واشینگتن پست: حماس و اسرائیل به توافق بر سر آزادی گروگان‌ها نزدیک شده‌اند

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۸/۲۳

واشینگتن پست به نقل از یک مقام عالی‌رتبه اسرائیلی خبر داد اسرائیل و حماس در زمینه آزادی اکثر زنان و کودکانی که در نوار غزه گروگان این گروه هستند، به دست‌یابی به یک توافق نزدیک شده‌اند. گفته می‌شود بر اساس این توافق، احتمالا آتش‌بسی پنج روزه در منطقه برقرار خواهد شد.

به گزارش واشینگتن پست در روز سه‌شنبه ۲۳ آبان، در صورتی که جزییات باقی‌مانده به تایید هر دو طرف برسد، این توافق ظرف روزهای آینده نهایی و اعلام خواهد شد.

مقام اسرائیلی منبع واشینگتن پست که با توجه به حساسیت موضوع خواسته است هویتش افشا نشود، اضافه کرده طرح کلی توافق‌نامه آماده شده است.

بر اساس این توافق، زنان و کودکانی که در جریان تهاجم مرگ‌بار حماس به اسرائیل در روز ۱۵ مهر (هفتم اکتبر) از سوی شبه‌نظامیان این گروه گروگان گرفته شده‌اند، به اسرائیل بازگردانده خواهند شد.

در مقابل، اسرائیل نیز زنان و جوانان فلسطینی زندانی در این کشور را آزاد می‌کند.

خبر‌ها در مورد توافق قریب‌الوقوع حماس و اسرائیل در مورد آزادی گروگان‌ها در حالی مطرح می‌شوند که خبرگزاری رویترز روز یک‌شنبه ۲۱ آبان به نقل از مقام‌های فلسطینی نوشت حماس مذاکرات در مورد آزادی اسیران در اختیار این گروه را به دلیل حملات اسرائیل به بیمارستان شفا به حالت تعلیق درآورد.

درگیری‌های شدید میان شبه‌نظامیان فلسطینی و ارتش اسرائیل در نزدیکی مراکز درمانی در نوار غزه، از جمله در محوطه بیمارستان شفا، به نگرانی‌های شدید جامعه بین‌المللی در مورد سلامت بیماران بستری شده و آوارگان مستقر در این مکان‌ها دامن زده است.

به گزارش واشینگتن پست، هرچند اسرائیل خواهان آزادی تمامی ۱۰۰ زن و کودک گروگان گرفته شده از سوی حماس است اما پیش‌بینی می‌شود تعداد کمتری از آن‌ها در این مرحله آزاد شوند.

رویترز روز دوشنبه ۲۲ آبان به نقل از یک مقام حماس نوشت این گروه آماده است ۷۰ زن و کودک اسرائیلی را آزاد کند.

هنوز تعداد زندانیان فلسطینی که قرار است بر اساس این توافق آزاد شوند مشخص نیست اما بر اساس گزارش‌ها، دست‌کم ۱۲۰ زن و جوان فلسطینی هم‌اکنون در زندان‌های اسرائیل به سر می‌برند.

برقراری آتش‌بس موقت میان دو طرف، امنیت گروگان‌های اسرائیلی را در مسیر بازگشت به کشورشان تضمین خواهد کرد و با توقف درگیری‌ها، فرآیند ارسال کمک‌های بشردوستانه به نوار غزه تسریع می‌شود.

جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا روز یک‌شنبه ۲۱ آبان در تماسی تلفنی با تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر، ضمن قدردانی از دوحه برای میانجی‌گری میان حماس و اسرائیل گفت واشینگتن از تلاش‌ها برای دست‌یابی به یک توافق در زمینه آزادی گروگان‌ها حمایت می‌کند.

پیش از این و در روز ۱۸ آبان واشینگتن پست خبر داد محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، نخست‌وزیر قطر، در دیدار با دیوید بارنیا، رییس موساد و ویلیام برنز، رییس سازمان سی‌آی‌ای درباره آزادی زنان و کودک اسرائیلی در اختیار حماس در ازای برقراری آتش‌بسی موقت و همچنین ارسال کمک‌ها به نوار غزه به بحث و تبادل نظر پرداختند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
اقتصاد و بازار
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.