بایدن دیدار با همتای چینی‌اش را سازنده‌ترین و مفیدترین مذاکرات دو کشور خواند

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۸/۲۵

رییس‌جمهوری آمریکا دیدار چهار ساعته با همتای چینی خود، شی جین پینگ را یکی از «سازنده‌ترین و مفیدترین» مذاکرات دو کشور خواند. دو طرف درباره ایجاد خطوط ارتباطی مستقیم روسای جمهوری و ارتش‌ها و همکاری در زمینه هوش مصنوعی و مقابله با مواد مخدر توافق کردند.

بایدن پس از این دیدار که در حومه سان‌ فرانسیسکو انجام شد، در نشستی خبری گفت: «اگر چه دو طرف در مسایلی توافق نداشتند اما گفت‌وگوها صریح و شفاف بود.»

پیش از این و با وجود تنش‌های دوجانبه میان دو کشور، بایدن امیدوار بود در جریان اجلاس سران همکاری‌های اقتصادی آسیا و اقیانوسیه (اپک) با شی جین‌ پینگ دیدار کند.

دولت بایدن به امید ایجاد بازدارندگی از دخالت در جنگ اسرائیل و حماس برای جمهوری اسلامی، توان نظامی خود را در خاورمیانه افزایش داد و هم‌زمان همکاری دور از انتظاری را با چین به منظور حل این تنش‌ها در پیش گرفته است.

بایدن گفت که با شی‌ جین پینگ توافق کرده است از طریق یک خط مستقیم با هم در تماس باشند و هر وقت لازم شد مستقیما با هم صحبت کنند.

او با اعلام خبر توافق با چین برای از سرگیری ارتباطات مستقیم نظامی، این تعامل‌ها را برای جلوگیری از سوءتفاهم‌‌ها در آینده ضروری دانست.

بایدن با اشاره به پیشرفت‌های صورت گرفته در مذاکرات با همتای چینی خود گفت که دو کشور توافق کردند برای مقابله با قاچاق مواد مخدر همکاری‌ها را از سر بگیرند. همچنین قرار شد کارشناسان دو کشور برای بررسی خطرها و چالش‌های امنیتی مرتبط با هوش مصنوعی با یکدیگر وارد تعامل شوند.

رییس‌جمهوی آمریکا گفت با همتای چینی خود درباره برخی مسایل مهم بین‌المللی از جمله جنگ روسیه علیه اوکراین، درگیری‌های غزه، شهروندان آمریکایی زندانی در چین، حقوق بشر، فعالیت‌های نظامی چین در دریای چین جنوبی و مساله تایوان گفت‌وگو کرده است.

بایدن تاکید کرد: «آمریکا به رقابت با چین ادامه خواهد داد اما این رقابت را طوری مدیریت خواهد کرد که به تقابل منجر نشود. دو کشور باید در مسایلی که به منافع دو کشور مرتبط است با یکدیگر همکاری کنند.»

با این حال او در پایان نشست خبری در پاسخ به پرسشی درباره اینکه آیا شی‌جین پینگ را دیکتاتور می‌داند گفت: «بله، او از این نظر دیکتاتور است که یک کشور کمونیست را به شکلی کاملا متفاوت از ما اداره می‌کند.»

جنگ حماس و اسرائیل

بایدن در قسمتی از نشست خبری خود با اشاره به انتقادها از حمله اسرائیل به بیمارستان الشفا در غزه، گفت: «حماس با ساختن مرکز فرماندهی خود در زیر یک بیمارستان در غزه مرتکب جنایت جنگی شده و این یک واقعیت است.»

او گفت: «حماس تهدید کرده که دوباره به اسرائیل حمله خواهد کرد؛ آن‌طور که سر نوزادان را برید و زنان را کشت. در نتیجه انفعال در این شرایط کاری از پیش نمی‌برد.»

رییس‌جمهوری آمریکا با اشاره به لزوم حل‌وفصل بحران کنونی گفت: «به اسرائیل به صراحت گفته‌ام که تنها راه‌حل موجود برای وضعیت کنونی، تشکیل دو کشور اسرائیل و فلسطین است. تا زمانی که راه‌حل دو کشوری اجرا نشود، فکر نمی کنم مشکلات کنونی حل شوند. اگر اسرائیل بخواهد غزه را اشغال کند، مرتکب اشتباه بزرگی خواهد شد.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبر
جهان‌نما
جهان‌نما

شنیداری

پادکست‌ها