطقه و حمایت کامل سیاسی این کشور از اسرائیل شده است.

دفتر خامنه‌ای روز ۱۴ آبان با تایید دیدار او با هنیه نوشت که رهبر جمهوری اسلامی بر سیاست جمهوری اسلامی مبنی بر تداوم «حمایت از نیروهای مقاومت فلسطینی» تاکید کرده است.

در این خبر رسمی هیچ اشاره‌ای به وجوه انتقادی سخنان خامنه‌ای نشد.

با وجود برخی گزارش‌های رسانه‌های غربی درباره احتمال نقش داشتن جمهوری اسلامی در حمله حماس، خامنه‌ای پیشتر هم چنین نقشی را رد کرده بود.

آمریکا و اسرائیل نیز اعلام کرده‌اند نمی‌توانند نقش و دخالت مستقیم ایران را در حمله حماس تایید کنند.

حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان در سخنرانی اخیر خود گفت تصمیم حمله حماس به اسرائیل در روز هفتم اکتبر «کاملا فلسطینی» بود.

او در اولین سخنرانی خود پس از آغاز جنگ اسرائیل و حماس در روز جمعه ۱۲ آبان نیز گفت که آمریکا پیغام داد در صورت ادامه عملیات حزب‌الله، ایران را بمباران خواهد کرد.

پس از بروز جنگ اسرائیل و حماس، آمریکا حضور نظامی خود را در منطقه تقویت کرده و سه ناو هواپیمابر و یک زیردریایی هسته‌ای را برای کنترل اوضاع گسیل کرده است.

به گفته منبع ایران‌اینترنشنال، خامنه‌ای در دیدار با هنیه از سنوار انتقاد کرده و گفته است انتظار نداشته او دنبال‌روی محمد ضیف، فرمانده گردان‌های عزالدین قسام باشد.

محمد دیاب ابراهیم المصری، معروف به محمد ضیف و متولد سال ۱۹۶۵ به عنوان فرمانده مرموزی شناخته می‌شود که با وجود جراحات شدید ناشی از حمله نیروهای اسرائیل در دهه اول ۲۰۰۰ و از دست دادن یک چشم و پا همچنان فرماندهی گردان‌های عزالدین قسام را بر عهده دارد.

صفت ضیف به معنی مهمان از این جهت به او داده شده که محل اقامت ثابتی ندارد و به همین دلیل اسرائیل تاکنون موفق به یافتن محل اختفای او نشده است.

او در پیامی صوتی که روز ۱۵ مهر (هفتم اکتبر) به مناسبت آغاز تهاجم حماس به اسرائیل منتشر کرد، از «برادران مقاومت اسلامی در لبنان، ایران، یمن، عراق و سوریه» خواست با گروه‌های فلسطینی متحد شوند.

سیاست ثابت خامنه‌ای در رفع مسوولیت از خود

اسماعیل هنیه، رییس دفتر سیاسی حماس و زیاد نخاله، دبیرکل جهاد اسلامی فلسطین سه ماه پیش از حمله حماس به اسرائیل که به کشتار دست‌کم هزار و ۲۰۰ اسرائیلی انجامید به تهران رفتند و با خامنه‌ای و رییسی دیدار کردند. دیدارهایی که به گفته منبع ایران‌اینترنشنال، «در جریان آن نقشه حمله هفتم اکتبر با جزییات به اطلاع خامنه‌ای رسیده بود».

با این حال سخنان خامنه‌ای در دیدار با هنیه با نشان می‌دهد او اکنون تصمیم گرفته یحیی سنوار و محمد ضیف را مقصر معرفی کند.

اسرائیل این دو چهره را فرماندهان اصلی عملیات هفتم اکتبر می‌داند.

اطلاع داشتن رهبر جمهوری اسلامی از حمله حماس در عین سرزنش مقام‌های این گروه تداعی‌کننده روش خامنه‌ای در مواردی از جمله توافق برجام است.

او در جریان توافق برجام هم گرچه چراغ سبز رسیدن به توافق را داده بود و به گفته مذاکره‌کنندگان ارشد در جریان جزییات قرار داشت، بعدها از این توافق اعلام برائت کرد و در روز اول فروردین سال ۹۵ آن را «خسارت محض» توصیف کرد.

او در سال‌های گذشته بارها و بارها مقام‌های دولت حسن روحانی را بابت مذاکرات برجام و نتیجه آن آشکارا سرزنش کرده است؛ هر چند که آن‌ها تاکید کرده‌اند خامنه‌ای تا لحظه توافق در جریان جزییات بوده است.

انتقاد مراجع شیعه از خامنه‌ای به دلیل حمایتش از حماس

یک منبع مطلع دیگر به ایران‌اینترنشنال خبر داد چند مرجع تقلید شیعه در کشورهای منطقه از خامنه‌ای به دلیل حمایت از حماس انتقاد کرده‌اند.

علی خمینی، یکی از فرزندان احمد خمینی و از جمله اعضای خاندان بنیانگذار جمهوری اسلامی که حامی خامنه‌ای است حامل پیام تندی در همین رابطه برای رهبر نظام بوده است.

به گفته این منبع، مضمون پیام رهبران شیعه برای خامنه‌ای این بوده که حمایت او از اقدامات حماس باعث آسیب به اسلام و به ویژه مذهب شیعه شده است.

علی خمینی، داماد آیت‌الله علی سیستانی، مرجع تقلید شیعه در عراق است.

احتمال می‌رود نامه انتقاد برخی مراجع شیعه به خامنه‌ای درباره حمایت از گروه حماس مبتنی بر اختلاف مذهبی شیعه و سنی باشد.

منصور ارضی، مداح نزدیک به بیت خامنه‌ای روز ۲۸ مهر ماه گفته بود برخی «‌هیاتی‌ها» می‌گویند چرا باید برای فلسطین دعا کنیم؟

اشاره او نیز به اختلاف مذهبی شیعه و سنی بود. او برای توجیه هیاتی‌ها در حمایت از غزه گفته بود: «گروه‌های تحصیل‌کرده و عواملی در فلسطین اعلام کردند که به خدا ما شافعی هستیم. شافعی‌ها نزدیک به اهل بیت هستند.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر
تیتر اول با نیوشا صارمی
خبر
چشم‌انداز با مهدی مهدوی‌آزاد

شنیداری

پادکست‌ها