نصرالله: آمریکا پیغام داد در صورت ادامه عملیات حزب‌الله، ایران را بمباران خواهد کرد

جمعه ۱۴۰۲/۰۸/۱۲

حسن نصرالله، دبیر‌کل حزب‌الله لبنان در اولین سخنرانی خود پس از آغاز جنگ اسرائیل و حماس روز جمعه ۱۲ آبان گفت که آمریکا پیغام داد در صورت ادامه عملیات حزب‌الله، ایران را بمباران خواهد کرد.

نصرالله در سخنرانی ویدیویی خود خطاب به آمریکا گفت: «چگونه جرات می‌کنید مقاومت ما را تهدید کنید؟ کشتی‌های شما در دریای مدیترانه ما را نمی‌ترسانند و مطمئن باشید می‌توانیم آن‌ها را هدف قرار دهیم.»

از زمان آغاز جنگ اسرائیل و حماس، آمریکا برای جلوگیری از افزایش تنش، ناوهای جنگی خود را به منطقه اعزام کرده است.

همچنین پنتاگون تاسیسات مورد استفاده سپاه پاسداران در سوریه را در واکنش به حملات گروه‌های نیابتی جمهوری اسلامی علیه پایگاه‌های آمریکایی مورد هدف قرار داده است.

دبیر‌کل حزب‌الله لبنان گفت اگر آمریکا می‌خواهد از جنگ منطقه‌ای جلوگیری کند، حملات اسرائیل به غزه باید متوقف شود.

سخنرانی روز جمعه نصرالله پیشتر از سوی ناظران به عنوان «نقطه عطفی» در جنگ حماس و اسرائیل و تنش‌های منطقه ارزیابی شده بود.

نصرالله گفت که همه احتمالات در جبهه لبنانی وجود دارد و نیروهایش باید برای هر گزینه‌ای آماده باشند.

او از حمله هفتم اکتبر شبه‌نظامیان حماس از غزه به اسرائیل که منجر به آغاز جنگ شد دفاع کرد و افزود پیروزی حماس به نفع لبنان است.

دبیرکل حزب‌الله لبنان گفت این تصمیم فقط از سوی فلسطینی‌ها گرفته شد و تاکید کرد حماس باید «پیروز» شود.

نصرالله ادامه داد: «اکنون دو هدف را باید در نظر داشت: توقف حمله به غزه و پیروزی حماس.»

حزب‌الله پیشتر در هشداری به اسرائیل خواهان متوقف شدن حملات به غزه تا بعدازظهر جمعه شده بود.

پیش از آغاز سخنرانی نصرالله، خبرگزاری رویترز گزارش داد حزب‌الله لبنان یک موشک ضد تانک به سمت یک سایت اسرائیلی در مرز دو کشور شلیک کرد.

ساعاتی قبل از آغاز سخنرانی نصرالله، سخنگوی ارتش اسرائیل در پیامی به حزب‌الله اعلام کرد: «امروز و روزهای آینده به هر حادثه‌ای پاسخ خواهیم داد.»

هم‌زمان با این تغییر و تحولات، بر اساس اطلاعات رسیده به ایران‌اینترنشنال از یک منبع آگاه، فرماندهان گروه مسلح نجباء، از گروه‌های شبه‌نظامی تحت حمایت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در عراق، در سفری مخفیانه به تهران رفته‌اند.

اکرم الکعبی، رهبر این گروه روز سه‌شنبه رسما به آمریکا اعلان جنگ کرد و گفت: «محور مقاومت عراق تصمیم گرفته عراق را به شیوه نظامی آزاد کند.»

نصرالله در سخنرانی خود از نیروهای شبه‌نظامی منطقه تشکر کرد.

پیش از این سخنرانی، وال‌استریت ژورنال گزارش داد واشینگتن اطلاعاتی در اختیار دارد که نشان می‌دهد گروه مزدور روسی واگنر قصد دارد به گروه حزب‌الله لبنان یک سیستم دفاع هوایی ارائه دهد.

کرملین این گزارش را رد کرده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

تاریخ شفاهی - فصل سوم
خبرها
جهان‌نما
سپاه صلح

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.