دانشجویان از اعتراضات کارگران نفت و پتروشیمی حمایت کردند

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۸/۲۲

شش تشکل دانشجویی همراه با دانشجویان ۹ دانشگاه در سراسر ایران با انتشار بیانیه‌ای مشترک حمایت خود را از اعتراضات و اعتصابات کارگران و کارکنان نفت و پتروشیمی اعلام کردند.

امضاکنندگان این بیانیه با اشاره به ادامه اعتراضات و اعتصابات کارگران و کارکنان نفت و پتروشیمی در روزها و هفته‌های اخیر، از این حرکت‌های اعتراضی به عنوان مبارزه‌ای امیدوارکننده یاد کرده‌اند.

آنها با بیان اینکه «اعتراضات کارگران نفت قویا توسط ما دانشجویان انقلابی و پیشرو و فعالین انقلاب «زن زندگی آزادی»، حمایت می‌شود» در بیانیه‌شان نوشتند: «کارگران مبارز با عملی کردن اعتراضات نقش موثر خود را در تقویت مبارزات حق‌طلبانه کلیه مزدبگیران و استثمارشوندگان در سراسر کشور، به خوبی ایفا کرده‌اند.»

تشکل دانشجویان پیشرو، نهاد آزادی‌خواهان دانشگاه تهران شمال، نهاد دانشجویان آزاد خوراسگان (دانشگاه آزاد اصفهان)، کمیته سراسری دانشجویان کردستان، اتحاد دانشجویان دانشگاه الزهرا و جمعیت دانشجویان آزاد (دانشگاه آزاد سنندج)، شش تشکل دانشجویی امضاکننده این بیانیه هستند.

جمعی از دانشجویان و فعالین دانشجویی ۹ دانشگاه کشور از جمله دانشگاه اصفهان، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، دانشگاه شیراز، دانشگاه صنعتی اصفهان، دانشگاه هنر اصفهان، دانشگاه علوم پزشکی ارومیه، دانشگاه کردستان، دانشکده فنی دخترانه سنندج، دانشکده فنی یزدان‌پناه کردستان و دانشکده فنی یزدان‌پناه کردستان، دیگر امضاکنندگان این بیانیه‌اند که از اعتراضتات کارگران نفت و پتروشیمی حمایت کرده‌اند.

امضاکنندگان بیانیه، اعلام روزهای دوشنبه هر هفته به نام «دوشنبه‌های اعتراضی کارگران رسمی نفت» را اقدامی مثبت در راستای گسترده‌تر و فراگیر شدن اعتراضات کارگران صنعت نفت ارزیابی کرده‌اند.

در این بیانیه آمده که اعلام این روز توسط یکی از بخش‌های مهم جنبش کارگری، می‌تواند جایگاه واقعی و معین و قابل تمایز طبقه کارگر را در جریان انقلاب عظیم و تاریخی «زن زندگی آزادی»، روشن‌تر کند.

آنها این اقدام را در راستای تحکیم هرچه بیشتر پایه‌های مبارزه متشکل، متحدانه و هدفمند علیه وضع موجود دانسته و از آن به عنوان «کوششی علیه جنایتکاران و دزد سالاران حاکم» یاد کرده‌اند.

امضاکنندگان با تاکید بر اینکه «ما به خوبی می‌دانیم که درد مشترک ما چیست و این درد چگونه درمان می‌شود» اعلام کرده‌اند که از اعتراضات کارگران صنعت نفت و گسترش اعتراضات کارگران بخش‌های مختلف تولیدی و خدماتی در سراسر کشور به هر شکل ممکن حمایت می‌کنند.

این تشکل‌ها و گروه‌های دانشجویی در قسمت دیگری از این بیانیه که ۲۱ آبان منتشر شده، نوشته‌اند «چرخ‌های ماشین کشتار و جنایت و سرکوب» از جمله چرخ‌های اقتصاد جمهوری اسلامی با کمک کارگران صنعت نفت متوقف می‌شود.

دانشجویان امضاکننده در پایان بیانیه‌شان با تاکید بر تداوم انقلاب «زن زندگی آزادی» تا پیروزی، نوشته‌اند: «فرزند کارگرانیم کنارشان می‌مانیم.»

روز ‌یکشنبه کارکنان رسمی وزارت نفت شاغل در شرکت نفت فلات‌قاره واقع در منطقه سیری، جمعی از بازنشستگان و کارکنان رسمی وزارت نفت شاغل در شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب واقع در اهواز و کارکنان رسمی وزارت نفت شاغل در شرکت بهره‌برداری نفت‌وگاز آغاجاری بار دیگر تجمع کرده و خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

کارکنان شاغل در شرکت نفت فلات‌قاره خواسته‌های خود را «حذف کامل سقف حقوق، حذف محدودیت حق سنوات بازنشستگی، عودت کسورات مازاد مالیات، اجرای کامل ماده ۱۰ با وجود ظرفیت‌های قانونی و اختیاراتی مانند افزایش درصد گرید و اپریزال و پرداخت بک‌پی ناشی از تاخیر در اجرای آن و عدم دست‌درازی به صندوق بازنشستگی کارکنان نفت» عنوان کردند.

بازنشستگان و کارکنان شاغل در شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب نیز در اعتراض به «دست‌درازی به صندوق بازنشستگی نفت و مصوبه دولت برای ادغام صندوق‌های بازنشستگی» دست به تجمع زدند.

عدم رسیدگی به مطالبات صنفی و معیشتی کارگران و برگزاری تجمع‌های اعتراضی در شرایطی است که برخی رسانه‌ها و تحلیل‌گران از حرکت صنایع مادر مانند فولاد و پتروشیمی به سمت رکود خبر می‌دهند.

تداوم نرخ کاهنده سرمایه‌گذاری، توقف پروژه‌های سرمایه‌گذاری در حوزه‌های فولاد و پتروشیمی و ریزش کم‌سابقه و پیاپی شاخص بورس و «دوپینگ‌های مکرر» از منابع ملی صندوق توسعه ملی از جمله نشانه‌های رکود مورد اشاره ناظران است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

اقتصاد و بازار
جهان‌نما
تیتر اول
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.